EN

24.11.2020, 08:25 Wersja do druku

Gdańsk. Monodram o najdłuższym falowcu. Premiera online Teatru Miniatura

Spektakl pt. "Beton", na podstawie powieści Moniki Milewskiej "Latawiec z betonu" o najdłuższym falowcu na gdańskim Przymorzu, wystawi w środę w internecie Teatr Miniatura. W monodramie zagra Wojciech Stachura.

fot. mat. teatru

Reżyser przedstawienia i dyrektor Teatru Miniatura Michał Derlatka wyjaśnił, że "Beton" to "fikcja sceniczna" o inżynierze, twórcy gdańskiego falowca.

"Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata - nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego" - powiedział w komunikacie prasowym Derlatka, który oprócz reżyserii jest też autorem adaptacji powieści Milewskiej na język teatru.

Premiera monodramu "Beton" odbędzie się w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich z pomysłu aktora-lalkarza Wojciecha Stachury, grającego w spektaklach Miniatury m.in. Zbyszka w "Krzyżakach" i Androida Boui w "Kosmitach". Artysta jest też pomysłodawcą filmów z serii "Rodzina Papetów" zrealizowanych dla gdańskiego teatru.

Oprócz roli aktorskiej Stachura odpowiada też w spektaklu "Beton" za koncepcję scenografii i lalek.

Animację i multimedia w przedstawieniu przygotował Sebastian Łukaszuk, muzykę Sarapata Sound Workers, piosenki zaśpiewała Marta Złakowska, a głosów udzielili Zofia Bartoś, Edyta Janusz-Ehrlich i Piotr Srebrowski.

Nagrany w sali prób Teatru Miniatura spektakl pokazany zostanie w środę w mediach społecznościowych gdańskiej sceny: o godz. 19. na Facebooku i 20.30 na YouTube.

Dzień wcześniej na tych samych kanałach zaplanowano transmisję debaty pt. "Falowiec: historia, architektura i relacje społeczne", w której wezmą udział architekci Jacek Dominiczak i Kacper Ludwiczak oraz historyk specjalizujący się w okresie PRL-u Piotr Perkowski.


fot. mat. teatru

Reżyser teatralny, aktor i lalkarz Michał Derlatka od września 2019 r. jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Miniatura. Ukończył wydziały: aktorski (PWST Wrocław) oraz reżyserii teatralnej (PWST Kraków/Wrocław), studiował też reżyserię i dramaturgię w Hiszpanii (Institut del Teatre, Barcelona). Specjalizuje się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza. Ma na koncie ponad 40 realizacji teatralnych (nie licząc realizacji niemal trzydziestu udramatyzowanych lektur) w Polsce, Hiszpanii, Czechach i na Słowacji.

Monika Milewska za książkę "Latawiec z betonu" otrzymała w 2019 r. Pomorską Nagrodę Literacką. Oprócz zajmowania się literaturą jest adiunktem w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie i EHESS w Paryżu. Laureatka licznych konkursów poetyckich i dramaturgicznych.

Spektakl został zrealizowany w ramach projektu "Falowiec, czyli podróż w historię" dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne