EN

21.06.2021, 09:32 Wersja do druku

Gdańsk. Rusza nabór na wolontariuszy 25. Festiwalu Szekspirowskiego

Rusza nabór wolontariuszy do tegorocznej 25. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. W ramach wolontariatu można również odbyć staż lub praktykę studencką. Dobra zabawa, nowe umiejętności, niezapomniane chwile i znajomości z ludźmi z całego świata gwarantowane!

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza wszystkich chętnych do współpracy przy 25. Festiwalu Szekspirowskim, który odbędzie się w dniach 30 lipca – 8 sierpnia 2021 roku. Można wybierać z całego wachlarza zadań - w zależności od swoich zainteresowań i umiejętności: udział w akcjach promocyjnych, wsparcie biura prasowego, pisanie do Gazety Festiwalowej, opieka nad grupami teatralnymi przyjeżdżającymi na Festiwal, pomoc przy technicznej realizacji spektakli oraz w przygotowaniu warsztatów czy spotkań z artystami. Nareszcie możemy spotkać się w teatrze!
Praca przy tak dużym międzynarodowym wydarzeniu, jakim jest Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, daje okazję zdobycia wszechstronnego doświadczenia w zakresie organizacji i komunikacji wydarzeń kulturalnych oraz poznania ciekawych ludzi z całego świata.

Wolontariusze Festiwalu pracują w grupach – przy wyborze grupy trzeba zwrócić uwagę na termin jej pracy - czy na pewno jesteście dostępni w tym czasie. Możliwy jest wybór więcej niż jednej grupy, np. z zaznaczeniem, że najbardziej chciałbym pracować w grupie X, ale również mogę zajmować się / wspierać grupę Y. Organizator zastrzega sobie jednak prawo do ostatecznego wyboru.
Festiwalowi Wolontariusze mają możliwość obejrzenia wybranych spektakli i uczestniczenia w wydarzeniach festiwalowych, w miarę dostępności miejsc i jeżeli nie koliduje to z ich obowiązkami.
Warunki wolontariatu

Organizator zapewnia ubezpieczenie oraz zwrot kosztów za przejazd komunikacją miejską na terenie Trójmiasta. Nie zapewnia jednak zwrotu kosztów podróży z miejsca zamieszkania poza Trójmiastem do Gdańska oraz kosztów zakwaterowania. Przyjmujemy osoby od 16 roku życia (poniżej 18 lat - za zgodą opiekunów prawnych).

Z każdym z Wolontariuszy GTS podpisze porozumienie, a po zakończonym wolontariacie wystawi zaświadczenie o jego odbyciu. Te dokumenty potwierdzają zdobyte doświadczenie i mogą się przydać np. podczas poszukiwania pracy w branży związanej z kulturą albo organizacją wydarzeń artystycznych. Ci, którzy wykażą się szczególnym zaangażowaniem, mogą też liczyć np. na list polecający w razie poszukiwania pracy w branży kulturalnej.  
UWAGA: zgłoszenia przyjmowane są do 16 lipca 2021 roku.

O Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku

Organizowany nieprzerwanie od 1997 roku Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest jednym z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie, jedynym tego typu w Polsce i szeroko rozpoznawalnym w świecie. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, przekształcone w Festiwal z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska. Gdański festiwal jest również jednym z najbardziej utytułowanych w kraju - otrzymał prestiżową EFFE Award 2017/2018 – najważniejszą europejską nagrodę dla festiwali, przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA - European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Obecnie Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Trójmieście, organizowany jest wspólnie przez Fundację Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski i ma na swoim koncie blisko 800 wydarzeń zaprezentowanych przez 220 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów – m.in. realizacje takich twórców, jak: Peter Brook, Luk Perceval, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych (łącznie podczas dotychczasowych edycji swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata). Jest on międzynarodową platformą wymiany i dyskusji środowisk skupionych wokół teatru. Spotkaniem twórców, publiczności, teatrologów i krytyków z całego świata.

Jest to również wydarzenie w istotny sposób promujące Gdańsk i Trójmiasto na forum krajowym i międzynarodowym. Wyrazem tego jest między innymi, zainicjowana w 2006 roku, Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, zrzeszająca obecnie 11 festiwali, mająca swoją siedzibę w Gdańsku.
Festiwalowi towarzyszy Konkurs na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską sezonu, a nagrodą w nim jest prestiżowy Złoty Yorick, którym nagrodzeni zostali już m.in. Krzysztof Warlikowski, Maciej Prus, Grzegorz Wiśniewski oraz Jerzy Grzegorzewski.
Festiwal Szekspirowski łączy prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Jest platformą wymiany myśli ludzi kultury z różnych stron świata. Od lat w ramach festiwalu organizowany jest bogaty program edukacyjny „Letniej Akademii Szekspirowskiej” kierowany do młodzieży z Polski i zagranicy, który umożliwia jej kontakt z teatrem na najwyższym światowym poziomie oraz spotkania z jego twórcami.
______________________

W sprawie szczegółów zapraszamy do kontaktu z Koordynatorką Wolontariuszy:
Anna Rakowska, e-mail: [email protected]

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: https://docs.google.com/forms/d/1nlHvLgUU8EBwcijaMPBf22wJaWzOOn8dE_EKc7pA_60/edit


Źródło:

Materiał nadesłany