EN
18.10.2021, 15:14 Wersja do druku

Gdańsk. PC Drama w Żaku. Czytanie austriackiego dramatu

25 października w Klubie Żak odbędzie się kolejna odsłona PC Dramy. Austriacką sztukę "Wiochy" Volkera Schmidta w reż. Piotra Biedronia przeczytają Agata Bykowska i Grzegorz Otrębski.

fot. mat. organizatora

Współczesny dramat austriacki. Lisa i Johannes są małżeństwem. To ludzie sukcesu: ona – dziennikarka kobiecego pisma, on – bezwzględnie skuteczny makler giełdowy. Większość czasu spędzają w pracy, tylko w weekendy wyjeżdżają odpocząć do modnych europejskich stolic. Pewnego dnia Johannes zabiera Lisę w niezwykłą podróż; drogę bez celu po małych, turystycznie nieatrakcyjnych miejscowościach Dolnej Austrii – tytułowych wiochach.

Ta współczesna odyseja to nie tylko próba uratowania umierającego związku, ale też wyrwania się ze wszechobecnego dziś dyktatu obrazów: gotowych schematów, mówiących nam, jak się zachowywać, ubierać, mieszkać, wyglądać, jak uprawiać seks i gdzie jeść. W pewnym momencie Johannes zauważa: „uśmiecham się do ciebie, bo to w jakiś tam sposób wzmacnia nasz związek. ten głupi uśmiech, jak z tablicy pokazującej możliwe do zamówienia formaty zdjęć. idę do kuchni zrobić kawę i mam wrażenie, że przemieszczam się po ulotce projektanta naszej kuchni, jadę samochodem do pracy i widzę tylko obrazy obrazów, mój samochód widzi tylko obrazy i przerabia je, by swoimi miękkimi jak puch poduszkami powietrznymi ocalić mnie przed piekłem”.

Dramat Volkera Schmidta, jednego z najważniejszych współczesnych dramatopisarzy austriackich, to poruszający obraz naszego społeczeństwa: niezdolnego do prawdziwych, głębokich relacji, egocentrycznie skupionego na własnych celach, bezrefleksyjne dążącego do osiągnięcia wyidealizowanego obrazu życia, promowanego przez popkulturę. Czytanie reżyseruje Piotr Biedroń, ceniony aktor Teatru Wybrzeże.

***

PC Drama / 25.10.2021 / g. 19.00 / Klub Żak
WIOCHY
autor: Volker Schmidt | przekład: Jacek Kaduczak | reżyseria: Piotr Biedroń | wykonanie: Agata Bykowska i Grzegorz Otrębski | prowadzenie spotkania: Anna Jazgarska

Źródło:

Materiał nadesłany