EN

15.06.2021, 16:05 Wersja do druku

Gdańsk. Pięć spektakli w nurcie głównym 25. Festiwalu Szekspirowskiego

Pięć spektakli z Portugalii, Włoch, Litwy i Belgii oraz Polski będzie można zobaczyć w nurcie głównym 25. Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w Gdańsku od 30 lipca do 8 sierpnia. Wydarzenie zostanie zorganizowane w formule hybrydowej.

"To szczególna edycja Festiwalu Szekspirowskiego, nie tylko ze względu na ćwierćwiecze tego prestiżowego wydarzenia. To pierwszy festiwal, który odbędzie się bez swojego założyciela i dyrektora artystycznego, profesora Jerzego Limona, zmarłego w marcu 2021 roku. Program tegorocznego festiwalu jest jego dziełem" - poinformowała we wtorek rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Magdalena Hajdysz.

Tegoroczny festiwal zainauguruje pierwsza własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – „Burza” Williama Szekspira - w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Ważnym punktem programu 25. Festiwalu Szekspirowskiego będzie również dzieło jednego z czołowych litewskich twórców teatralnych Oskarasa Koršunovasa, zdobywcy najważniejszych europejskich nagród teatralnych. Jego „Otello”, w wykonaniu aktorów Teatru OKT z Wilna, jest już siódmą realizacją dzieł angielskiego dramaturga w dorobku reżysera.

Na wydarzenie artystyczne zapowiada się spektakl „Antoniusz i Kleopatra”, w reżyserii Tiago Rodriguesa z Portugalii, zrealizowane z zespołem Teatro Nacional D. Maria II z Lizbony. Będzie to poetycka i rozbudowana adaptacja sztuki Szekspira, inspirowana po części tekstem Plutarcha o Marku Antoniuszu w „Żywotach Sławnych Mężów”, po części filmem Josepha L. Mankiewicza „Kleopatra” (1963), a także innymi historiami zebranymi na temat tych postaci.

Podczas festiwalu pokazany zostanie również najnowszy spektakl znanego belgijskiego zespołu Needcompany „Billy’s Violence”, zrealizowany przez reżysera i artystę wizualnego Jana Lauwersa na podstawie 13 tragedii Szekspira. Premierę tego przedstawienia zaplanowano na 8 lipca w Barcelonie w Teatre Nacional de Catalunya.

W programie nurtu głównego 25. Festiwalu Szekspirowskiego jest także światowa premiera najnowszego spektaklu tanecznego „Romeo i Julia” włoskiej grupy ImPerfect Dancers.

Oprócz spektakli prezentowanych w nurcie głównym na program 25. Festiwalu Szekspirowskiego złożą się również trzy polskie spektakle biorące udział w konkursie o Złotego Yoricka, 14 wydarzeń w nurcie Szekspiroff oraz spektakle i wydarzenia towarzyszące (online).

Pierwsza edycja Festiwalu Szekspirowskiego miała miejsce w 1997 r. Do tej pory, podczas imprezy odbyło się prawie 800 wydarzeń zaprezentowanych przez 220 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów.

Źródło:

PAP