W poniedziałek, 31 sierpnia, w Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się uroczysta gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020. Laur odbierze irlandzka poetka Sinéad Morrissey, oraz jej tłumaczka, Magdalena Heydel. Wydarzenie uświetni opera „Ahat ilī - siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk. Noblistka zasiada w kapitule nagrody.
Nie udało się zorganizować gali wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 w planowanym terminie - w marcu - z powodu epidemii koronawirusa. Wydarzenie przeniesiono zatem na poniedziałek, 31 sierpnia - tym samym stało się częścią trwającego w Gdańsku Święta Wolności i Demokracji, i odbędzie się w przedostatni dzień obchodów. Niestety z uwagi na panujące obostrzenia, i mając na uwadze zdrowie gości, nie spotkamy się w tym roku w Gdańsku z nominowanymi do prestiżowego wyróżnienia. Ale i tak będzie radośnie.
- Szósta edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności to święto poezji i jej twórców. W tym roku na żywo spotkamy się jedynie z laureatkami Nagrody Literackiej Miasta Gdańska, Sinéad Morrissey (przyp. red. wyróżnioną za zbiór wierszy „O równowadze”), i jej tłumaczką, Magdą Heydel. Sylwetki pozostałych nominowanych przybliżymy podczas gali wręczenia Nagrody - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej, który odpowiada za organizację wydarzenia.
Gala odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Ceremonia tradycyjnie zorganizowana będzie w wyjątkowej oprawie artystycznej - tym razem uczci ją opera „Ahat-ilī - siostra bogów”, w trzech aktach, skomponowana przez uznanego kompozytora, laureata Paszportu „Polityki” Aleksandra Nowaka w 2018 roku. Premiera dzieła odbyła się w ramach Festiwalu Sacrum Profanum w Sali Teatralnej w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Opera powstała do libretta Olgi Tokarczuk na podstawie powieści polskiej noblistki pt. „Anna In w grobowcach świata”.
Opowieść interpretuje na nowo jeden z najstarszych mitów - historię o zejściu do podziemi, o stoczonej tam walce oraz o konsekwencjach tych wydarzeń. Opera zostanie przedstawiona w wersji koncertowej. - Jej bohaterami są postacie boskie, ludzkie i demoniczne, kierowane różnymi tajemniczymi siłami, splecione ze sobą siecią fatalnych relacji - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, które współorganizuje wydarzenie. - Postacią główną jest nie bóg, lecz, odwrotnie niż w oryginalnym micie, człowiek, usiłujący odnaleźć swoje miejsce w świecie rządzonym przez bogów, zrozumieć i uratować go przed zgotowaną przez istoty wyższe katastrofą. Ostateczną ofiarę, by zachować boski porządek, ponosi człowiek.