EN

3.11.2022, 08:58 Wersja do druku

Gdańsk. Intensywny listopad w Teatrze w Blokowisku

Zapraszamy do Teatru w Blokowisku mieszczącego się w GAK Plama przy ulicy Pilotów 11.

fot. mat. organizatora

W listopadzie kontynuujemy i rozwijamy współpracę z Akademią Teatralną w Warszawie, filią w Białymstoku – po październikowym pokazie spektaklu „Stand Up” Aleksandry Gosławskiej, 14.11 zaprezentujemy spektakl egzaminacyjny „Płuca” pod opieką reżyserską znanego aktora filmowego i teatralnego, Łukasza Lewandowskiego.

Tydzień później (21.11) wróci najnowsza premiera Teatru w Blokowisku – doceniony przez widzów i krytykę spektakl „Smutek & Melancholia” w reżyserii kuratora Teatru w Blokowisku, Tomasza Kaczorowskiego. 28.11 zapraszamy na muzyczną reinterpretację klasyki - „(Nie)Cierpienia Młodego Wertera” autorstwa i w reżyserii Mariusza Babickiego. Zapraszamy również na dwa czytania performatywne gdańskich artystów: „Przytul mnie” autorstwa i w reżyserii Marka Branda (19.11 wydarzenie we współpracy z GAK Winda) oraz „Delta Wenus” autorstwa i w reżyserii Pauliny Eryki Masy (25.11) projekt realizowany w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska).

Teatr w Blokowisku GAK Plama otwiera się również dla szkół. W repertuarze sceny przy Pilotów 11 zaplanowane zostały dwa wydarzenia w godzinach lekcyjnych dla szkół ponadpodstawowych: 22.11 „Smutek & Melancholia”  wraz z warsztatem prowadzonym przez reżysera przedstawienia, nauczyciele otrzymają również bezpłatny scenariusz lekcji opracowany przez Małgorzatę Fijas, poszerzający tematy spektaklu. 30.11 „MIGRANCI” – społeczny projekt w formule teatru forum w reżyserii Małgorzaty Polakowskiej. Na oba wydarzenia obowiązują rezerwacja mailowe u kuratora Teatru w Blokowisku: [email protected]

Nie zapominamy również o najmłodszych widzach: 13.11 wraca do repertuaru wrześniowa premiera Teatru w Blokowisku: „Hop w Kosmos!” – edukacyjny spektakl muzyczny o Układzie Słonecznym dla dzieci powyżej 3. roku życia.

Teatr w Blokowisku po raz drugi w tym sezonie zaprezentuje produkcję własną poza swoją siedzibą. W sierpniu czytanie performatywne „…moja śmierć to kwestia czasu…” zaprezentowane zostało w ramach festiwalu SOPOT NON FICTION. 19 listopada „Smutek & Melancholia” pokazany będzie na festiwalu RZECZPOSPOLITA B w Bełżycach k. Lublina.

13.11, 17:00 HOP W KOSMOS! (dzieci powyżej 3. roku życia)

Jak wygląda wszechświat? W jakiej galaktyce żyjemy? Czy droga mleczna jest z mleka? I czy Pluton jest planetą czy może jest to pies z pewnej kreskówki, który wyruszył w podróż kosmiczną i postanowił pozostać na orbicie? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź jeśli zrobicie z nami „Hop w Kosmos!” Przedstawienie edukacyjne mające na celu w prosty sposób przybliżyć zagadnienia związane z kosmosem. „Hop w kosmos!” to nie tylko zbiór etiud, które łączy piękna, kosmiczna muzyka, ale także zabawy interakcyjne z widzami, które pozwolą jeszcze bardziej wejść w świat kosmosu i planet! Szykujcie się na HOP! „Hop w kosmos!” to edukacyjny spektakl dla dzieci i bliskich im dorosłych w atrakcyjny, przystępny i muzyczny sposób opowiadający o Układzie Słonecznym.

Pomysł, wykonanie i scenografia: Zuzanna Łuczak Wiśniewska

Opracowanie dramaturgiczne: Justyna Machaj

Muzyka: Dariusz FelixIO Wiśniewski

Produkcja własna Teatru w Blokowisku GAK Plama

14.11, 19:00 PŁUCA (MŁODZIEŻ, DOROŚLI, SENIORZY)

W czasach globalnego niepokoju, terroryzmu i napiętych stosunków politycznych młoda para, stojąc w kolejce w Ikei, podejmuje decyzję, że postarają się o dziecko. Nie wychodzą z tym po co przyszli, ale za to zaopatrzyli się w cały zestaw dylematów. Mają świadomość, że czas brutalnie ucieka. Ale czy moralne jest wydanie na świat człowieka, który będzie produkował dziesięć tysięcy ton dwutlenku węgla, jeśli naprawdę zależy ci na losie ziemi? To waga całej wieży Eiffla! PŁUCA na podstawie dramatu Duncana Macmillana to historia obawy o rozpad znanego nam świata. O pokoleniu, którym kieruje niepewność, wątpliwości i stres. A przede wszystkim o miłości – niedoskonałej, trudnej, ale prawdziwej. Takiej, od której brakuje tchu.

