EN

30.07.2021, 10:16 Wersja do druku

Gdańsk. "Burza" zainauguruje dziś 25. Festiwal Szekspirowski

Jubileuszową edycję festiwalu otworzy już dziś o godz. 19.00 "Burza" w reżyserii Szymona Kaczmarka, własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

fot. Natalia Kabanow

W pierwszy festiwalowy weekend zobaczymy jeszcze w Nurcie Głównym dwóch finalistów konkursu o Złotego Yoricka, spektakle: "Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy", w reżyserii Damiana Josefa Necia, Teatru Żydowskiego w Warszawie (w sobotę) oraz "Króla Leara", w reżyserii Anny Augustynowicz, koprodukcję Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatru im Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (w niedzielę). Na trzeci spektakl wyłoniony do finału konkursu o Złotego Yoricka poczekamy do kolejnego piątku (6 sierpnia), będzie to "Hamlet" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

W nurcie SzekspirOFF w sobotę i w niedzielę zaprezentowane zostaną aż trzy z czterech spektakli wyłonionych w ramach konkursu SzekspirOFF Produkcje: „Mój niepokój jest twoim niepokojem” – Teatr Zakład Krawiecki/ Paweł Palcat, „Szekspir: makieta” – kolektyw dziewczyński blisko/Mira Mańka, Anna Rogóż, oraz spektakl wybrany w ubiegłym roku „Ofelie” - Kolektywu Kobietostan. Na czwarty z tej stawki „Mist” – h.art company/ Artur Grabarczyk, będzie trzeba poczekać do ostatniego dnia Szekspirowskiego święta.  W trakcie festiwalu rozstrzygnięty zostanie drugi Konkurs nurtu alternatywnego - SzekspirOFF Prezentacje. W pierwszy weekend zobaczymy pierwszy pokaz tego konkursu, spektakl "Po Otellu" Teatru Strefa Otwarta.

W poniedziałek natomiast pierwsza gwiazda międzynarodowa - spektakl jednego z najbardziej fascynujących reżyserów współczesnego teatru Tiago Rodriguesa "Antoniusz i Kleopatra" przygotowanego w Teatro Nacional D. Maria II w Lizbonie.

Do zobaczenia na Festiwalu!

Program i informacje: FestiwalSzekspirowski.pl.

Bilety są dostępne ONLINE oraz w kasach teatru, czynnych codziennie w godzinach 13.00-19.00.

Źródło:

Materiał nadesłany