EN

24.09.2022, 11:52 Wersja do druku

Gdańsk. Słowaczka Eva Urbanová najlepszą tancerką konkursu Solo Dance Contest 2022

14. Gdański Festiwal Tańca zbliża się ku końcowi, za nami już trzy ekscytujace spektakle i rozstrzygnięcie Solo Dance Contest 2022. W piątek, 23 września, międzynarodowe Jury uznało solowy występ Evy Urbanovej pt. “The Essence” za najlepszy w tej edycji konkusu. Pozostałe miejsca zajęli (w kolejności) Iga Szczepańska, Daniel Fernández Martín i Ian Garside. Publiczności spodobała się najbardziej Megan Mazarick.

fot. Maciej Moskwa / mat. organizatora

Solo Dance Contest 2022 w Gdańsku

Do Gdańska, aby wziąć udział w konkursie Solo Dance Contest 2022, przyjechało ostatecznie 19 tancerzy pochodzących z różnych części świata: Izraela, Kamerunu, USA i Europy. Trójmiasto reprezentowała absolwentka Gdańskiej Szkoły Baletowej - Angele Villaneuva Jara. Ich czterodniowe zmagania, pod czujnym okiem Jury, trwały od 19 do 22 września. 

Jury, w którym zasiadali w tym roku: holenderska performerka i tancerka Katie Duck, izraelski tancerz Erez Zohar oraz menager i dramaturg tańca Konrad Kurowski, do ścisłego finału wybrało sześć solówek. W piątkowy wieczór, 23 września, publiczność obejrzała je raz jeszcze, decydując m.in. komu przyzna swój laur.

Werdykt ogłoszono po niespełna 1,5 godzinnych obradach - w tym czasie na scenie Klubu Żak wystąpiły tancerki z grupy projektowej Sopockiego Teatru Tańca (ich "Rośl-inność" okazała się bardzo przymyślanym i dopracowanym pod względem ruchowym i estetycznym spektaklem z ekologicznym przesłaniem), co było znakomitym posunięciem organizatorów. 

Jurorzy oceniali wartość artystyczną, poziom techniki tanecznej, oryginalność, świadomość przestrzeni scenicznej i dramaturgię poszczególnych prezentacji. Dyskutowali też o tym, co one znaczą dla nich, jako dla artystów. Mając na uwadze te kryteria przyznali cztery nagrody.

WYNIKI SOLO DANCE CONTEST 2022

Eva Urbanová zdobyła pierwszej miejsce w konkursie Solo Dance Contest 2022. Jury doceniło tancerkę za rozwój i znakomite wykonanie w finale

I nagroda za solo „The Essence” Eva Urbanová - 1900 Euro

„Za to, jak jej spektakl dojrzał w trakcie konkursu i jak został wykonany w finałowej prezentacji.”

Polka Iga Szczepańska zajęła drugie miejsce. Jej występ to łagoda, współgrająca muzyka i doskonały, miękki ruch

II nagroda za solo „Przepływ” Iga Szczepańska – 1500 Euro

„Za walory kompozycyjne, prostotę ruchu i interakcję z muzyką.”

"Apolo" Daniela Fernándeza Martína spodobało się za m.in. humor, inteligencję, odwagę i... ciało

III nagroda za solo „Apolo” Daniela Fernándeza Martína – 1300 Euro

 „Za eleganckie wyczucie czasu, dystans, humor, inteligencję i odwagę niesamowitego ciała.”

Propozycja Iana Garside'a była wyzwaniem rzuconym widzom - ocenili jurorzy i przyznali tancerzowi czwarte miejsce

IV nagroda za solo „Sorites” Iana Garside'a - 800 Euro

„Za gotowość do rzucenia wyzwania widzom, zawiłość projektu i świadome niedbałości w realizacji delikatnego punktu widzenia.”

Zwyciężczynią Nagrody Publiczności w wysokości 500 Euro została Megan Mazarick za solo „Old Swan”.

Kim są nagrodzeni tancerze?

Pierwsze miejsce przypadło słowackiej tancerce Evie Urbanovej za “THE ESSENCE”. Jej choreografie były pokazywane w całej Europie, a solo “Essence” już było docenione, choreografia zdobyła drugie miejsce i nagrodę publiczności na Solo Tanz Festival w Stuttgarcie. Ogromny sukces odniosła też młoda polska artystka - Iga Szczepańska za PRZEPŁYW. Iga jest studentką Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach, a swoje prace pokazywała już w ramach ogólnopolskich festiwali i konkursów. 

Trzecie miejsce i entuzjazm widowni przypadły w udziale Danielowi Fernándezowi Martínowi. Jego APOLO pełen był lekkości, dystansu i poczucia humoru. Ten włoski choreograf i tancerz, który swoje prace prezentował między innymi na Hiszpańskim Masdanza, pracował z Natalią Mediną i Hagen Dance Theatre, swobodnie czerpał z historii tańca i historii w ogóle. Miejsce czwarte przyznano Ianowi Garside’owi z Wielkiej Brytanii za SORITES. Tancerz ukończył belgijskie PARTS (międzynarodową szkołę tańca współczesnego), występował w legendarnym Teatrze DV8 i szanghajskim Punchdrunk, jego pasją jest pedagogika tańca.

Publiczność doceniła oryginalną propozycję Megan Mazarick z USA, która uczy tańca na Georgian Court University i występuje na całym świecie od Meksyku, po Australię. OLD SWAN uwodził spontanicznością, wyraźnie prezentując oryginalną osobowość tancerki. 

Przed nami jeszcze dwa spektakle na zakończenie GTF:

Sobota, 24 września, godz. 19

Memento / Cornelia / Włochy / w.: Eleonora Greco, Nicolas Grimaldi Capitello,

Leopoldo Guadagno, Francesco Russo / pierwszy raz w Polsce

Niedziela, 25 września, godz. 19

Four More / Teatr A Part / Polska / w. Alina Bachara, Katarzyna Gogacz, Karolina Wosz, Marta Zielonka / tylko dla widzów pełnoletnich

Tytuł oryginalny

Klub Żak. Słowaczka Eva Urbanová najlepszą tancerką konkursu Solo Dance Contest 2022

Źródło:

Gdansk.pl

Link do źródła

Data publikacji oryginału:

24.09.2022