EN
28.02.2022, 09:26 Wersja do druku

Gdańsk. PC Drama w Klubie Żak: „Soli Deo Gloria” Petera Asmussena

Klub Żak zaprasza na lutową odsłonę projektu PC Drama - czytanie współczesnej duńskiej sztuki w reżyserii Magdaleny Boć.

fot. Łucja Stefaniuk/mat. organizatora

Współczesna sztuka duńska, nagrodzona w 2016 roku nagrodą Reumerta, najbardziej prestiżowym wyróżnieniem teatralnym w tym kraju. Zmarły niedawno Peter Asmussen, autor „Soli Deo Gloria” był prozaikiem i jednym z najważniejszych dramatopisarzy w Danii w ostatnich dekadach, współscenarzystą głośnego filmu Larsa von Triera „Przełamując fale”.

Sztuka składa się z kilkunastu krótkich, kameralnych scen, pozornie nie związanych ze sobą, prezentujących bohaterów w różnym wieku i z odmiennych środowisk w przełomowych momentach ich życia (z czego sami nie zdają sobie sprawy). To chwile pełne rozczarowania, samotności, bólu; momenty, w których zmuszeni są poświęcić, złożyć w ofierze coś ważnego.
Tytuł dramatu odwołuje się do jednej z pięciu zasad protestantyzmu, brzmiącej w tłumaczeniu „Bogu jedynemu chwała” lub „Tylko Bogu chwała”.

– To tytuł ironiczny, bo w tej sztuce niebo jest puste – mówi Magdalena Boć, aktorka Teatru Wybrzeże, która reżyseruje czytanie. – Zostaje jedynie metafizyczna tęsknota, której sobie nie uświadamiamy, głód, którego nie umiemy zaspokoić. Asmussen bez efektownych, apokaliptycznych wizji pokazuje koniec świata, który jest tak cichy, że nawet ptaki przestają śpiewać. Koniec świata, a właściwie światów. W każdym fleszu z życia bohaterów obecna jest śmierć, metaforyczna lub dosłowna, a koniec planety pozostaje niezauważony, przegapiony.

SOLI DEO GLORIA

autor: Peter Asmussen | przekład: Paweł Partyka | reżyseria: Magdalena Boć | obsada: Magdalena Boć, Agata Woźnicka, Piotr Jankowski, Janek Napieralski | oprawa muzyczna na żywo – zespół wokalny wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki  w Gdańsku: dyrygent Przemysław Stanisławski; basso continuo Witosława Frankowska, Weronika Kulpa; soprany Barbara Plebańska, Wioleta Gorząch, Magdalena Łaszcz; alty Marcelina Winczewska, Julianna Cieciuch, Bartosz Wasiluk; tenory Artur Samul, Aleksander Pluta, Aleks Skóra; basy Dawid Podgórski, Alan Wittbrodt | prowadzenie spotkania: Anna Jazgarska

PC Drama / 28.02.2022 / g. 19.00 / Klub Żak

***

BILETY
25 zł - bez zniżek
20 zł – zniżka na Kartę Do Kultury
15 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów
Zasady rezerwacji
Rezerwacje: [email protected] Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, filmy należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert/przedstawienie/ seans filmowy.

Kasa biletowa  
Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem.
Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), [email protected]

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, [email protected], tel. 58 344 05 73 w.117

Źródło:

Materiał nadesłany