EN

30.09.2022, 16:50 Wersja do druku

Gdańsk. Sztuka się Robi – pokazy szkiców spektakli dla dzieci w ramach rezydencji artystycznych

Jak najlepiej tworzyć spektakle dla przedszkolaków? O tym będą dyskutowali widzowie szkiców spektakli dla dzieci od 3 do 6 lat. Przygotują je wybrane w konkursie kolektywy artystów teatralnych, którzy będą pracowali od 3 do 7 października podczas rezydencji artystycznych w Teatrze Miniatura. Pokazy pięciu szkiców odbędą się 8 i 9 października na scenach teatru.

fot. mat. teatru

Sztuka się Robi | inkubator teatralny to projekt, który ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. Partnerem projektu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Jego pierwszym etapem był konkurs na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat. Jury konkursu wybrało 5 kolektywów, które zostały zaproszone do twórczej pracy podczas tygodniowych rezydencji. W trakcie rezydencji artyści będą czerpali inspiracje nie tylko od siebie nawzajem, ale także od swoich małych widzów, prowadząc warsztaty i działania dla dzieci z gdańskich przedszkoli – Przedszkola nr 7 „Muchomorek” oraz Przedszkola nr 15 „Niezapominajka”, które mieszczą się w Gdańsku Wrzeszczu. W pracach kolektywów wezmą też udział aktorki i aktorzy Teatru Miniatura Magdalena Bednarek, Magdalena Gładysiewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Piotr Kłudka, Kamil Marek Kowalski i Magdalena Żulińska. 8 października w godz. 11.00–16.00 i 9 października w godz. 11.00–15.00 będzie można zobaczyć efekty ich pracy.

- W związku z tym, że podczas pokazów odwiedzą nas osoby zarządzające teatrami, osoby z działów literackich i pedagogiki teatru oraz dziennikarze i dziennikarki, liczymy na poszerzoną dyskusję i wypracowanie rekomendacji dotyczących tworzenia spektakli dla przedszkolaków, a przez to wzrost jakości przedstawień, które powstają w całej Polsce – opowiada Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.
- Projekt Sztuka się Robi postrzegam jako okazję do tego, by głębiej zastanowić się nad zagadnieniem teatru dla dzieci przedszkolnych nie tylko na poziomie dyskusji, ale także w praktyce.

Przez tydzień pięć kolektywów będzie rozwijać swoje pomysły na spektakl, ale także współdziałać jako duży zespół, który łączy wspólne zainteresowanie teatrem dla przedszkolaków. Jak pokazał raport „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”, zrealizowany na zlecenie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w tym roku, teatr dla widowni w wieku 3‒6 lat stanowi niszę, którą warto się opiekować – dodaje Joanna Żygowska z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Podczas pokazów zobaczymy prace artystów już znanych w środowisku teatralnym, ale też studentek z ostatnich lat uczelni artystycznych. Punktem wyjścia trzech projektów jest ciało – „A ciało mówi” szuka relacji między ciałem, ruchem i słowem, odwołując się do popularnej książki z wierszami dla dzieci „Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów” Ulfa Starka i Charlotte Ramel, twórcy „Ale bęben!” będą badać możliwości ciała jako instrumentu, a podczas „Podróży do wnętrza ciała” skupimy się na kosmosie, który ma w środku każdy z nas. Jeden z zespołów zainteresował się wyjątkowo wytrzymałymi malutkimi bezkręgowcami niesporczakami, odpornymi na ekstremalne temperatury, ciśnienie i promieniowanie. Będą inspiracją do rozmowy o ewolucji i uważności. Kolektyw „Pstryk i plum” spróbuje opowiedzieć świat tak, jak go widzą i opisują dzieci, wykorzystując do tego przestrzenne instalacje i abstrakcyjne obrazy z piasku, wody i światła. Prowadzić całe wydarzenie oraz moderować dyskusje będą Justyna Czarnota, pedagożka teatru, znawczyni teatru dla dzieci i młodzieży, oraz Joanna Żygowska, kuratorka sztuki dla dziecka i badaczka literatury i teatru z poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka.

