EN

14.06.2022, 14:39 Wersja do druku

Gdańsk. Teatr Szekspirowski zaprasza na najbliższe wydarzenia

Komedia „Wesołe Kumoszki z Windsoru” i operetka „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa” w reżyserii Pawła Aignera, zrealizowane wspólnie z Teatrem Wybrzeże, wracają na deski Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W czerwcu zapraszamy również na kolejną rozmowę z cyklu „Bezradność Filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle”. Tym razem kuratorowi cyklu – Piotrowi Augustyniakowi w dyskusji na temat geopolityki i wojny towarzyszyć będą: Magdalena M. Baran i Marek Migalski.  

fot. Dominik Werner/mat. teatru

„Wesołe Kumoszki z Windsoru” to pierwsza wspólna koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże. Spektakl zainaugurował działalność jedynej w Polsce sceny elżbietańskiej, dzięki której widzowie mają szansę na bezpośrednią interakcję z aktorami – tak jak miało to miejsce za czasów Szekspira. Do dziś jest jedną z najczęściej granych sztuk w Trójmieście – ukazała się ponad 100 razy!

O sztuce:
Zdrada. Zazdrość. Komedia omyłek.
Główny wątek dotyczy dwóch zamężnych, żywiołowych i bystrych mieszczek, które za pomocą serii żartów mszczą się na lubieżnym szlachcicu sir Johnie Falstaffie, który nie wiedząc, że są przyjaciółkami, postanowił uwieść je równocześnie. To jedyne dzieło Szekspira osadzone w czasie i miejscu, w których żył – w Anglii przełomu XVI i XVII wieku. Komedię, uważa się za mistrzowski portret obyczajowości epoki.

Spektakle:
15 czerwca, godz. 19.00
16 czerwca, godz. 19.00
17 czerwca, godz. 19.00
18 czerwca, godz. 16.00

fot. Dominik Werner/mat. teatru

„Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa” to sztuka na podstawie operetki Stanisława Moniuszki, której reżyser sięgnął po libretto Joanny Kulmowej. Za oprawę muzyczną operetki odpowiadają muzycy z Orkiestry Operetty Narodowej.

O sztuce:
Operetka pełna humoru, przepełniona muzyką, w której nie brakuje odniesień do historii i polityki. Akcja sztuki osadzona jest w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej, w Paryżu. Opowiada o losach Polaków – amantów, którzy nie dają się ponieść urokowi pięknych dam, lecz tracą głowy na gilotynie.

Spektakle:
24 czerwca, godz. 19.00
25 czerwca, godz. 16.00
30 czerwca, godz. 19.00
1 lipca, godz. 19.00
2 lipca, godz. 16.00

fot. mat. teatru

„Bezradność Filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle” – czerwcowe spotkanie dotyczyć będzie geopolitycznego kontekstu wojny w Ukrainie, a także jej kontynentalnego i globalnego wymiaru. Poznamy odpowiedzi na fundamentalne pytania, m.in. czym jest wojna z perspektywy interesów Europy Zachodniej, Ameryki i Chin? Jaki ma wpływ na relacje międzynarodowe? Jakie zmiany wnosi w życie społeczne i kulturowe? Gośćmi Piotra Augustyniaka będzie Magdalena M. Baran i Marek Migalski.

O cyklu i gościach:
„Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle” to cykl spotkań, który został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu 2021 roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.  

Magdalena M. Baran – doktor filozofii, historyk, publicystka, redaktorka, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Obroniła doktorat w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Naukowo zajmuje się problematyką wojny, filozofią polityki i etykami praktycznymi, w tym etyką rządu. Jest stypendystką Akademii Politycznej Austriackiej Partii Ludowej, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Jest autorką książek i publikacji m.in. „Znaczenie wojny. Pytając o wojnę sprawiedliwą” (2018), „Oblicza wojny” (2019), „Był sobie kraj. Rozmowy o Polsce” (2021). Aktualnie pracuje nad książką „Narzędzia wojny. O wartościach, które się sprawdzają”. Jest redaktorką prowadzącą miesięcznika „Libertè!” i prowadzącą podcast „Jest sobie kraj”.

Prof. UŚ, dr hab. Marek Migalski – politolog, były europoseł, publicysta i komentator polityczny, autor książek i autor kilkudziesięciu książek i artykułów naukowych publikowanych m.in. w Austrii, Czechach, na Litwie i Słowacji. Jest autorem powieści obyczajowych „Wielki finał” (2018), „1989. Barwy zmienne” (2019) i „Nieśmiertelnicy” (2021). A także głośnego podręcznika do politologii – „Naród urojony” (2017). Od kilku lat przekłada dokonania nauk biologicznych do opisu polityki i procesów społecznych, czego dowodem są książki: „Homo Politicus Sapiens. Biologiczne aspekty politycznej gry” (2020) oraz „Nieludzki ustrój. Jak nauki biologiczne wyjaśniają kryzys liberalnej demokracji oraz wskazują sposoby jej obrony” (2020).
Piotr Augustyniak – kurator cyklu, filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie.

Data: 20 czerwca 2022, godz. 18.00

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne