EN

10.06.2024, 13:10 Wersja do druku

Gdańsk. PC Drama w klubie Żak: czytanie sztuki Martina Crimpa

10 czerwca o godz. 19, w ramach PC Dramy w klubie Żak, odbędzie się czytanie performatywne współczesnego dramatu angielskiego z 2022 roku. „Nie jestem z tych” wyreżyseruje – po raz pierwszy na PC Dramie – Weronika Maria Kuśmider.

fot. Zuzanna Jach/mat. organizatora

Czytanie performatywne współczesnego dramatu angielskiego z 2022 roku. To brawurowo napisany, błyskotliwy i wysmakowany literacko tekst na… 299 bezimiennych postaci. Niektóre z wypowiedzi bohaterów to krótkie, pojedyncze zdanie; inne to dłuższe monologi. Opowiadają oni o swoich traumach i olśnieniach, pracy i rodzinie, złości i głupocie, przełomowych wydarzeniach z życia i banalnych momentach, smutkach i radościach, miłości i zawiści. W tym pozornie chaotycznym wielogłosie niektóre tematy powracają jak refren, kolejne wypowiedzi uzupełniają się lub sobie zaprzeczają. Wzniosłe zestawione jest tu z niskim, tragizm z humorem, a osobiste z publicznym. Ten gęsty od emocji, niezwykły chór układa się w oryginalną, poetycka „panoramę ludzkości” – przerażającą i jednocześnie piękną w swojej wyjątkowości.

Martin Crimp – jeden z najważniejszych brytyjskich dramatopisarzy, tworzący od ponad ćwierć wieku – zastanawia się w swojej sztuce, co czyni nas wyjątkowymi wśród miliardów innych ludzi, jakie znaczenie w naszym życiu ma przypadek, czy istnieje obiektywny punkt widzenia.  „Nie jestem z tych” swoją prapremierę miało w 2022 roku w słynnym Royal Court Theatre w Londynie; w Polsce ukazało się drukiem – w świetnym tłumaczeniu Marty Orczykowskiej – w drugim zeszycie „Dialogu Puzyny”.

„Nie jestem z tych” wyreżyseruje – po raz pierwszy na PC Dramie – Weronika Maria Kuśmider, absolwentka wydziału reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie i Szkoły Teatru Iwana Wyrypajewa, która studiowała również reżyserię na paryskiej Sorbonie. Czytaniem po wielu latach powróci do Żaka Mirosław Baka oraz Joanna Kreft-Baka; we wspaniałej obsadzie znaleźli się także Piotr Biedroń z Teatru Wybrzeże i debiutująca na PC Dramie Katarzyna Wojasińska z Teatru Muzycznego im. Baduszkowej w Gdyni.

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

PC Drama / 10.06.2024 / g. 19.00 / Klub Żak

NIE JESTEM Z TYCH

autor: Martin Crimp | przekład: Marta Orczykowska | reżyseria: Weronika Maria Kuśmider | scenografia i światło: Alex Moriceau | obsada: Mirosław Baka, Piotr Biedroń, Joanna Kreft-Baka i Katarzyna Wojasińska

Bilety:
30 zł - bez zniżek - w sklepie internetowym tickets.klubzak.com.pl) i w kasie Klubu
25 zł – zniżka na Kartę Do Kultury - tylko w kasie Klubu
20 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów - dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny, obywatele Ukrainy – tylko w kasie Klubu

Źródło:

Materiał nadesłany