EN

20.09.2022, 08:10 Wersja do druku

Gdańsk. Premiera „Króla Rogera" otworzy sezon w Operze Bałtyckiej

W sobotę 1 października w Operze Bałtyckiej odbędzie się premiera „Króla Rogera" Karola Szymanowskiego. Spektakl przygotowują: Yaroslav Shemet (kierownictwo muzyczne), Romuald Wicza-Pokojski (reżyseria), Hanna Wójcikowska-Szymczak (scenografia), Magdalena Brozda (kostiumy).

fot. mat. teatru

Pomysł napisania opery przez Szymanowskiego i Iwaszkiewicza powstał w Elizawetgradzie i Odessie pod koniec I wojny światowej, tuż po Rewolucji Październikowej. Dlaczego dziś, po upływie wieku od tamtych wydarzeń, realizować Króla Rogera? Tak jak wtedy, tak i dziś, wojna zbiera swoje żniwo w imię idei i przekonań, i to dokładnie w tym miejscu, w Ukrainie.

Opera wprost mówi o złudności tego wszystkiego, co jest doczesne. Natomiast w centrum uwagi stawia „czyste serce” człowieka. Jesteśmy na czuwaniu przy umierającym królu. W malignie przychodzi do niego dobry Pasterz. Świat realny i urojenia przenikają się. Pasterz pomaga Rogerowi dostrzec sedno natury ludzkiej.

Król Roger Karola Szymanowskiego będzie pierwszą premierą sezonu 2022/23 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Opera powstała w latach 20. XX wieku i była wynikiem współpracy kompozytora z Jarosławem Iwaszkiewiczem. Król Roger jest jednym z najczęściej wystawianych polskich tytułów operowych za granicą, w Operze Bałtyckiej jest to natomiast druga inscenizacja tej opery – pierwsza przygotowana została w 1974 roku przez Zbigniewa Chwedczuka (kierownictwo muzyczne)  i Stanisława Hebanowskiego (reżyseria), ze scenografią Mariana Kołodzieja.

W najnowszej produkcji Opery Bałtyckiej na szczególną uwagę zasługują nazwiska młodych realizatorów – Yaroslav Shemet, dyrygent młodego pokolenia, niesamowicie uzdolniony, cieszący się dużym uznaniem w branży muzycznej oraz Magdalena Brozda, dla której współpraca z Operą Bałtycką jest teatralnym debiutem. Młoda polska projektantka na co dzień mieszka i pracuje w Genewie (tam też ukończyła studia na University of Art And Design), laureatka prestiżowej międzynarodowej H&M Design Award 2015.

W obsadzie również nazwiska godne uwagi. Jako Roksana wystąpi Olga Pasiecznik, uznana  i wielokrotnie nagradzana solistka, tytułowego króla Rogera zaśpiewa artysta od lat związany z gdańską sceną, obchodzący przy okazji premiery 35-lecie pracy artystycznej, Leszek Skrla. Jako Pasterz wystąpi Andrzej Lampert, wszechstronny artysta, który świetnie odnajduje się nie tylko w muzyce klasycznej, ale również rozrywkowej. Edrisiego, mędrca doradzającemu królowi, wykreuje Ryszard Minkiewicz, który przed laty wielokrotnie występował jako Pasterz w najważniejszych światowych realizacjach.

***

Karol Szymanowski
Król Roger

libretto: Karol Szymanowski i Jarosław Iwaszkiewicz
premiera: 1 października 2022, godz. 18
Opera Bałtycka w Gdańsku
kolejne spektakle:
2, 7-9 października 2022
kierownictwo muzyczne: Yaroslav Shemet
reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
scenografia: Hanna Wójcikowska-Szymczak
kostiumy: Magdalena Brozda

Obsada:
Król Roger Leszek Skrla / Mariusz Godlewski
Roksana Olga Pasiecznik / Anna Fabrello
Edrisi Ryszard Minkiewicz / Witalij Wydra
Pasterz Pavlo Tolstoy / Andrzej Lampert
Archiereios Szymon Kobyliński
Dyakonissa Karolina Sikora
oraz
Orkiestra, Chór i Balet Opery Bałtyckiej
W spektaklu biorą udział uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego

Bilety dostępne w kasie Opery i na www.operabaltycka.pl

Źródło:

Materiał nadesłany