EN
21.12.2021, 16:37 Wersja do druku

Gdańsk. "Co u diabła" w Teatrze Miniatura - premiera 30 grudnia

Czy można przechytrzyć zło? A jeśli tak, to jak to zrobić? 30 grudnia o 18.00 w Teatrze Miniatura premiera spektaklu inspirowanego baśniami braci Grimm, w których pojawia się diabeł.

mat. teatru

Przedstawienie jest adaptacją czterech baśni Grimmów: „Dziewczyna bez rąk”, „Trzy złote włosy diabła”, „Długi nos” i „Ojciec chrzestny”. Pojawiają się tam młodzi i starzy bohaterowie, wszyscy spotykają diabła w rozmaitych postaciach.

- Wyszła nam historia o tym, jak przechytrzyć zło, ale też o tym, że często nie jest ono w oczywistych dla nas miejscach. Dzięki przygodom bohaterów dostajemy podpowiedzi, co pomaga w radzeniu sobie ze złem – empatia, wspieranie się nawzajem, umiejętność korzystania z pomocy innych i proszenia o nią, odwaga, determinacja. W tym wszystkim najważniejsze nie jest to, co nam się przytrafia, ale to, jak na to reagujemy – opowiada autorka adaptacji Agnieszka Kochanowska.

- Nasz Diabeł to nieco umęczony swoją pracą urzędnik piekielny, nękający maluczkich bardziej z poczucia obowiązku (i w myśl piekielnych zasad) niż z potrzeby duszy. Żona Diabła stara się humanizować diabelskie poczynania męża – jak już masz gnębić, to gnęb tych wrednych, zostaw w spokoju niewinnych prostaczków i nie wódź ich na pokuszenie! Diabeł, przytłoczony ilością pracy, presją żony, krótkowzrocznością petentów, ignorancją przełożonych, przechodzi załamanie nerwowe i kryzys zawodowy połączony z chęcią radykalnej zmiany. Któż z nas nie marzył choć raz w życiu, by z dnia na dzień rzucić wszystko, uciec i oddać się budowie studni w Afryce? No więc nasz Diabeł spełnia na swój sposób to marzenie. A efekt jest taki, że gdy piekło świeci pustkami, diabelską rolę w mig przejmie pokojówka, królewna czy król – komentuje reżyser Michał Derlatka.

„Co u diabła” zapowiada się bardzo bogato pod względem scenografii i form lalkowych, ponieważ do współpracy został zaproszony znakomity czeski artysta Marek Zákostelecký, który ma na swoim koncie ponad 130 scenografii do spektakli na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Polsce i Australii. Był też wielokrotnie nagradzany – jest dwukrotnym laureatem prestiżowej czeskiej nagrody Alfréda Radoka, czterokrotnym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych Spotkania w Toruniu, otrzymał Grand Prix Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK.

Muzykę skomponował trójmiejski muzyk, perkusista, Paweł Nowicki, założyciel zespołu muzyki współczesnej Kwartludium, który na stałe wpisał się w kalendarz koncertowy najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w Polsce i za granicą, m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Radia WDR w Kolonii, Unsound Festival w Nowym Jorku, Nuove Musische, Festiwal w Teatro Massimo w Palermo, Conetemporary Music Festival w Daegu w południowej Korei. Do tej pory wydał pięć albumów studyjnych, komponuje też dla teatru i filmu.

W spektaklu na gdańskiej scenie zadebiutują młodzi aktorzy – absolwentka Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku Magdalena Bednarek, która w 2021 roku dołączyła do zespołu Teatru Miniatura, oraz absolwenci wrocławskiego wydziału lalkarskiego Magdalena Gładysiewicz i Kamil Marek Kowalski, dla którego spektakl będzie dyplomem. Przy spektaklu odbywa praktyki w ramach programu Erasmus+ Csaba Kedves, student lalkarstwa w Színház- és Filmművészeti Egyetem – University of Theatre and Film Arts w Budapeszcie.

Bilety na spektakl w cenie 30 zł normalny, 27 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie www.teatrminiatura.pl lub www.interticket.pl.

Rezerwacja i sprzedaż: 58 341 94 83, 601 628 377, [email protected]

Kolejne pokazy na żywo: 2 stycznia o 12.00 i 15.00, 8 i 9 stycznia o 12.00, 5 i 6 lutego o 12.00.

Co u diabła

na podstawie baśni braci Grimm

tłumaczenie, adaptacja i dramaturgia: Agnieszka Kochanowska

reżyseria: Michał Derlatka

scenografia i lalki: Marek Zákostelecký

muzyka: Paweł Nowicki

asystent reżysera: Csaba Kedves

obsada

Diabeł | Jakub Ehrlich

Żona Diabła | Magdalena Gładysiewicz

Drwal, Żołnierz bez Nogi, Posłaniec | Kamil Marek Kowalski

Potępiona Dusza, Pokojówka | Magdalena Bednarek

Dziewczyna bez Rąk, Zła Królewna | Aleksandra Miska

Żona Młynarza, Dziewczyna w Białej Sukni, Chora Królewna, Zły Król | Jadwiga Sankowska

Druga Potępiona Dusza, Młynarz, Dobry Król, Żołnierz bez Ręki, Strażnik | Krystian Wieczyński

Mały Diabeł, Żołnierz bez Oka, Strażnik, Przewoźnik | Wojciech Stachura

Narrator | Andrzej Żak

Potępione Dusze, Paluszki, Czaszki, Szczotka i Miotła | zespół

premiera: 30 grudnia 2021

dla widzów 6+

Czy da się przechytrzyć zło? A jeśli tak, to jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziecie w baśniach braci Grimm. Młodzi i starzy bohaterowie trafiają na diabła pod różnymi postaciami. Od ich sprytu, wytrwałości i dobrego serca zależy, jak sobie z nim poradzą. A sam diabeł okazuje się nie taki straszny, jak go malują… Zapraszamy do baśniowego świata wyczarowanego przez wybitnego czeskiego scenografa Marka Zákostelecký’ego.

O artystach

Agnieszka Kochanowska | tłumaczenie, adaptacja i dramaturgia

Pisarka, redaktorka, animatorka kultury, od 2012 roku rzeczniczka prasowa, a od 2020 roku kierowniczka literacka Miejskiego Teatru Miniatura. Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestniczka Forum Dramaturgicznego przy Instytucie Teatralnym i Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie. W latach 2009–2013 recenzentka teatralna czasopisma Narodowego Instytutu Audiowizualnego dwutygodnik.com. Autorka scenariuszy do spektakli w teatrach niezależnych i instytucjonalnych oraz książek dla dzieci „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, „Malwina ratuje święta” i „Jak się tu znaleźliśmy”. W 2017 roku otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Michał Derlatka | reżyseria

Reżyser teatralny, aktor, lalkarz, od września 2019 r. dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miniatura. Pochodzi z Trójmiasta. Ukończył wydziały: aktorski (PWST Wrocław) oraz reżyserii teatralnej (PWST Kraków/Wrocław), studiował też reżyserię i dramaturgię w Hiszpanii (Institut del Teatre, Barcelona). Specjalizuje się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza. Ma na koncie blisko pięćdziesiąt realizacji teatralnych (nie licząc realizacji niemal trzydziestu udramatyzowanych lektur) w Polsce, Hiszpanii, Czechach i na Słowacji. W 2021 roku otrzymał Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za wysoką jakość artystyczną działań minionego roku oraz reżyserię spektaklu „Beton” na podstawie powieści Moniki Milewskiej.

Marek Zákostelecký | scenografia

Scenograf teatralny, reżyser. Studiował scenografię lalkową na praskim DAMU, a w 1994 roku rozpoczął pracę jako scenograf w światowej sławy teatrze lalkowym DRAK w Hradcu Králové. W latach 1999–2013 pracował tu również jako kierownik pracowni plastycznej. Współpracował i nadal współpracuje z wieloma teatrami czeskimi i zagranicznymi (USA, Australia, Francja, Izrael, Dania, Słowenia, Słowacja, Tajwan i Polska). Prowadził także kilka warsztatów twórczych i mistrzowskich w tych krajach. Łącznie brał udział w tworzeniu ponad 130 spektakli jako scenograf i ponad 30 jako reżyser. Wielokrotnie nagradzany za scenografię i reżyserię, m.in. dwukrotny laureat prestiżowej czeskiej nagrody Alfréda Radoka, czterokrotny laureat Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych Spotkania w Toruniu, laureat Grand Prix Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK.

Paweł Nowicki | muzyka

Muzyk, perkusista, wykładowca. Ukończył Liceum Muzyczne im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Grzegorza Jurczyka (dyplom z wyróżnieniem) i Konserwatorium Muzyczne w Strasburgu w klasie Emmanuela Sejourne. Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzyki współczesnej: Gaudeamus w Rotterdamie 1999 i Clarment-Ferrand 1999. Od 2002 roku współtworzy zespół muzyki współczesnej Kwartludium, który na stałe wpisał się w kalendarz koncertowy najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w Polsce i za granicą, m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Radia WDR w Kolonii, Unsound Festival w Nowym Jorku, Nuove Musische. Festiwal w Teatro Massimo w Palermo, występ w Southbank Centre Royal Festival Hall w Londynie, Conetemporary Music Festivals w Daegu w Południowej Korei. Muzyk wraz z zespołem nagrał pięć albumów studyjnych. Od 2003 roku artysta współpracuje z festiwalem Warszawska Jesień wykonując liczne prawykonania utworów solowych i kameralnych. W 2012 roku wraz z zespołem Kwartludium stworzył muzykę do spektaklu teatralnego „Fahrenheit” w reż. Michała Derlatki w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Od 2008 roku współpracuje z artystą muzyki elektronicznej Marcinem Dymiterem od 2008 roku. Efektem tej współpracy jest muzyka grana na żywo do filmów „Baraka” Rona Fricka, „Światła wielkiego miasta” Charliego Chaplina oraz spektaklu tanecznego „Infantka” Jacka Krawczyka. W 2016 roku był kuratorem Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Nowej w Gdańsku.

Źródło:

Materiał nadesłany