EN

1.12.2023, 08:30 Wersja do druku

Gdańsk. „Drganie jednej struny". Grudniowa odsłona Gdańskiego Festiwalu Tańca

Na zakończenie 15. edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca zabieramy was w podróż, gdzie taniec przenika się z literaturą.

fot. Marta Ankiersztejn/mat. teatru

Jak napisał Łukasz Rudziński po wrześniowej odsłonie GFT „Gdański Festiwal Tańca wrósł w tkankę Gdańska i stał się częścią jego identyfikacji – w moim odczuciu jest to jedna z najciekawszych teatralnych imprez w Trójmieście, dlatego już dziś warto zarezerwować sobie czas na przyszłoroczną, która odbędzie się w dnia 23 sierpnia – 1 września 2024 roku.”

Przez te 15 lat na festiwalu występowały teatry, tancerki oraz tancerze z całego świata. Są to czołowe nazwiska międzynarodowej sceny teatru tańca, jak Susanne Linke. Obok Piny Bausch jedna z legend europejskiego tańca. W Klubie Żak gościliśmy również Companhia de Dança de Almada z Portugalii, szwajcarski Marcel Leemann Physical Dance Theater czy Compagnie Linga, prowadzoną przez wspaniałą gdańską tancerkę i choreografkę Katarzynę Gdaniec. Swoje spektakle prezentowali także tancerze z Chin – TAO Dance Theater, Mozambiku – Macuacua Dance Company. I doskonali tancerze z Izraela, jak Orly Portal Company i Olivia Court Mesa. Oczywiście nie zabrakło też polskich teatrów i grup tanecznych: Krakowski Teatr Tańca, Polski Teatr Tańca, Lubelski Teatr Tańca, Dada von Bzdülöw, Dzikistyl Company z Wiolą Fiuk na czele.

Trójmiasto już od lat 90. było jednym z najważniejszych ośrodków tańca współczesnego w Polsce, a energia choreografów i tancerzy kanalizowała się miedzy innymi w kolejnych imprezach, w tym Gdańskiej Korporacji Tańca – wydarzeniu, którego bezpośrednim kontynuatorem jest GFT.

W grudniu, w Sali Suwnicowej, wystąpi trójka choreografów i tancerzy, wywodzących się właśnie z gdańskiego środowiska artystycznego. Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter i Jakub Truszkowski. Na przestrzeni ostatnich 20 lat ich działalność artystyczna związana była z różnymi ośrodkami – Katarzyna Chmielewska działała głównie w Polsce, Magdalena Reiter w Słowenii, Jakub Truszkowski w Belgii.

17 grudnia w Klubie Żak pokażą spektakl – Drganie jednej struny, w którym na język tańca przekładają wątki zawarte w powieści Solaris Stanisława Lema. Jego twórcy za punkt wyjścia przyjmują jeden z wiodących aspektów twórczości Lema – próbę podjęcia Kontaktu z Innym. W odizolowanej przestrzeni obserwujemy okruchy procesów, usiłowania syntezy i zrozumienia tego, co nam obce i niezrozumiałe – próby postrzegania świata z odmiennej perspektywy. Akcja spektaklu przenosi nas w przestrzeń, w której rzeczywistość fizyczna i wirtualna nieustannie się przenikają, a granice pomiędzy obydwoma światami przestają być dostrzegalne. Drganie jednej struny nie jest jednak bezpośrednią interpretacją twórczości literackiej Lema, ale utworzonym z fragmentów znaczeń spektaklem, który na język ciała przekłada zagadnienia zawarte w powieści. „Wiemy – ale tylko wiemy, nie pojmując – że równocześnie nad i pod nami, w strzelistych otchłaniach, poza granicami wzroku i wyobraźni zachodzą̨ krocie i miliony równoczesnych przekształceń́, powiązanych ze sobą̨ jak nuty matematycznym kontrapunktem.” (Stanisław Lem, SOLARIS)

Po spektaklu zapraszamy na „wieczorne rozmowy” z artystami, które poprowadzi Anna Jazgarska.

fot. Marta Ankiersztejn/mat. teatru

17.12.2023 | godz. 19:00 | Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter, Jakub Truszkowski | Drganie jednej struny
choreografia i taniec: Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter, Jakub Truszkowski Video, scenografia, reżyseria światła: Atej Tutta Muzyka: Radosław Duda, Dramaturgia: Rok Bozovičar Kostiumy: Jelena Proković, Producenci: Magdalena Reiter, Tina Dobnik (Słowenia), Michał Jankowski (Polska), Produkcja: Zavod Mirabelka (SI), Teatr Dada von Bzdülöw (PL), Koprodukcja: Ambasada RP w Lublanie

Bilety:
45 zł - bez zniżek
25 zł - karta do kultury*, bilet ulgowy*, karta tancerza*

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00
do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: [email protected]; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345
15 90 - w.117. Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl

Klub Żak
80-266 Gdańsk
ul. Grunwaldzka 195/197
www.klubzak.com.pl / facebook.com/KlubZak
www.gdanskifestiwaltanca.pl  facebook.com/GdanskiFestiwalTanca

Gdański Festiwal Tańca jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejskiej instytucji kultury. Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy instytut Muzyki i Tańca.

Źródło:

Materiał nadesłany