Produkcja: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku

Obsada: Aneta Ćmiel, Aleksandra Gosławska, Piotr Gadomski

Opieka reżyserska: Łukasz Lewandowski

19.11, 19:00 PRZYTUL MNIE (MŁODZIEŻ, DOROŚLI, SENIORZY)

Dwie dziennikarki telewizji Biełsat - Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa, zostały zatrzymane podczas relacjonowania akcji upamiętniającej, zamordowanego działacza Białoruskiej opozycji. Dziennikarki zostały zatrzymane przez reżim Łukaszenki pod pretekstem zorganizowania nielegalnej manifestacji. Dwie młode dziewczyny do tej pory przytrzymywane są w więzieniu.

„Przytul mnie” Marka Branda, wprost odwołuje się do tych wydarzeń. To dramat o dążeniu do wolności i sprawiedliwości. Jednak poza , ale poza aspektem politycznym i społecznym dotyka takich problemów jak samotność, przyjaźń, miłość. Tekst pokazuje siłę zdeterminowanych i zastraszanych kobiet, które stają do walki w obronie swoich przekonań i wolności w rzeczywistości wykreowanej przez mężczyzn. Dramat obnaża mechanizmy władzy systemów totalitarnych i dyktatorskich, udających demokrację.

Reżyseria: Marek Brand

21.11, 19:SMUTEK & MELANCHOLIA (MŁODZIEŻ, DOROŚLI, SENIORZY)

22.11, 11:00 dla szkół (rezerwacje dla grup zorganizowanych: [email protected])

Inspiracją do napisania tego kolażu-dramatu była dla Bonna Parka historia Samotnego George’a – ostatniego żółwia słoniowego, podgatunku żółwi z Galapagos, który wyginął przez działalność człowieka. „Smutek&Melancholia…” nie jest linearną opowieścią ani dramatem drogi. To raczej opowieść rozsypana, projektowana pod wydarzenie sceniczne: pełne monologów napisanych prozą poetycką, agresywnych strumieni świadomości i potoków słów opisujących George’a i nasz stosunek do natury oraz kondycję ludzi zanurzonych w rozproszonej rzeczywistości.

Produkcja własna Teatru w Blokowisku: spektakl „SMUTEK&MELANCHOLIA” dla młodzieży i dorosłych.

Autor: Bonn Park

Tłumaczenie: Iwona Nowacka

Reżyseria: Tomasz Kaczorowski

Obsada: Mikołaj Bańdo

25.11, 19:00

Delta Wenus – czytanie performatywne (MŁODZIEŻ, DOROŚLI, SENIORZY)

„Delta Wenus” – taki tytuł nosi jeden z najbardziej rewolucyjnych zbiorów opowiadań erotycznych XX wieku. Autorka, Anaïs Nin, guru feministek XX wieku, rozprawia się w niej z tematem kobiecej seksualności tworząc manifest ludzkiej cielesności. To właśnie jej historia jest punktem wyjścia do wydarzenia, które odbędzie się 25 listopada w Teatrze w Blokowisku:

Tekst i reżyseria: Paulina Eryka Masa

Obsada: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Urszula Kobiela

Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.

28.11, 19:00

(Nie)cierpienia Młodego Wertera (MŁODZIEŻ, DOROŚLI, SENIORZY)

Pozbawiony imienia bohater „Cierpienia młodego Wertera” (1774) to pierwsza z szeregu postać rodzącego się w Europie romantyzmu. Spektakl jest próbą wydobycia Wertera z zakurzonej biblioteki, udzielenia mu głosu w walce ze stereotypem, według którego to człowiek słaby, nieszczęśliwie zakochany, oderwany od realnego życia. Wszak romantyzm to pokolenie buntowników, świadomie przekraczających granice, walczących o swoje racje. Być może prawdziwy żar Wertera jest bliższy muzykom rockowym z tzw. klubu 27 niż pierwszemu wrażeniu, z jakim dziś spotykamy się wypowiadając słowo „Werter”?

Tekst i reżyseria: Mariusz Babicki

Obsada: James Malcolm

30.11, 11:00

MIGRANCI – spektakl teatru forum (MŁODZIEŻ, DOROŚLI)

Spektakl poruszy temat jednego z najważniejszych wyzwań współczesnego świata, jakim są migracje. W przedstawieniu skłonimy widzów do dyskusji na temat migracji w naszym otoczeniu, porozmawiamy na temat uprzedzeń ze względu na pochodzenie i umożliwimy zasięgnięcia informacji u samego źródła. Zależy nam na zbudowaniu bardziej otwartego, świadomego, inkluzywnego środowiska dla migrantów i migrantek oraz uchodźców i uchodźczyń w Gdańsku.

Reżyseria: Małgorzata Polakowska

Produkcja: Stowarzyszenie Społeczno-Artystyczne FEERIA

rezerwacje dla grup zorganizowanych: [email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany