EN

5.03.2021, 08:03 Wersja do druku

Gdańsk. Przedstawiciele trójmiejskiej kultury żegnają prof. Jerzego Limona

W czwartek do księgi kondolencyjnej w budynku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wpisali się przedstawicielki i przedstawiciele trójmiejskiej kultury. Swoimi wpisami pożegnali zmarłego w środę na COVID-19 dyrektora instytucji profesora Jerzego Limona.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz / fot. Jerzy Pinkas/mat. GTS

W środę [3 marca] niespodziewanie zmarł profesor Jerzy Limon, wybitny szekspirolog, literaturoznawca, anglista, dyrektor i twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Festiwalu Szekspirowskiego.

Jego działalność, choć skupiona w Gdańsku, nie ograniczała się tylko do lokalnych ram. Był cenionym na całym świecie popularyzatorem twórczości Szekspira, przyjmowanym przez królową i wielokrotnie honorowanym i odznaczanym przez Brytyjczyków – w 2014 nadano mu Order Imperium Brytyjskiego. Był odznaczony także licznymi polskimi honorami, otrzymał m.in. medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Jerzy Limon. Księga kondolencyjna w Radzie Miasta

Od czwartku w gmachy Rady Miasta Gdańska wystawiona jest księga kondolencyjna. W czwartek wpisali się do niej prezydentka miasta Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Do księgi wpisywać się będzie można do poniedziałku, 8 marca włącznie. Księga wyłożona będzie w godzinach pracy urzędu. W czwartek od godz. 9.30 do 16, w poniedziałek w godzinach 8-16, a w piątek w godzinach 8-15. Wpisać się można także online.

Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże / fot. Jerzy Pinkas/mat. GTS

Pożegnanie od ludzi kultury

Druga księga została wystawiona w budynku Teatru Szekspirowskiego. W czwartek wpisali się do niej przedstawiciele i przedstawicielki trójmiejskiej kultury. Wpisy upamiętniające profesora Limona zostawili dyrektorzy trójmiejskich scen: Adam Orzechowski (Teatr Wybrzeże), Igor Michalski (Teatr Muzyczny), Michał Derlatka (Teatr Miniatura).

Wpisy zostawili również dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej Aleksandra Szymańska, rektor Akademii Sztuk Pięknych profesor Krzysztof Polkowski, dyrekcja Muzeum Archeologicznego Ewa Trawicka i Beata Ceynowa oraz Dyrektor Capella Gedanensis Marek Więcławek.

Księga kondolencyjna w GTS będzie wyłożona w holu wejściowym codziennie w godzinach 12.30–18. Informacje o pogrzebie profesora będą znane na początku przyszłego tygodnia. Wpisać się można również do księgi online.

Tytuł oryginalny

Przedstawiciele i przedstawicielki trójmiejskiej kultury żegnają profesora Jerzego Limona

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

murasz