EN

23.08.2021, 16:27 Wersja do druku

Gdańsk. Prapremiera „Śniegu” Orhana Pamuka w GTS

W ostatni weekend sierpnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, w ramach festiwalu Solidarity of Arts 2021, odbędzie się polska prapremiera spektaklu „Śnieg” na podstawie książki Orhana Pamuka. Reżyseruje Bartosz Szydłowski. Producentem przedstawienia jest Teatr Łaźnia Nowa, a koproducentami Gdański Teatr Szekspirowski, STUDIO teatrgaleria w Warszawie i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

fot. mat. teatru

W sierpniu i wrześniu splata się w Gdańsku wiele wielkich historii i pojedynczych ludzkich doświadczeń, ważnych dla nas, współczesnych gdańszczanek i gdańszczan, ale i szerzej – dla Polek i Polaków, Europejczyków, obywateli świata. Zebraliśmy je wszystkie pod wspólnych hasłem – ŚWIĘTO WOLNOŚCI, chcąc, aby co roku na nowy i inny sposób rozmawiać o sprawach ważnych dla naszego dziś i jutro. – mówią organizatorzy Solidarity of Arts.

Sierpień to przede wszystkim wspomnienie wybuchu wielkiego strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, który dał początek rewolucji Solidarności. Nad wrześniem ciąży pamięć o strzałach na polską składnicę Westerplatte z pokładu niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein”, które zapoczątkowały wybuch najstraszniejszej z wojen.

W tym roku nie sposób również zapomnieć o 30. rocznicy upadku Związku Radzieckiego, którego brzemienne skutki do dziś odczuwają obywatele Ukrainy i Białorusi, oraz 40. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, który próbował na nowo ułożyć tę ledwo wywalczoną w Stoczni Gdańskiej minidemokrację.

Prapremiera „Śniegu” Orhana Pamuka

„Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, który prapremierowo zobaczymy na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jest pierwszą polską adaptacją sceniczną powieści Orhana Pamuka, wydanej w 2002 roku przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie, w tłumaczeniu Anny Polat.

- To powieść polityczna i poetycka zarazem. Dystopijne marzenie o lepszym życiu, wyrwaniu się z piekła politycznych i obyczajowych uzależnień. – mówi Bartosz Szydłowski. - Małe prowincjonalne miasteczko Kars jest zwierciadlanym odbiciem polskiego pejzażu. Potrzeba wolności ściera się w nim z autorytarną wizją świata, fanatyzmem religijnym i zwykłym życiem, które pogrąża się w niespełnieniu, topniejąc jak płatek śniegu na dłoni. Gdzie może przetrwać to, co jest dla nas najważniejsze, to kim jesteśmy, to o czym marzymy? Skoro nie realizujemy się w konkretnym życiu, to może zrealizujemy się w poezji?

Spektakl „Śnieg” zobaczymy na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 28 i 29 sierpnia 2021 roku o godz. 19.00. Następnie przedstawienie ruszy w podróż po Polsce i zostanie wystawione na scenach Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, STUDIO teatrgaleria w Warszawie i Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
***
„Śnieg”
Na podstawie powieści Orhana Pamuka „Śnieg”
(tytuł oryginalny: „Kar”)
tłumaczenie: Anna Polat


Człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy! Zapamiętaj to sobie! – Orhan Pamuk, „Śnieg”
Poeta Ka, po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie, wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki. Nieoficjalnie prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Tuż po jego przyjeździe rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata. Nadchodzi rewolucja. Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg konstruowanych przez wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów, którzy targają nim jak płatkiem śniegu. Musi się też zmierzyć z fake newsami, tworzonymi przez lokalne media, na zlecenie służb specjalnych i polityków. Tym, co może go ocalić, wydają się poezja i miłość.

Reżyseria: Bartosz Szydłowski
Adaptacja i dramaturgia: Mateusz Pakuła
Choreografia: Dominika Knapik
Muzyka: Dominik Strycharski
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Szydłowska
Reżyseria światła: Marcin Chlanda
Wideo: Maciej Szczęśniak, Przemysław Czepurko
Reżyseria filmowa: Przemysław Fik
Autorzy zdjęć filmowych: Błażej Szymczyk, Jacek Martini-Kielan
Inspicjent: Marcin Stalmach

Obsada:
Anna Paruszyńska-Czacka, Aleksandra Przybył, Marta Zięba, Paweł Charyton, Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Daniel Dobosz, Dominik Stroka, Artur Święs, Krzysztof Zarzecki/ Andrzej Szeremeta

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa
Koprodukcja: Gdański Teatr Szekspirowski, STUDIO teatrgaleria, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Na podstawie książki Orhana Pamuka pt. „Śnieg” (tytuł oryginalny: „Kar”) w tłumaczeniu Anny Polat, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie.
Copyright © 2002, Iletisim Yayincilik A.S
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Pokazy premierowe:
28 - 29 sierpnia 2021, g. 19.00 / Gdański Teatr Szekspirowski - Festiwal Solidarity of Arts
3 – 5 września 2021 / Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
28 – 30 października 2021 / STUDIO teatrgaleria w Warszawie
19 – 21 listopada 2021 / Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Źródło:

Materiał nadesłany