EN

30.09.2020, 12:10 Wersja do druku

Gdańsk. Premiera „Akademii pana Kleksa" w Miniaturze

Pana Kleksa i jego Akademię znają chyba wszystkie dzieci w Polsce. Powieść doczekała się wielu adaptacji teatralnych, na jej podstawie powstał też film. Teraz zobaczymy spektakl w Teatrze Miniatura.

Także inne utwory Jana Brzechwy np. „Kaczka dziwaczka", czy „Pchła szachrajka" często goszczą na polskich scenach. Jan Brzechwa klasyk poezji dziecięcej tak naprawdę nazywał się Jan Lesman. Brzechwa to jego pseudonim artystyczny, który wymyślił mu  stryjek Bolesław Leśmian. Poeta był też znakomitym prawnikiem, reprezentował poszkodowanych autorów muzyki w głośnym procesie o prawa autorskie w dziedzinie filmu dźwiękowego. I... proces ten wygrał.

Utalentowany prawnik stworzył w „Akademii Pana Kleksa" niezwykłą postać szalonego i mądrego jednocześnie nauczyciela - Ambrożego Kleksa, który najlepiej wie, jak uruchomić wyobraźnię swoich uczniów. A to ona przecież jest kluczem do szczęścia, bo pozwala spojrzeć na zwykłe rzeczy i znane sprawy w nowy sposób. Przekonuje się o tym rudy Adaś Niezgódka, który trafia do Akademii z poczuciem, że ma „gliniane ręce" i niewielki z niego może być pożytek. Ambrożego Kleksa zagra Krystian Wieczyński - wcielił się on w postać kogoś, kto potrafi czytać w myślach, unosić się w powietrzu, z małych rzeczy zrobić duże czy gotować z kolorowych szkiełek.


Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

„Akademia pana Kleksa" w Miniaturze

Źródło:

„Polska Dziennik Bałtycki” nr 229