EN

31.01.2020, 17:09 Wersja do druku

Gdańsk. Lech Bądkowski patronem nowego tramwaju

W 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Lecha Bądkowskiego - pisarza i działacza społecznego związanego z Gdańskiem. Dlatego gdańscy radni zdecydowali, by to właśnie Bądkowski został patronem roku. Jego inauguracją będzie nadanie imienia Lecha Bądkowskiego nowemu tramwajowi.

- Lech Bądkowski zostanie patronem nowego tramwaju Pesa Jazz Duo. Uroczystość nadania imienia odbędzie się w czwartek, 30 stycznia, o godz. 8:30 na przystanku tramwajowym Nowe Ogrody. Tego samego dnia tramwaj im. Lecha Bądkowskiego rozpocznie kursowanie na linii nr 12 Oliwa - Migowo. W kolejnych dniach będzie wyjeżdżał na inne trasy w mieście - zapowiada Zuzanna Gajewska z gdańskiego magistratu.

W grudniu 2019 r. pracę rozpoczął zespół urzędników rekomendujący patronów nowych gdańskich tramwajów. Jego pierwszą decyzją było nadanie trzem nowym tramwajom typu Pesa imion Brunona Zwarry, Zbigniewa Cybulskiego i Zbigniewa Kosycarza.

Nie tylko tramwaj. Będzie też pomnik

W ramach obchodów roku imienia Lecha Bądkowskiego na skwerze u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi, tuż przy kościele św. Jana, ma stanąć pomnik Lecha Bądkowskiego. Z inicjatywą wystąpiły wspólnie trzy organizacje, w tym Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które złożyło formalny wniosek zgodny z procedurą i podjęło się sfinansowania pomnika. Na listopadowej sesji gdańscy radni przegłosowali uchwałę o jego wzniesieniu. Projekt plastyczny pomnika zostanie wybrany w drodze konkursu, który zostanie ogłoszony niebawem.

W ciągu roku zaplanowano wiele wydarzeń poświęconych patronowi w instytucjach kultury i placówkach oświatowych. Np. w najbliższy piątek, 31 stycznia, o godz. 18 w kościele św. Jana odbędzie się koncert zorganizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Polskie i kaszubskie utwory przeplatane będą fragmentami twórczości Lecha Bądkowskiego.

Lech Bądkowski (ur. 24 stycznia 1920 w Toruniu, zm. 24 lutego 1984 w Gdańsku) po zakończeniu II wojny światowej - w której uczestniczył jako żołnierz kampanii wrześniowej, a następnie Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii - osiadł w Gdańsku i zajmował się działalnością społeczną, publicystyczną oraz pisarską. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu.

W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym był aktywny do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem studenckiego Klubu "Pomorania", który uważał za podchorążówkę ruchu społecznego. Przez szereg lat (1957-1966) był prezesem oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich. Był także członkiem Zarządu Głównego ZLP i członkiem polskiego PEN-Clubu, a od 1981 roku członkiem jego zarządu.

W sierpniu 1980 roku jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej, gdzie aktywnie uczestniczył w obradach jako członek Prezydium i rzecznik prasowy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego w Gdańsku. Był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Od października 1980 do listopada 1981 był redaktorem dodatku "Samorządność" w "Dzienniku Bałtyckim", a od listopada 1981 do wprowadzenia stanu wojennego redaktorem naczelnym tygodnika "Samorządność" (sygnowanego przez ZR Gdańsk "Solidarności"). Wiosną 1981 r. był współzałożycielem, a następnie przewodniczącym Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja w Gdańsku.

Pośmiertnie wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Gdańska (2000). Odznaczony Orderem Virtuti Militari jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych w Wlk. Brytanii (1941); Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1965); pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2006), Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).»

Źródło:

Materiał własny