EN

12.05.2021, 10:09 Wersja do druku

Gdańsk. „Najbrzydsze zwierzę świata” – nowa komedia Maliny Prześlugi w Miniaturze

Na zamówienie Teatru Miniatura jedna z najzdolniejszych polskich dramatopisarek napisała familijną komedię romantyczną, której akcja zabierze widzów na dno oceanu, plan filmowy i – oczywiście – na lotnisko. Prapremiera na żywo 29 maja o 17.00, a online 30 maja o 17.00 na platformie interticket.pl.


fot. mat. teatru

Autorką scenariusza nowego spektaklu Miniatury jest Malina Prześluga, laureatka m.in. zeszłorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, jedna z najczęściej wystawianych autorek sztuk dla dzieci i młodzieży. Prześluga słynie z nietypowych bohaterów i tak też będzie w tym wypadku – pojawi się Rekin, Fenek i Guziec, ale także Jajko, Ziemniak, Hugh Grant i Krystyna Czubówna.

- To komedia pełna zwariowanych i barwnych postaci, gagów, sztuczek i dobrego, często złośliwego, humoru – zapowiada Punch Mama, pod którym to pseudonimem ukrywa się Laura Słabińska, reżyserka spektaklu, pierwszy raz reżyserująca w Gdańsku. „Najbrzydsze zwierzę świata” jest jej szóstą realizacją tekstu Maliny Prześlugi.

W spektaklu zwierzęta walczą o tytuł najbrzydszego na świecie, a Rekin chce zostać filmowym amantem. Przedstawienie ma pomóc dzieciom zbudować wewnętrzną odporność na oceny, pokazać, że możliwy jest dystans do rankingów, że nie w każdym konkursie trzeba startować, nie każda wygrana ma wartość, a przede wszystkim, że warto wychodzić poza etykietki, nie dawać się im uwięzić, ale jak śpiewał Młynarski robić swoje. Pozwala się też pośmiać z naszej tendencji do oceniania, porównywania się, łatwego nabierania na różne błyskotki i spojrzeć z większą czułością na otaczający świat i wszystkie zamieszkujące go stworzenia.

- W dzisiejszym świecie, pełnym koloryzowanych zdjęć na Instagramie, operacji plastycznych, wciąż niestety wszechobecnego kultu pięknego ciała i wymalowanych twarzy, niezwykle istotne jest, by przypominać widzom, co jest najważniejszą wartością – dodaje reżyserka.

Pracom nad spektaklem towarzyszyło edukacyjno-artystyczne doświadczenie – Zespół Edukacji poprowadził cykle warsztatów dla rodzin z dziećmi, klas szkół podstawowych oraz nauczycieli. Uczestnicy zapuścili sondę badawczą w takie zagadnienia jak budowanie adekwatnej samooceny niezależnej od opinii innych oraz zdrowego dystansu do celebryctwa i powierzchownych systemów ocen (bycia naj, lajków, konkursów, rankingów). Porozmawiali o akceptacji i braku akceptacji samego siebie, kanonach brzydoty i piękna, strategiach radzenia sobie z odrzuceniem czy prześladowaniem.

- Punkt widzenia i doświadczenia naszych widzów są dla nas bardzo ważne i wzbogacają proces powstawania spektaklu, stąd pomysł na cykle spotkań warsztatowych z różnymi odbiorcami, których traktujemy też jako współtwórców – komentuje Monika Tomczyk, pedagożka teatru.

W zespole realizatorów spektaklu znalazł się Dariusz Panas, scenograf o wyjątkowej fantazji, znany trójmiejskim widzom ze spektaklu „Tajemnica kina” i „Tajemnica diamentów” w Miniaturze, Filip Sternal, kompozytor i aranżer, specjalizujący się w muzyce teatralnej i filmowej, oraz Przemysław Żmiejko, reżyser i autor multimediów.

Przed premierą online, 30 maja, o godzinie 16.30 na Facebooku odbędzie się spotkanie na żywo z artystami i lalkami ze spektaklu.
 
Bilety na spektakl w cenie 30 zł normalny, 27 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie www.teatrminiatura.pl lub www.interticket.pl.
Premiera online na platformie interticket. Bilety w cenie 25 zł.
Informacja: 58 341 94 83, 601 628 377, [email protected]
Kolejne pokazy na żywo: 30 maja o 12.00, 12 czerwca o 12.00 i 13 czerwca o 15.00.

Źródło:

Materiał nadesłany