EN

4.10.2022, 12:53 Wersja do druku

Gdańsk. Rusza „Kierunek: Islandia" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

„Kierunek Islandia” – pod tym hasłem w dniach 4-16 października  zrealizowany zostanie przegląd kultury i sztuki Islandii. Dobór programowy został pomyślany tak, aby oddać różnorodność zjawisk artystycznych tego małego, 350-tysięcznego kraju.

fot. mat. teatru

Kierunek: Islandia to poszerzona formuła cyklu Teatry Europy i Świata, które od 2014 r. realizował założyciel Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, prof. Jerzy Limon. 15 edycji pokazało jak wartościowe są prezentacje sztuki z innych kręgów kulturowych. A ponieważ zaczęliśmy pokazywać spektakle zagraniczne przez cały rok, wolimy nie koncentrować się na cezurach czasowych, a na kierunku właśnie. A o Islandii większość z nas wie wciąż bardzo niewiele – mówi Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Kuratorem programu jest Gudmundur Thorvaldsson , członek kolektywu artystycznego Vinnslan założonego w 2011 roku przez grupę artystów, która pracowała w słynnym Londyńskim Shunt Lounge i postanowiła przenieść klimat tego miejsca na islandzki grunt. Najważniejszy dla nich jest nie efekt, a proces tworzenia. Ich działania mają charakter performatywny.

Gudmundur Thorvaldsson – islandzki aktor, reżyser i muzyk. Jest absolwentem studiów aktorskich na Iceland University of the Arts (1998). Uzyskał tytuł magistra na kierunku reżyserskim na Goldsmiths University in London (2009) oraz dyplom MBA na Reykjavik University (2014). Thorvaldsson był dyrektorem Tjarnarbíó Theatre oraz wykładowcą na Iceland University of the Arts. Na arenie międzynarodowej znany jest z takich ról jak Remus w Wiedźminie, Sigurd Styrbjornsson w grze Assassin’s Creed Valhalla, a także Islandczyk w filmie Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (2020) i Robert w filmie Wolka (2021).

Vinnslan to kolektyw artystyczny z Reykjaviku, który tworzy projekty interdyscyplinarne. Ich działalność rozpoczęła się w Londynie w 2011 roku, skąd zespół przeniósł do rodzimej Islandii. Od tego czasu jego członkowie konsekwentnie realizują ideę pracy twórczej, opartej na zasadach artystycznej wolności, gdzie spotkanie z widownią jest procesem, a nie koniecznością prezentacji zamkniętego dzieła. W swoje działania włączają także młodych i początkujących artystów. Kilka razy w roku Vinnslan organizuje tygodniowe, multidyscyplinarne warsztaty i rezydencje dla obiecujących artystów, reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki, zachęcając ich do kooperacji i wymiany doświadczeń.

PROGRAM

4.10.2022, 19.00
Marble Crowd – “Na wyspie Nigdzie/Øland”

7.10.2022, 19.00
International Theatre Company REYKJAVÍK ENSEMBLE – “ISLANDIA POLEROWANA” (POLISHING ICELAND)

8.10.2022, 11.00
Baby Rave – DJ IVAR PETUR

9.10.2022, 19.00
Abendshow – „Club Romantica”

11.10.2022, godz. 19.00
Adolf Smári Unnarsson – “Człowiecza istota bezNADZIEJnA /Ekkert er sorglegra en manneskjan” (Nothing is more tragic than a human being)

13.10.2022, 19.00
Rósa Ómarsdóttir & Inga Huld Hákonardóttir – „The Valley” (Dolina)

16.10.2022, 20.00
Hatari – koncert

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PRZEGLĄDU TUTAJ

Islandzkie kino noir

W ramach wydarzenia Kierunek: Islandia odbędzie się także przegląd Islandzkie kino noir prezentowany w Centrum Filmowym UG na im. Andrzeja Wajdy, ul. Wita Stwosza 53. Kuratorem przeglądu jest prof. UG, dr hab. Sebastian Jakub Konefał, autor książki „Kino Islandii. Tradycja i ponowoczesność”. SZCZEGÓŁY

Wydarzenia te są częścią polsko-islandzkiej współpracy artystycznej – „Treasure Iceland – Theatre Inclusions”. Finałem projektu w marcu 2023 roku będzie polsko-islandzka koprodukcja. Spektakl realizowany będzie we współpracy z Instytutem Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego, którego studenci Kierunku Zarządzania Instytucjami Artystycznymi zostaną zaangażowani do koordynacji działań projektowych, zdobywając w ten sposób pierwsze, międzynarodowe doświadczenie w branży teatralnej. W spektaklu wystąpi Olga Bołądź.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne