EN
24.11.2022, 12:57 Wersja do druku

Gdańsk. Klub Żak świętuje 65-lecie

Klub Żak jest jednym z najstarszych ośrodków kultury w Polsce. Powstał w 1957 roku jako Klub Studentów Wybrzeża Żak. Do 1991 roku KSW Żak był klubem studenckim działającym pod szyldem Zrzeszenia Studentów Polskich, od kwietnia 1991 Klub Żak funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury, powołana do życia Uchwałą Rady Miasta Gdańska.

fot. mat. organizatora

Na początku Stary Żak miał adres: Wały Jagiellońskie 1 (dzisiaj mieści się tam siedziba Rady Miasta), potem przez 10 lat działał na ulicy Długiej, zajmując 2 piętra nad wejściem do kina Leningrad/Neptun (na I piętrze kawiarnia Kameralna, na II piętrze biura i kino Żak-Kameralne), w 1988 był powrót do Starego Żaka, w latach 1999-2001 z okien mini Żaka w kamienicy na ul. Straganiarskiej mieliśmy piękne widoki na dachy starego Gdańska i kościół św. Jana, który był naszą sala koncertową, teatralna i kinową. 11 listopada 2001 Klub Żak zaczął nowe życie we Wrzeszczu, w adaptowanej na potrzeby Klubu starej zajezdni tramwajowej.

Klub Studentów Wybrzeża w latach 50 i 60-tych był tym miejscem, któremu Zbyszek Cybulski i Bogumił Kobiela wraz z gronem wspaniałych przyjaciół działających w studenckich teatrzykach dali swój talent, inwencję i sławę. Ale Klub Żak działa od 65 lat i każde kolejne pokolenie Gdańszczanek i Gdańszczan ma swojego Żaka, swoją muzykę, filmy, teatry, autorytety.

W naszym Żaku przez ostatnie 21 lat króluje jazz, teatry tańca współczesnego, szeroko pojęta muzyka alternatywna, kino europejskie, nowe horyzonty edukacji filmowej oraz młodzi twórcy sztuki wizualnej. Rocznie w Żaku odbywa się ponad tysiąc wydarzeń (seansów filmowych, koncertów, prezentacji teatralnych, wystaw i innych imprez), a przez kino, Salę Suwnicową, galerię, kawiarnię i nasze enklawy zieleni przewija się średnio do 100.000 osób rocznie (w latach 2020-2021 - 50.000).

Czytelnicy magazynu „Jazz Forum” uznali Jazz Jantar uznali za najlepszy festiwal jazzowy 2021 roku (wcześniej przez kilka lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce). Dodajmy, że Klub Żak zdaniem czytelników magazynu należy do trójki najlepszych Klubów Jazzowych w Polsce.

Zdaniem Anny Czekanowicz „Klub Żak wnosi do gdańskiej kultury szeroki oddech i mocny program.”

Na urodzinowe koncerty Klubu Żak zapraszamy w dniach 9 – 10.12.2022. Wystąpią artyści i artystki od wielu lat prezentujący swoją muzykę pod szyldem Żaka: saksofonista Adam Pierończyk i dwa zespoły dowodzone przez wokalistki Joannę Knitter i Krystynę Stańko. Swoją obecność potwierdził Przemek Dyakowski. Bilety na koncerty kosztują 20 zł.

Koncerty z okazji 65. urodzin Żaka

9.12.2022 / G.20.00

ADAM PIEROŃCZYK SOLO

Mecenasem koncertu jest STOART

Innowacyjność, pasja, siła, perfekcja i prezencja – słowa to za mało, aby opisać Adama Pierończyka – wyjątkowego saksofonistę współczesnego jazzu / Jazzitalia

Ten saksofonista to jeden z jazzmanów definiujących obecnie kształt polskiego jazzu XXI wieku / Newsweek

Ten gość po prostu robi dokładnie to, na co ma ochotę. Nie jest to jednak, rzecz jasna, działanie na zasadzie błazeńskiego widzimisię, lecz raczej brawurowa próba zawierzenia swojej artystycznej intuicji. A tę Pierończyk ma co najmniej nieprzeciętną! Mam wrażenie, że to właśnie ona go prowadzi, a on – jako saksofonista – „tylko” się jej podporządkowuje. Umiejętność konsekwentnego podążania za tym wewnętrznym głosem jest w świecie sztuki nie lada umiejętnością. To akt odwagi, który wyróżnia najbardziej wartościowych i autentycznych twórców. I właśnie jednym z nich jest Adam Pierończyk. Po prostu kawał artysty. / Jędrzej Janicki / jazzpress

10.12.2022 / G.19.00

JOANNA KNITTER BLUES & FOLK CONNECTION

Joanna Knitter – śpiew, Piotr Góra – perkusja, Adam Żuchowski – kontrabas, Krzysztof Paul – gitara, Artur Jurek - piano/Hammond i gościnnie Przemek Dyakowski - saksofon

KRYSTYNA STAŃKO BAND

Krystyna Stańko - śpiew, Dominik Bukowski - wibrafon, xylosynth, Piotr Lemańczyk – kontrabas, Mikołaj Stańko – perkusja, Irek Wojtczak – saksofon, Tomasz Ziętek – trąbka oraz Natalia Capelik- Muianga, Magda Kuraś, Alicja Sobstyl, Maciej Świniarski

Joanna Knitter Blues & Folk Connection zagra utwory ze swoich trzech albumów oraz nowe kompozycję, które będą miały swoją premierę w Żaku. Z okazji Jubileuszu Żaka, Krystyna Stańko przygotowuje specjalny program! Krystyna Stańko: zagramy utwory ze swojej płyty "Secretly" (2010), z utworami Petera Gabriela w jazzowych opracowaniach, która zyskała wiele świetnych recenzji. Premiera " Secretly" odbyła się właśnie w Żaku ponad 10 lat temu i była to dla moja pierwsza premiera na Festiwalu Jazz Jantar. Później miało miejsce jeszcze kilka: Kropla Słowa (2012), Novos Anos (2016), Fale (2020). Żak dla mnie jest miejscem niezwykle ważnym i bliskim, tak samo jak Festiwal Jazz Jantar. Grudniowy koncert jest wyjątkowym powrotem do muzyki sprzed lat i zagraniem jej w nowym składzie, tylko ten jeden raz!

Relacje z koncertów: facebook.com/KlubZak

Bilety na koncerty: 20 zł – są dostępne w kasie Klubu Żak i w sklepie internetowym

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: [email protected]; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Źródło:

Materiał nadesłany