Jubileuszowa 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku odbędzie się w dniach 30 lipca – 8 sierpnia 2021 roku. Organizatorami Festiwalu Szekspirowskiego są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense. 27 lipca 2021 roku o godzinie 11:30 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się konferencja prasowa, poświęcona programowi tegorocznego Festiwalu.
Podczas konferencji prasowej pełniący obowiązki Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Maciej Sowiński podkreślił, że to szczególna edycja Festiwalu – nie tylko ze względu na jubileusz 25-lecia, ale również pierwsza bez swojego twórcy, Profesora Jerzego Limona, zmarłego w marcu 2021 roku. Wyraził również radość, że po rocznej przerwie Festiwal wraca do swojej właściwej, stacjonarnej formuły i spotkania na żywo z widzem w teatrze. Dyrektor podziękował wszystkim, którzy wspierają organizację tegorocznego festiwalu – MKDNiS oraz sponsorom i partnerom. Dodał, że zespół festiwalu dokłada starań, by tegoroczna edycja była godna swoich poprzedniczek.
Koordynatorka Festiwalu Joanna Śnieżko-Misterek potwierdziła, że udało się zaprosić wszystkich twórców, planowanych na tegoroczną edycję wydarzenia. Podkreśliła też, jak niełatwy jest ten rok pod względem budowania zagranicznego programu i wyraziła nadzieję, że wszyscy artyści bez przeszkód dojadą do Gdańska. Jednocześnie podkreśliła, że na główny program 25. Festiwalu Szekspirowskiego składają się spektakle znanych i cenionych twórców teatru na światowym poziomie. „Prawdziwy festiwal, prawdziwy teatr to obcowanie ze sztuką wprost” – dodała.
Przypomnijmy, że podczas tegorocznej edycji Festiwalu zobaczymy spektakle z Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Stanów Zjednoczonych oraz z Polski. W tym, w programie głównym zobaczymy 9 spektakli, w nurcie SzekspirOFF 13 wydarzeń. Odbędą się również: prezentacje spektakli na dużym ekranie i online, performatywny wernisaż wystawy ShakeART!, promocja jubileuszowej publikacji "Z pomocą Muz. 25 lat Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku" oraz spotkanie w ramach cyklu "Bezradność filozofa".
Koordynatorka SzekspirOFFa Aleksandra Dacyl podkreśliła, że w tym roku udało się zbudować różnorodny i bogaty program dla sceny alternatywnej. Zdradziła też, że spektakle prezentowane w ramach nurtu SzekspirOFF odbędą się w różnorodnych i nietypowych przestrzeniach.
Anna Ratkiewicz, odpowiadająca za Letnią Akademię Szekspirowską, zaznaczyła, że w tym roku z powodów bezpieczeństwa w trakcie festiwalu nie będą prowadzone warsztaty. Będzie natomiast możliwość spotkania się z artystami bezpośrednio po spektaklach. Zaprosiła również na dwie otwarte dla publiczności próby spektakli.
Zapowiedziała również jubileuszową publikację „Z pomocą Muz. 25. lat Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku”, na którą składają się wspomnienia i anegdoty osób związanych z Festiwalem Szekspirowskim na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Jej redaktorkami są Katarzyna Lemańska i Anna Szynkaruk-Zgirska. Promocja książki odbędzie się 4 sierpnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. „Mam nadzieję, że ta wymarzona publikacja Profesora Jerzego Limona znajdzie u Państwa uznanie.” – dodała Anna Ratkiewicz.
Małgorzata Limon przedstawiła szczegóły wydarzenia „ShakeART!”, czyli wernisażu połączonego z performansem. Do tego szczególnego projektu zaproszonych zostało 15 artystów wizualnych z Pomorza, Warszawy i Bydgoszczy, którzy stworzyli łącznie 30 prac inspirowanych twórczością Szekspira. Artyści zaprezentują zarówno swoje obrazy, jak i samodzielnie zaprojektowane oraz wykonane z pomocą Alicji Grucy kostiumy. Przyznała, że to dla niej osobisty projekt, ponieważ jest dedykowany jej zmarłemu stryjowi, Profesorowi Jerzemu Limonowi.
25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku odbędzie się w dniach 30 lipca – 8 sierpnia 2021 roku.
Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie: www.festiwalszekspirowski.pl