EN

1.09.2020, 10:15 Wersja do druku

Gdańsk. Sinéad Morrissey z Irlandii została Europejską Poetką Wolności

fot. mat. Instytutu Kultury Miejskiej

Na zakończenie obchodów Święta Wolności i Demokracji w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020. Laureatkami Nagrody zostały Sinéad Morrissey i jej tłumaczka, Magda Heydel. Gali towarzyszyło koncertowe wykonanie opery "ahat-ilī - siostra bogów" Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk, członkini Jury Nagrody EPW.

W związku z wymogami reżimu sanitarnego wczorajszego wieczora w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej obowiązywała specjalna organizacja ruchu. Poza mierzeniem temperatury, obowiązkową dezynfekcją rąk i noszeniem maseczek ochronnych uczestnicy wydarzenia zobligowani byli do wypełnienia specjalnych oświadczeń. Szatnie nie były czynne, a swoje rzeczy można było położyć obok - na wolnych miejscach, które oddzielały widzów.

W tym roku przyznanie Nagrody Europejskiego Poety Wolności odbyło się w nieco innych okolicznościach. Nagroda kojarzy się przede wszystkim z wiosną. Mimo że w marcu wszystko było zapięte na ostatni guzik, w związku z pandemią zrezygnowano z szeregu wydarzeń i przesunięto wręczenie nagrody na koniec sierpnia. Dzięki temu gala zbiegła się z innym, ważnym świętem wolności - 40. rocznicą Porozumień Sierpniowych. Niestety, z uwagi na zmianę terminu i panujące ograniczenia, na gali nie pojawili się pozostali nominowani.

- Pewnie byłoby inaczej, gdybyśmy spotkali się w marcu, ale nie ma co żałować, bo okrągła rocznica Porozumień Sierpniowych to bardzo dobra okazja, żeby świętować wolność: wolność słowa i poezji, a to wszystko zanurzone w kontekście europejskim - mówiła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. - Jedno chcę obiecać: słowo, poezja, wolność, europejski kontekst w naszym mieście, w Gdańsku - mieście wolności i solidarności, mieście, skąd rozpoczęła się zmiana w Europie i na świecie - na pewno pozostanie zawsze bardzo ważny.

Aleksandra Dulkiewicz wspomniała także pierwszego laureata Nagrody Europejski Poeta Wolności. W 2008 roku został nim Białorusin, Uładzimier Arłoŭ. Dzisiaj jego słowa odebrane zostałyby pewnie jeszcze mocniej.

- Jakże dobrze rozumiemy tutaj w Gdańsku sytuację, w której nie można stanąć w bezruchu po wywalczeniu wolności, że wolność - tak jak równowaga - nie jest dana raz na zawsze, że bezruch w formie moralnej apatii, społecznej obojętności czy myślowego lenistwa sprowadzi na nas nowe formy zniewolenia. Jak mogliśmy uwierzyć, że wolność można oddzielić od solidarności, pozostawiając ją bez wychylenia jej ku innej i ku innemu - mówiła członkini jury Olga Tokarczuk podczas gali Nagrody.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Sinéad Morrissey z Irlandii została Europejską Poetką Wolności

Źródło:

www.trojmiasto.pl

Link do źródła

Autor:

Magda Mielke