EN

13.12.2023, 09:10 Wersja do druku

Gdańsk. Rozpoczyna się festiwal muzyki dawnej Actus Humanus

Światowe gwiazdy wykonujące muzykę renesansu i baroku wystąpią na rozpoczynającym się w środę w Gdańsku międzynarodowym festiwalu Actus Humanus. Na pięć festiwalowych dni w czterech różnych miejscach zaplanowano dziesięć koncertów.

fot. mat. organizatora

"Pięć dni pełnych dźwięków, dziesięć koncertów wybitnych wykonawców i cztery zachwycające lokalizacje. W przedświąteczny czas wielobarwna muzyka dawnych wieków wypełni zabytkowe przestrzenie" - podała w komunikacie zapowiadającym festiwal Actus Humanus przedstawicielka gdańskiego magistratu Marta Formella.

Zaznaczyła, że koncepcja Actus Humanus opiera się na ukazaniu utworów związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, wykonywanych przez mistrzów i interpretatorów muzyki dawnej.

W tym roku koncerty odbędą się w przestrzeni Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, kościoła św. Jana i Ratusza Staromiejskiego.

Formella przekazała, że podczas trzech wieczorów wystąpią zespoły specjalizujące się w muzyce barokowej: Cappella Neapolitana pod dyrekcją Antonia Florio, Accademia Bizantina pod kierunkiem klawesynisty Ottavia Dantone oraz L’Arpeggiata prowadzona przez Christinę Pluhar. "Ten pierwszy przywiezie program Tormento d’amore złożony z kompozycji m.in. Provenzalego, Vinciego, Cestiego, Stradelli i Vivaldiego" - przekazała.

Dodała, że drugi zespół sięgnie po mistrzowską kompozycję Die Kunst der FugeBWV 1080 Johanna Sebastiana Bacha. Natomiast L’Arpeggiata zaprezentuje unikalny program Alla Napoletana złożony z utworów tradycyjnych oraz takich twórców jak d’India, Monteverdi, Falconieri i in.

Główną serię koncertów dopełnią dwa występy czołowych zespołów muzyki dawnej z Polski. Formella podała, ze Arte dei Suonatori prowadzone od klawesynu przez Marcina Świątkiewicza zaprezentuje zbiór Orchester-Sinfonien mit zwölf obligaten Stimmen Wq 183 Carla Philippa Emanuela Bacha. Z kolei {oh!} Orkiestra pod kierownictwem Martyny Pastuszki sięgnie po twórczość Alessandra Scarlattiego i przedstawi wraz z Sophie Junker jego kantaty pastoralne oraz wydany w 1740 roku zbiór jego concerti grossi.

Na festiwalu zaprezentuje się także zespół Cohaere Ensemble, który szturmem wdarł się do świata muzyki dawnej wygrywając prestiżowy CIMA International Early Music Competition. "Formacja wykona trzy partie ze zbioru Harmonia artificioso-ariosa Heinricha Ignaza Franza von Bibera" - przekazała gdańska urzędniczka.

Zaznaczyła, że wydarzeniami będą też czerpiące z polskiej spuścizny doby średniowiecza (Władysław z Gielniowa) i baroku (Marcin Gremboszewski) recitale Adama Struga i Pawła Iwaszkiewicza.

Festiwal dofinansowano ze środków miasta Gdańska. Wydarzenie uzyskało także dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Program festiwalu dostępny jest na stronie www.actushumanus.com.

fot. mat. organizatora

Źródło:

PAP