16 lutego na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbędzie się wyjątkowe wydarzenie: gdańska publiczność będzie miała okazję po raz pierwszy zetknąć się z Chotto Desh, spektaklem jednego z najbardziej rozpoznawalnych choreografów naszych czasów i rewolucjonisty tańca współczesnego – Akramem Khanem.
Chotto Desh to nowa wersja słynnego solowego programu Khana – DESH, za który w 2012 roku Akram Khan otrzymał nagrodę „Laurence Olivier Award” oraz wiele innych nagród na całym świecie. Produkcja misternie splata osobiste wspomnienia i mity, łączy dwa tętniące życiem światy – Wielką Brytanię i Bangladesz.
Bohater, chłopiec dorastający pomiędzy dwiema kulturami, poprzez podróż tańca i animacji, stara się zrozumieć, kim naprawdę jest. Te pytania o tożsamość, zderzenia pokoleń i korzenie kulturowe ożywają w każdym ruchu tancerzy, każdym przejściu światła, każdej nucie akompaniamentu muzycznego. W tej podróży tańca i animacji główny bohater, chłopiec dorastający pomiędzy dwiema kulturami, próbuje zrozumieć, kim naprawdę jest.
Magię sceniczną Chotto Desh ożywia niezwykle kreatywny zespół. Projekt wizualny jest dziełem Timmy'ego Yipa, nagrodzonego Oscarem za film „Przyczajony tygrys, ukryty smok”. Pod jego okiem scena przekształca się w czarujący świat animacji, w którym łączą się baśniowe lasy i miejskie krajobrazy. Muzyka Jocelyn Pook i rozwiązania oświetleniowe światowej sławy artysty Michaela Hullsa przenoszą widza w krainę marzeń, gdzie zaciera się granica między rzeczywistością a wyobraźnią.
Krytycy na całym świecie jednoznacznie zachwycają się produkcją. The Telegraph nazywa spektakl „transcendentnym”, podkreślając magię i emocjonalne bogactwo każdej sceny. The Independent określa jako „hipnotyzujący” i podkreśla, mistrzostwo Khana w tworzeniu rozległych wszechświatów za pomocą jednej postaci. Natomiast The Wonderful World of Dance zachwyca się efektami wizualnymi, nazywając je „hipnotycznym wyrazem najskrytszych uczuć ludzkiej duszy”. Chotto Desh to coś więcej niż tylko spektakl taneczny. To poetycka eksploracja samopoznania, która przemawia zarówno do dzieci, jak i dorosłych, uniwersalne przesłanie o poszukiwaniu siebie w tym złożonym i różnorodnym świecie.
Akram Khan to choreograf, który mówi językiem duszy
Akram Khan to więcej niż choreograf, to legenda! Powszechnie uznawany za transformatora tańca współczesnego, który na nowo zdefiniował tę formę sztuki.
Historia Akrama Khana rozpoczęła się jeszcze przed jego narodzinami. W 1974 roku jego rodzice uciekli przed wojną na subkontynencie indyjskim i znaleźli schronienie w Wielkiej Brytanii. Urodził się wkrótce potem w Wimbledonie. Połączenie tych obu kultur - azjatyckiej i europejskiej - stanowi istotne znaczenie w twórczości Khana, jest ważne i symboliczne. Jego niepowtarzalny uniwersalny styl artystyczny przemawia do odbiorców na całym świecie, budzi zachwyt i podziw.
Po opanowaniu w dzieciństwie klasycznego indyjskiego tańca świątynnego Kathak, Akram Khan kontynuował naukę w Północnej Szkole Tańca Współczesnego w Leeds, którą ukończył z najwyższymi wyróżnieniami w historii szkoły. Po raz pierwszy wystąpił na scenie będąc dzieckiem wcielając się w rolę Mowgliego w London Academy of Indian Dance. Mając zaledwie 13 lat, wystąpił w kultowej dziewięciogodzinnej produkcji Petera Brooka „Mahabharat”, a później w jej telewizyjnej adaptacji.
Doskonalił swoje umiejętności na Uniwersytecie De Montfort w Leicester oraz współpracował z wybitną belgijską tancerką i choreografką Anną Teresą De Keersmaeker.
Czy rozważał balet klasyczny? – Tak – przyznaje. Po obejrzeniu nagrań Barysznikowa i Nuriejewa w wieku 19 lat odbył pierwszą lekcję baletu, mając nadzieję, że zrobi wrażenie. „Skutek był odwrotny” – śmieje się Khan. „Tak zakończyłem karierę baletową”. I tak zaczęła się jego przygoda jako choreografa.
Najpierw poznawał możliwości własnego ciała i tworzył dla siebie solowe programy. Następnie założył zespół Akram Khan Company, spośród tysięcy kandydatów na całym świecie wybierał najlepszych, najbardziej utalentowanych – elitę światowego tańca współczesnego.
Na początku stulecia Khan zgarnął wszystkie możliwe nagrody brytyjskich krytyków i stał się jedną z najważniejszych ikon Wielkiej Brytanii. Królowa przyznała mu Order Imperium Brytyjskiego. Legendarna baletnica Sylvie Guillem zwróciła się do niego z prośbą o stworzenie dla niej układu, co – jak stwierdził Khan – pozwoliło mu „zrozumieć balet klasyczny i istotę ciała w balecie”.
Khan wspaniale tańczył główne role do 2019 roku. Wówczas w wieku 45 lat ogłosił, że nie będzie już wykonywał głównych ról (chociaż w innych rolach – kto wie?).
Khan ma ogromną rzeszę oddanych fanów. Niektórzy są zafascynowani jego twórczością jeszcze od wczesnych produkcji, inni zaś odkryli jego choreografię dzięki kultowej już Giselle i zostali fanami na całe życie. Wielu uważa Khana za przewodnika duchowego, guru tańca współczesnego.
To ogromne szczęście, że gdańska publiczność będzie mogła ponownie lub po raz pierwszy zetknąć się z kunsztem Akrama Khana w przedstawieniu, które jest nie tylko odpowiednie, lecz wręcz idealne dla rodzin. Chotto Desh, który zachwycił już publiczność na najbardziej prestiżowych scenach świata, zostanie zaprezentowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 16 lutego 2025 roku.