EN
15.06.2022, 12:08 Wersja do druku

Gdańsk. „Sztuka się Robi" - nowy projekt Teatru Miniatura

Nowy projekt Teatru Miniatura ruszył w Dzień Dziecka, ponieważ jego głównym celem jest rozwój teatru dla młodej widowni. Partnerem projektu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Zwycięskie kolektywy twórców zostaną zaproszone do Gdańska na rezydencje artystyczne od 3 do 9 października, gdzie będą pracowały nad rozwojem swoich koncepcji w gronie innych artystów i odbiorców. Zgłoszenia do 10 lipca.

fot. mat. teatru

W roku 75-lecia teatru lalkowego w Trójmieście Teatr Miniatura rozpoczyna nowy projekt mający na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności.

- Od dłuższego czasu chcieliśmy zrealizować projekt, który będzie laboratorium twórczym i miejscem inspiracji dla artystów związanych z teatrem dla dzieci. Momentem, kiedy możemy się zatrzymać i zastanowić, w jakim miejscu się znajdujemy i gdzie chcemy iść dalej. W tym roku udało się otrzymać dofinansowanie z programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje, więc wreszcie mamy okazję ruszyć – opowiada Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.

- Projekt jest zaproszeniem do tego, by o teatrze dla młodszych dzieci myśleć odważnie i kompleksowo. Zachęcamy do poszukiwania nowych, własnych dróg powstawania spektakli, które nie muszą zaczynać się od gotowego tekstu, mogą od tematu czy zbioru inspiracji, czy też od spotkania zespołu twórców i twórczyń z dziećmi. Naprawdę ważne wydaje mi się dzisiaj refleksyjne podejście do tematu dzieciństwa. Pozwala to dostrzegać szereg uwarunkowań i zależności między dorosłymi tworzącymi sztukę dla dzieci, a jej odbiorcami i odbiorczyniami. Ogromnie się cieszę, że tworzymy wydarzenie, które ma szansę być powiewem świeżego powietrza w teatrze dla młodej widowni w Polsce – dodaje Joanna Żygowska, kierowniczka Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Obie instytucje zapraszają kolektywy twórcze do udziału w konkursie na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat.

- To jedna z grup wiekowych najczęściej przychodzących do teatru, ale jednocześnie wciąż jest za mało spektakli do niej dostosowanych, pojawia się dużo propozycji infantylnych czy pouczających, a mało angażujących widza. Liczymy na to, że konkurs i rezydencje pozwolą nam głębiej się zastanowić, jakiego teatru potrzebuje widownia w tym wieku – tłumaczy Agnieszka Kochanowska.

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba do 10 lipca przesłać koncepcję spektaklu, która opisuje m.in. wybór tematu i formy przedstawienia, rolę poszczególnych artystów oraz plany na włączenie w proces pracy grupy dzieci z partnerskiego przedszkola, które weźmie udział w projekcie.

Zwycięskie kolektywy będą przez tydzień, od 3 do 9 października, pracowały w Gdańsku nad swoimi koncepcjami w gronie innych artystów i specjalistów teatru dla dzieci. W weekend 8 i 9 października pokażą efekty swojej pracy widzom.

Dla kogo?
Dla kolektywów t wórczych, składających się z do 4 artystów. W każdym kolektywie musi znaleźć się reżyser/reżyserka.

Do kiedy?
Zgłoszenia trzeba przysłać do 10 lipca 2022 na adres [email protected]

Jak się zgłaszać?
Anonimowo! Każdy kolektyw ustala nazwę grupy oraz wybiera przedstawiciela lub przedstawicielkę, którzy zgłaszają zespół do konkursu. Zgłoszenie trzeba oznaczyć nazwą grupy.

Co musi się znaleźć w zgłoszeniu?
W mailu zgłoszeniowym powinny się znaleźć dwa załączniki:
koncepcja spektaklu przygotowana zgodnie z wytycznymi z regulaminu (do 4 stron A4)
skan formularza zgłoszenia wypełnionego i podpisanego przez przedstawiciela lub przedstawicielkę kolektywu

Kiedy konkurs zostanie rozstrzygnięty?
Do 1 sierpnia 2022 roku.

Jaka jest nagroda?
Udział w rezydencjach artystycznych Sztuka się Robi od 3 do 9 października 2022. Na finałowe pokazy zaprosimy dyrektorów teatrów dla dzieci i młodzieży, krytyków oraz inne osoby zajmujące się twórczością dla dzieci.

Źródło:

Materiał nadesłany