EN

14.01.2022, 11:29 Wersja do druku

Gdańsk. Styczniowa odsłona "Bezradności filozofa" w GTS. Tyrania i nierząd

W styczniowej odsłonie cyklu Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle porozmawiamy o społeczeństwie obywatelskim i jego kryzysie. Piotrowi Augustyniakowi, kuratorowi cyklu, towarzyszyć będą w rozmowie Leszek Jażdżewski i Jacek Kołtan. W debacie nawiążemy do Ryszarda III Wiliama Szekspira.

fot. mat. teatru

Zapytamy, co dzieje się z demokracją, w której społeczeństwo obywatelskie zanika. Czy staje się ona tyranią większości, dyktaturą speców od marketingu i psychomanipulacji, czy raczej anarchią i nierządem? Zastanowimy się wspólnie, którą z tych dróg podąża dzisiejsza Polska.

Zapytamy o szanse społeczeństwa obywatelskiego w dobie globalizacji, technicyzacji i umasowienia. Czy postawy obywatelskie da się ocalić w świecie konsumpcji i samorealizacji, zdominowanym przez wielkie korporacje i geopolityczne potęgi? Czy w takim świecie wciąż możliwy jest prawdziwy samorząd, solidarność, odpowiedzialność i racjonalna, publiczna debata? Czy jest tu jeszcze miejsce na dobro wspólne? A może są to już tylko puste słowa?

17 stycznia, godz. 18

GOŚCIE:

dr Jacek Kołtan – filozof i politolog, wydawca. Jest pełnomocnikiem Dyrektora ds. naukowych w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się rozwojem współczesnej teorii społecznej i politycznej, hermeneutyką, antropologią filozoficzną i fenomenologią. W dotychczasowych badaniach zajmował się m.in. historią idei solidarności, ruchami społecznymi, pojęciem dizajnu społecznego i przeobrażeniami współczesnej tożsamości podmiotu. Opublikował m.in. „Kontrrewolucja u bram” (współred., 2020), „Solidarność, demokracja, Europa” (współred., 2020), „Przesilenie. Nowa kultura polityczna” (red., 2016), „Solidarność i kryzys zaufania” (red., 2014), „Obywatele ACTA” (współred., 2014), „Wystawa Stała Europejskiego Centrum Solidarności. Antologia” (współred., 2014) oraz monografię „Der Mitmensch. Zur Identitätsproblematik des sozialen Selbst ausgehend von der Frühphilosophie Martin Heideggers und Karl Löwiths” (2012).

Leszek Jażdżewski – inicjator i redaktor naczelny „LIBERTÉ!”, współtwórca Igrzysk Wolności. Europe Futures Fellow Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu (IWM). Twórca aplikacji Bookme – popularyzującej czytanie książek w erze internetu. Publicysta i komentator m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, TOK FM, TVN24. Członek Rady Programowej EFNI, absolwent Marshall Memorial Fellowship. Jeden z 25 liderów na kolejnych 25 lat wytypowanych przez stowarzyszenie „Teraz Polska”.

Fragmenty Ryszarda III Williama Szekspira w wykonaniu Grzegorza Falkowskiego.

Absolwent krakowskiej PWST. W latach 1998-2007 związany z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, gdzie zagrał ważne role w przedstawieniach Anny Augustynowicz, m.in. Konrada w Wyzwoleniu, Dziennikarza w Weselu, Wayne’a w Popcornie, Tima w Polaroidach (nagroda aktorska na II Festiwalu „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu). Współpracował również ze szczecińskim Teatrem Krypta, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Teatrem Polskim w Poznaniu czy Teatrem Polskim w Bydgoszczy. W latach 2007-2010 związany był z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie na krótko powrócił do współpracy z Anną Augustynowicz (Nauczyciel w Pieszo Mrożka), wystąpił także m.in. w Portrecie Doriana Gray’a, Farsie z Walworth (reż. A. Orzechowski), Łupie (reż. I. Vedral). Zagrał również Aschenbacka w Zmierzchu bogów Viscontiego (reż. Grzegorz Wiśniewski). Od września 2010 roku aktor Teatru Powszechnego w Warszawie.

Podczas spotkania zaprezentujemy także fragmenty filmu ,,Królestwo za konia” w reż. Grzegorza Falkowskiego, z udziałem aktorów Teatru Powszechnego w Warszawie. Materiał powstał w wyniku scalenia w jedną całość czterech części projektu ,,Tragedia Króla Ryszarda III” wyprodukowanego przez Grzegorza Falkowskiego na potrzeby Teatru Powszechnego w Warszawie oraz połączenia go z nowymi materiałami i scenami. Praca nad filmem rozpoczęła się wraz z wybuchem pandemii Covid 19. Projekt został nagrodzony nagrodą główną w kategorii „najlepsza premiera” w konkursie DIG IT dla produkcji teatralnych zrealizowanych w czasie pandemii COVID-19, organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Cykl Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak – filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie.

Źródło:

Materiał nadesłany