EN

2.08.2022, 16:22 Wersja do druku

Gdańsk. „Anna” - pierwsza premiera Teatru Nowa Strefa

proj. Anna Witkowska / mat. teatru

„Anna” to spektakl oparty na książce „Walentynowicz. Anna szuka raju” Doroty Karaś i Marka Sterlingowa. Prapremiera odbędzie się 14 sierpnia 2022 w rocznicę wybuchu strajków sierpniowych z 1980 roku. Miejscem jego prezentacji będzie postindustrialna przestrzeni dawnej gdańskiej hali stoczniowej S6 na terenie Stoczni Cesarskiej.

Anna Walentynowicz to fascynująca, niejednoznaczna postać. Była świadkiem lub bezpośrednio brała udział w najważniejszych wydarzeniach naszego kraju. To w reakcji po jej zwolnieniu z pracy w sierpniu 1980 roku wybuchły strajki stoczniowe, które przyczyniły się do podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności. Urodziła się w ukraińskiej, wielodzietnej rodzinie. Nigdy nie przyznała się do swojego pochodzenia.

Podobnie jak książka Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, twórcy spektaklu nie chcą ustawiać się w roli sędziów. Chcą zbadać i zbliżyć się do osobowości bohaterki. Spróbować odpowiedzieć na pytanie, z czego wynikała jej tak nieugięta, niedialogująca postawa. Co może czuć człowiek, który przez całe życie ukrywa swoje pochodzenie. Czego się obawiała, jakich reakcji? Czy jej sposób na życie miał źródło w tęsknocie i odrzuceniu, z którym musiała się tyle razy mierzyć?

Wydarzenie będzie miało oryginalny i niepowtarzalny charakter, nierozerwanie związany ze Stocznią – miejscem swojej prapremiery, miejscem, w którym rozgrywały się najważniejsze dla współczesnej Polski wydarzenia, który przyczyniły się do upadku komunizmu w Polsce.

Za spektakl odpowiedzialni artyści, którzy stworzyli Fundację i Teatr Nowa Strefa, a związani byli wcześniej m.in. z sopockim Teatrem na Plaży oraz współpracowali z krakowską Łaźnią Nową. Są to twórcy spektaklu „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”, zrealizowanego w koprodukcji sopocko-krakowskiej, na scenie Teatru na Plaży i Teatrze Łaźnia Nowa. Po realizacji tegoż spektaklu postanowili się spotkać tym samym zespołem i stworzyć kolejną produkcję.

W roli Anny Walentynowicz Agnieszka Przepiórska (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie)W roli Agnieszki, dziennikarki: Anna Gryszkówna (Teatr Narodowy)

Reżyseria: Anna Gryszkówna
Autor tekstu: Piotr Rowicki, na podstawie książki „Walentynowicz. Anna Szuka Raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, wydanej przez Wydawnictwo Znak
Reżyseria światła: Mateusz Gierc
Muzyka: Piotr Kaliński (Hatti Vatti, Nannok of the North)
Kostiumy: Maja Witkowska
Scenografia: Maja Witkowska, Michał Grubman
Reżyseria materiałów filmowych: Michał Grubman
Multimedia/produkcja filmów: Lemoniada Studio
Plakat/oprawa graficzna: Anna Witkowska
Promocja/PR: Anna Kądziela-Grubman
Producenci spektaklu: Anna Kądziela-Grubman, Michał Grubman
Produkcja: Teatr Nowa Strefa
Główny partner prapremiery: Europejskie Centrum Solidarności
Produkcja spektaklu została sfinansowana ze środków Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdańsk.

Data prapremiery: 14 sierpnia 2022
Miejsce: S6 – Dok Kultury, Stocznia Cesarska, ul. Odlewników, Gdańsk
Godziny grań spektaklu: 18:00, 20:30
Czas trwania spektaklu: ok. 60 min
Cena biletu: 50 zł
Bilety dostępne w sieci Interticket.pl
https://www.interticket.pl/program/anna-prapremiera-spektaklu-7529

Więcej informacji:
wwww.teatrnowastrefa.pl
https://www.facebook.com/teatrnowastrefa

Źródło:

Materiał nadesłany