EN
23.05.2022, 15:34 Wersja do druku

Gdańsk. Premiera spektaklu „Momo" w Teatrze Miniatura

Dlaczego warto marnować czas? Dowiecie się z przedstawienia na podstawie powieści „Momo” znakomitego niemieckiego pisarza Michaela Endego, autora m.in. „Niekończącej się opowieści”. Premiera odbędzie się 12 czerwca o 17.00 w Teatrze Miniatura. Reżyseruje nagradzana Lena Frankiewicz.

fot. mat. teatru

W książce Endego tajemniczy Szarzy Panowie namawiają ludzi do oszczędzania czasu, przez co życie zostaje pozbawione wszystkiego, co jest uważane za marnowanie czasu: spotkań towarzyskich, zabawy, sztuki, wyobraźni czy nawet spania. Sytuację próbuje uratować dziewczynka Momo z pomocą żółwicy Kasjopei i mistrza Hory, administratora czasu. Ende pyta, z czego jesteśmy w stanie zrezygnować w imię takich maksym jak „czas to pieniądz” i co w ostatecznym rozrachunku jest ważne.

- W idyllicznej rzeczywistości przyjaznego miasteczka pojawiają się Szarzy Panowie, którzy chcą popsuć dobrym, życzliwym mieszkańcom ich proste, bezpretensjonalne życie, zawłaszczając i kradnąc ich czas w imię filozofii mnożenia zysków. „Momo” jest przypowieścią o tym, że tylko moc dziecięcego serca – jego niewinność i czystość – jest w stanie pokonać smutny, korporacyjny świat dorosłych – opowiada Lena Frankiewicz, reżyserka spektaklu, której „Nieczułość” w Teatrze Wybrzeże została uznana za pomorski spektakl roku, a ona sama dostała za jego reżyserię Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego.

- „Momo” to kolejny spektakl w naszym sezonie pod hasłem #girlpower. Mamy tu sprawczą, empatyczną bohaterkę, która robi wszystko, żeby zadbać o swoją społeczność. Ma też wyjątkową umiejętność słuchania, dzięki której pomaga innym rozwiązywać konflikty – dodaje Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Miniatury.

Świat wykreowany przez Michaela Endego na scenę przeniesie dobrze znany publiczności Teatru Miniatura scenograf Michał Dracz, autor scenografii m.in. do „Akademii pana Kleksa”, „Fahrenheita” czy „Siedmiu krasnoludków”. Muzykę komponuje pochodzący z Gdańska kontrabasista jazzowy, kompozytor i producent Olo Walicki, który współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tymonem Tymańskim czy Jerzym Mazzolem. Ruchem scenicznym zajmuje się tancerka i choreografka Ula Zerek, przez wiele lat związana z Teatrem Dada von Bzdülöw, autorka licznych projektów tanecznych, prezeska Fundacji Polka dot.

Bilety na spektakl w cenie 30 zł normalny, 27 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie www.teatrminiatura.pl lub www.interticket.pl. Bilety na premierę można kupić na tydzień przed premierą.
Rezerwacja i sprzedaż: 58 341 94 83, 601 628 377, [email protected]
Kolejne pokazy na żywo: 18 czerwca o 12.00, 19 czerwca o 12.00, 25 i 26 czerwca o 12.00.

***

Momo
na podstawie powieści Michaela Endego
 
adaptacja: Vita Huber
przekład: Karolina Bikont
reżyseria: Lena Frankiewicz
scenografia: Michał Dracz
muzyka: Olo Walicki
ruch sceniczny: Ula Zerek
 
obsada
Momo | Magdalena Gładysiewicz
Gigi | Kamil Marek Kowalski
Beppo | Piotr Kłudka
Hora | Krystian Wieczyński
Kasjopeja | Jadwiga Sankowska
Murarz Nicola, Szary Pan A., Robotnik, Mężczyzna w barze (szara wersja murarza) | Andrzej Żak
Gospodarz Nino, Szary Pan E., Pracownik | Jakub Ehrlich
Liliana, Menedżerka, Kobieta w Barze | Magdalena Żulińska
Lalka Bibigirl, Maria dziecko | Magdalena Bednarek
Fryzjer Fuzi, Policjant, Szary Pan W., Mężczyzna w Barze (szary) | Wojciech Stachura
Szary Pan J. | Jacek Majok
Szary Pan S., Policjant, Pewien Pan w sc. 1 (kolorowy turysta) | Piotr Srebrowski
Szary Pan H., Kobieta w Barze (szara), Pewna Pani w sc. 1 (kolorowa turystka) | Hanna Miśkiewicz
Dzieci | Andrzej Bansleben, Pola Karsznia, Gabriela Sztejner, Szymon Wierejko

Źródło:

Materiał nadesłany