EN

26.07.2021, 17:51 Wersja do druku

Gdańsk. Już za 4 dni startuje 25. Festiwal Szekspirowski

Jubileuszowa 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku odbędzie się w dniach 30 lipca – 8 sierpnia 2021 roku. Organizatorami Festiwalu Szekspirowskiego są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense. 27 lipca 2021 roku o godzinie 11:30 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się konferencja prasowa, poświęcona programowi tegorocznego Festiwalu.

fot. Grzegorz Mehring

Podczas konferencji prasowej pełniący obowiązki Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Maciej Sowiński podkreślił, że to szczególna edycja Festiwalu – nie tylko ze względu na jubileusz 25-lecia, ale również pierwsza bez swojego twórcy, Profesora Jerzego Limona, zmarłego w marcu 2021 roku. Wyraził również radość, że po rocznej przerwie Festiwal wraca do swojej właściwej, stacjonarnej formuły i spotkania na żywo z widzem w teatrze. Dyrektor podziękował wszystkim, którzy wspierają organizację tegorocznego festiwalu – MKDNiS oraz sponsorom i partnerom. Dodał, że zespół festiwalu dokłada starań, by tegoroczna edycja była godna swoich poprzedniczek.

Koordynatorka Festiwalu Joanna Śnieżko-Misterek potwierdziła, że udało się zaprosić wszystkich twórców, planowanych na tegoroczną edycję wydarzenia. Podkreśliła też, jak niełatwy jest ten rok pod względem budowania zagranicznego programu i wyraziła nadzieję, że wszyscy artyści bez przeszkód dojadą do Gdańska. Jednocześnie podkreśliła, że na główny program 25. Festiwalu Szekspirowskiego składają się spektakle znanych i cenionych twórców teatru na światowym poziomie. „Prawdziwy festiwal, prawdziwy teatr to obcowanie ze sztuką wprost” – dodała.

Przypomnijmy, że podczas tegorocznej edycji Festiwalu zobaczymy spektakle z Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Stanów Zjednoczonych oraz z Polski. W tym, w programie głównym zobaczymy 9 spektakli, w nurcie SzekspirOFF 13 wydarzeń. Odbędą się również: prezentacje spektakli na dużym ekranie i online, performatywny wernisaż wystawy ShakeART!, promocja jubileuszowej publikacji "Z pomocą Muz. 25 lat Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku" oraz spotkanie w ramach cyklu "Bezradność filozofa".

Koordynatorka SzekspirOFFa Aleksandra Dacyl podkreśliła, że w tym roku udało się zbudować różnorodny i bogaty program dla sceny alternatywnej. Zdradziła też, że spektakle prezentowane w ramach nurtu SzekspirOFF odbędą się w różnorodnych i nietypowych przestrzeniach.  

Anna Ratkiewicz, odpowiadająca za Letnią Akademię Szekspirowską, zaznaczyła, że w tym roku z powodów bezpieczeństwa w trakcie festiwalu nie będą prowadzone warsztaty. Będzie natomiast możliwość spotkania się z artystami bezpośrednio po spektaklach. Zaprosiła również na dwie otwarte dla publiczności próby spektakli.

Zapowiedziała również jubileuszową publikację „Z pomocą Muz. 25. lat Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku”, na którą składają się wspomnienia i anegdoty osób  związanych z Festiwalem Szekspirowskim na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Jej redaktorkami są Katarzyna Lemańska i Anna Szynkaruk-Zgirska. Promocja książki odbędzie się 4 sierpnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. „Mam nadzieję, że ta wymarzona publikacja Profesora Jerzego Limona znajdzie u Państwa uznanie.” – dodała Anna Ratkiewicz.

Małgorzata Limon przedstawiła szczegóły wydarzenia „ShakeART!”, czyli wernisażu połączonego z performansem. Do tego szczególnego projektu zaproszonych zostało 15 artystów wizualnych z Pomorza, Warszawy i Bydgoszczy, którzy stworzyli łącznie 30 prac inspirowanych twórczością Szekspira. Artyści zaprezentują zarówno swoje obrazy, jak i samodzielnie zaprojektowane oraz wykonane z pomocą Alicji Grucy kostiumy. Przyznała, że to dla niej osobisty projekt, ponieważ jest dedykowany jej zmarłemu stryjowi, Profesorowi Jerzemu Limonowi.

25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku odbędzie się w dniach 30 lipca – 8 sierpnia 2021 roku.
Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie: www.festiwalszekspirowski.pl


Źródło:

Materiał nadesłany