EN

22.07.2021, 08:35 Wersja do druku

Gdańsk. Pierwsza edycja United Arts Festival w ECS

W dniach 14.08-15.08 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się pierwsza edycja United Arts Festival. W ramach festiwalu zaprezentujemy sześć spektakli młodych twórców teatralnych oraz jako wydarzenia towarzyszące – wystawy fotografii, malarstwa i grafiki artystycznej.

fot. mat. organizatora

Idea powstania festiwalu  zrodziła się z potrzeby  stworzenia miejsca gdzie wiele dziedzin – muzyka, teatr, sztuki wizualne – mogłyby zaistnieć ze sobą we wspólnej przestrzeni i w sposób równorzędny.

Szukając nowych połączeń między gałęziami sztuk zdecydowaliśmy się stworzyć program obfitujący w różnorodność stylistyczną i gatunkową.

Jak to będzie od razu po spektaklu o charakterze performatywnym pójść na hardrockowy koncert? Albo spędzając popołudnie na podziwianiu malarstwa, zobaczyć jeszcze dwie instalacje teatralne, i później dopiero wybrać się na transowy występ w rytmach electro? Wierzymy, że w ramach poszczególnych wydarzeń przeżyją Państwo coś wyjątkowo inspirującego.

Festiwal odbędzie się w dwóch przestrzeniach.

Na sekcję muzyczną wybraliśmy pięknie usytuowany kompleks Hevelianum, położony na Górze Gradowej w centrum Gdańska. W ramach United | Music zaprezentują się europejskie gwiazdy muzyki alternatywnej, elektronicznej i rockowej: Tangerine Dream, Steve Rothery czy Mick Moss oraz polscy uznani wykonawcy, między innymi: Riverside, KAT, Illusion.

Sekcja teatralna, wraz z wystawami sztuk wizualnych, odbędzie się w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności. Swoje spektakle zaprezentują młodzi utalentowani twórcy.

W sobotę (14.08) zobaczymy „Ptaki. Instrukcja” Wojtka Rodaka na podstawie antycznej komedii Arystofanesa. Opowieść o ludziach poszukujących alternatywy dla życia w pogrążonych w chaosie i kryzysie Atenach, staje się uniwersalną historią o nieustannej potrzebie i próbie budowania utopii. W świecie, w którym wydaje się, że nie może już być nadziei na lepsze jutro twórcy roztaczają marzenie o konstrukcji nowej, utopijnej rzeczywistości, do której być może jedyna droga prowadzi przez odrywanie się od ziemi i przeobrażenie w tytułowe ptaki.

Kolejnym spektaklem tego dnia będzie praca Marka Idzikowskiego pt. „Odmęt”. Spektakl inspirowany Baśniami 1001 nocy. Bohater jeszcze przed właściwą podróżą spekuluje na jej temat, wkraczając do świata wyobraźni i fantazji. Baśniowa rzeczywistość, błyskotliwie konstruowana przy pomocy codziennych, pozornie bezwartościowych przedmiotów, jest miejscem, w którym musi rozstrzygnąć się najważniejszy dylemat: czy w ogóle warto wyruszyć? Droga, którą wraz z protagonistą podąży widz, często zbacza jednak na mielizny obaw i odmęty świadomości.

Ostatnią prezentacją tego dnia są „Ojcowie” w reżyserii Błażeja Biegasiewicza. Opowieść o ojcostwie rozumianym i postrzeganym z perspektywy młodych mężczyzn – jeszcze przez chwilę – bezdzietnych. Próbują, na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń, rozliczyć się z wizerunkiem i stereotypem ojcostwa poprzednich dekad, aby, korzystając z tego punktu odniesienia, zastanowić się nad wzorcem, który sami chcieliby realizować. W tym celu roztaczają wizję, w której przymierzają się do roli rodzica i próbują jej sprostać. Spektakl inspirowany autentycznymi historiami i doświadczeniami.

fot. Julia Basista/mat. AST w Krakowie

W niedziele (15.08) prezentujemy kolejne trzy spektakle.
"Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa" to przejmujący i emocjonalny obraz Małgorzaty Jakubowskiej.  Za marzeniami chowają ból, wstyd, czy „prawdziwy powód” znalezienia się na ulicy. Mowa o tytułowych Marzycielach, którzy próbują oswajać i choć trochę łagodzić swoją bezdomność, stwarzając sobie wewnętrzny świat. Twórcy spektaklu budują uniwersalną opowieść unoszącą się ponad fizycznymi podziałami domny-bezdomny. Widzimy ludzi zranionych, rozbitych, którzy na wszelkie możliwe sposoby próbują ocalić siebie.

Kolejny spektakl z nurtu teatru dokumentalnego to historia o najsławniejszej koparce i najsłynniejszym kontenerowcu. Tą historią żył cały świat. W marcu tego roku 400-metrowy kontenerowiec Ever Given wskutek silnych wiatrów przewraca się na bok i grzęźnie na mieliźnie, blokując Kanał Sueski oraz paraliżując jeden z najważniejszych szlaków handlowych na świecie. W rezultacie powstaje korek obejmujący 422 jednostki  transportowe. Kontenerowiec pozostaje w Kanale przez 7 dni. Prawdziwej katastrofie zapobiega  samotna koparka, próbując giganta wydobyć. Wychodząc z konwencji bajek disneyowskich, twórcy spektaklu "Kiedykolwiek dane" zastanawiają się nad naturą sukcesu, porażki, uległości i sprzeciwu w zglobalizowanym świecie. Skoro na każdym kroku oczekuje się od nas zwycięstw, może trzeba utknąć na mieliźnie i zacząć cieszyć się ze spektakularnych porażek?

Zobaczymy także „Popiół” w reżyserii Stanisława Chludzińskiego. Jest to monodram inspirowany jednym z odcinków znanego serialu „Bojack Horseman” – opowiadający o traumie i przeżyciach po stracie bliskiej osoby. Bohater i aktor korzystają z różnych teatralnych konwencji, rozrywają sceniczną fikcję, zwierzają się publiczności, w końcu sięgają po stand- up – by na wszelkie sposoby spróbować oswoić śmierć i zdystansować od swoich uczuć. Uwikłani w komediowe show stopniowo tracą kontakt z rzeczywistością, a to co prawdziwe i szczere rozmywa się w kreowanej fantazji.

Dwudniowemu maratonowi towarzyszyć będą wystawy malarstwa, fotografii i grafiki artystycznej autorstwa Katarzyny Biegasiewicz-Mularczyk oraz Artura Szolca mieszczące się również w gmachu ECS.

Pomiędzy spektaklami zapraszamy na rozmowy i spotkania z twórcami oraz twórczyniami.
Bilety do nabycia na stronie: https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/united-arts-festival/

Po więcej informacji o festiwalu i wydarzeniach zapraszamy na naszą stronę internetową: https://www.unitedartsfestival.pl/

Źródło:

Materiał nadesłany