Wejście na wszystkie pokazy jest bezpłatne na podstawie wejściówek do odbioru w Teatrze Miniatura. Wejściówki będą dostępne od 4 października.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje. Edycja 2022”.  Jest realizowany w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk.

Na pokazy obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku-Wrzeszczu od 4 października 2022.

Szczegółowy program pokazów SZTUKA SIĘ ROBI

8 października (sobota)
11.00–12.00 A ciało mówi | Aneta Jankowska, Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska
12.30–13.30 Niesporczaki | Izabela Zachowicz, Miłosz Konieczny, Marek Zimakiewicz, Malwina Czekaj
14.00–15.00 Pstryk i plum | Martyna Štepán-Dworakowska, Gosia Dębska, Urszula Chrzanowska
15.00–16.00 podsumowanie

9 października (niedziela)
11.00–12.00 Ale bęben! | Filip Jaśkiewicz, Berenika Wojnar, Monika Reks
12.30–13.30 Podróż do wnętrza ciała | Anita Piotrowska, Magdalena Kawecka, Agata Nierzwicka, Marcelina Budz
13.30‒15.00 podsumowanie

Opisy projektów kolektywów

A ciało mówi | Aneta Jankowska, Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska
Artystki luźno inspirują się książką „Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów” Ulfa Starka i Charlotte Ramel – bawią się słowami i tworzą abstrakcyjne sceny, w których to ruch wiedzie prym. Skupienie na kolejnych przestrzeniach ciała sprzyja budowaniu przez widownię pozytywnego obrazu własnego ciała i ciał wokół.

Niesporczaki | Izabela Zachowicz, Miłosz Konieczny, Marek Zimakiewicz, Malwina Czekaj
Niesporczaki to urocze stworzenia często zwane wodnymi niedźwiadkami albo prosiaczkami. Niewiele osób wie, że są niezniszczalne i potrafią przetrwać w każdych warunkach. Artystki i artyści wykorzystują teatr formy, by opowiedzieć o ewolucji oraz o tym, jak wiele możemy zauważyć, jeśli tylko na chwilę się zatrzymamy.

Pstryk i plum | Martyna Štepán-Dworakowska, Gosia Dębska, Urszula Chrzanowska
Twórczynie z piasku, wody i światła budują plastyczne abstrakcyjne obrazy, którym towarzyszą dźwięki i ruch. Wykorzystują żywioły, z którymi dzieci stykają się w swoim otoczeniu, i zapraszają je do refleksji na ich temat. Dzięki temu wydarzenie jest próbą opowiadania o sposobie widzenia świata przez dzieci.

Ale bęben! | Filip Jaśkiewicz, Berenika Wojnar, Monika Reks
Co może uratować muzyków, gdy nie można przerwać koncertu, a instrumenty się psują? Na szczęście można zagrać na ciele! Artyści i artystki porwą publiczność do wspólnych działań, dzięki którym wszyscy poczujemy, że potencjał dźwiękowy ciała jest nieskończony i możemy wykorzystywać je do muzykowania i zabawy na wiele sposobów!

Podróż do wnętrza ciała | Anita Piotrowska, Magdalena Kawecka, Agata Nierzwicka, Marcelina Budz
Uwaga zaczynamy odliczanie!
Trzy, dwa, jeden. Start!
Lecimy!
A może jednak płyniemy?
Nie, wspinamy się! Tak na pewno.
Nie, jednak nie.
Nie wiem.
Ktoś wie, jak podróżuje się do wnętrza… ciała?
I jak mamy się tam zmieścić?
I dlaczego to tak bije?
A to tak się kurczy…
Zapraszamy wszystkich do odbycia podróży po kosmosie, który jest… w środku. Ale też na zewnątrz. I który posiada każdy z nas. Bez wyjątku.

Źródło:

Materiał nadesłany