Gdański Teatr Szekspirowski to kolejna instytucja kultury na Pomorzu, która będzie funkcjonowała pod skrzydłami Energi. Koncern został jej Mecenasem Strategicznym. Umowę podpisano do końca sierpnia 2025 roku.
Energa od lat wspiera przedsięwzięcia ważne do mieszkańców Pomorza. Współpracuje z największymi instytucjami kultury, m.in. Operą Bałtycką, Teatrem Muzycznym w Gdyni i Polską Filharmonią Bałtycką. Na początku grudnia podpisano umowę z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim (GTS).
Dzięki wsparciu Energi możliwe będzie realizowanie ambitnych projektów artystycznych i edukacyjnych oraz promocja teatru w regionie oraz na arenie międzynarodowej. Partnerstwo to umocni pozycję Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jako jednego z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce.
– Wzmacnianie współpracy kultury z biznesem to jeden z moich priorytetów. Od lat podkreślam, że obie te branże mogą wynieść ze wspólnego działania wiele korzyści i wzajemnie wspierać swój wizerunek. Jestem pewna, że tak właśnie będzie w przypadku nawiązanej relacji pomiędzy Energą i Gdańskim Teatrem Szekspirowskim – mówi Agata Grenda, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
– Gdański Teatr Szekspirowski inspiruje, zachwyca i zdecydowanie wyróżnia się na mapie lokalnych instytucji kultury. To miejsce, które wyznacza kierunki i przestrzeń artystyczną znaną w całej Polsce. Chcemy brać aktywny udział w rozwoju Teatru, pomóc w realizacji projektów, zarówno tych artystycznych, jak i edukacyjnych. Jestem pewna, że czeka nas bardzo dobra i ciekawa współpraca – dodaje Magdalena Marszałkowska, dyrektor Departamentu Marketingu w Enerdze SA.
Głównym celem GTS jest kształcenie świadomego odbiorcy kultury dzięki działaniom artystycznym i edukacyjnym, a także stworzenie w Gdańsku prężnego ośrodka artystycznego i edukacyjnego o charakterze międzynarodowym.
Nowoczesny i unikatowy
Uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbyło się 19 września 2014 roku. Pierwszym dyrektorem teatru został profesor Jerzy Limon (1950-2021). To właśnie stworzona przez niego Fundacja Theatrum Gedanense działała na rzecz powstania w Gdańsku teatru inspirowanego sceną elżbietańską. Profesor Limon był też pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym funkcjonującego od 1997 roku Festiwalu Szekspirowskiego.
Autorem projektu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest włoski architektRenato Rizzi. To z jego inicjatywy jasne, drewniane wnętrze budynku zostało zatopione w ciemnej ceglanej bryle. Ma to symbolizować szkatułę z otwieranym wiekiem-dachem.
Budowa teatru trwała dziesięć lat. W budynku zastosowano niecodzienne rozwiązania architektoniczne. Wnętrze jest adaptowalne. Oznacza to, że możliwe jest korzystanie z różnych typów scen: klasycznej włoskiej, elżbietańskiej (wysuniętej w kierunku widowni, gdzie publiczność na parterze stoi wokół sceny), sceny-areny i innych. Kolejnym cudem techniki jest otwierany dach. Takie rozwiązanie umożliwia wystawianie spektakli przy świetle dziennym, w duchu renesansowej tradycji.
Teatr może pomieścić do 600 osób (przy ustawieniu teatralnym) lub do 1150 osób (przy ustawieniu koncertowym).
GTS działa na podobnej zasadzie, jak jego XVII-wieczny poprzednik. Jest teatrem impresaryjnym, bez własnego zespołu aktorskiego. Dzięki temu organizatorzy mogą w każdym sezonie na bieżąco reagować na propozycje artystyczne na rynku, pokazując te, które zasługują na szczególną uwagę.
Z uniwersalnym repertuarem
Gdański Teatr Szekspirowski organizuje i produkuje różnego rodzaju wydarzenia, takie jak spektakle, koncerty, wystawy i konferencje naukowe. Współpracuje z lokalnymi i zagranicznymi artystami, muzykami i instytucjami kultury.
W GTS rozwijany jest także bardzo bogaty program edukacyjny kierowany do różnych grup społecznych (w tym młodzieży, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami).
W trakcie trwania umowy z Energą zaplanowano też szereg wydarzeń o charakterze edukacyjno-artystycznym, m.in. lekcje szekspirowskie i warsztaty rodzinne, których celem jest zgłębienie wiedzy na temat twórczości Szekspira, epoki elżbietańskiej i samej materii teatru.