EN

10.12.2020, 08:15 Wersja do druku

Gdańsk. "Anda Kitchman Combo" w Teatrze w Blokowisku online

Teatr w Blokowisku w GAK Plama zaprasza na koncert online „OPIUM i inne dobre piosenki” w wykonaniu Anda Kitschman Combo. Bądźcie z nami w sobotę o 19.00 na naszych kanałach: Facebook i YouTube.

fot. Iwona Wojdowska

„To piekielnie zdolna baba, ta Kitschmannka przy fortepianie” - napisał o niej w 1946 roku Konstanty Ildefons Gałczyński.

Anda Kitschman była pierwszą polską dyrygentką, a także pianistką, kompozytorką, autorką tłumaczeń oper i operetek, śpiewaczką, korepetytorką solistów, kierownikiem muzycznym w wielu teatrach... Dziś zapomniana - za życia znana i podziwiana, niekoniecznie jednak tak, jak sobie to wyobrażała.

Jej wielkim marzeniem było rozwijać karierę dyrygentki i kompozytorki muzyki klasycznej. Zadebiutowała w Warszawie w wieku 17 lat, po studiach w Wiedniu, jednak debiut ten miał raczej skandaliczny wydźwięk ("Baba z batutą?!"). Jej plany pokrzyżowała także wojna, która utorowała jej drogę do kabaretu, gdzie po prostu dobrze płacono. Mimo, że Anda nie do końca zaakceptowała ten los, to wydawała się doskonałą osobą w tym miejscu: pisała świetną muzykę, bardzo dobre teksty, potrafiła śpiewać i nietuzinkowo akompaniować sobie na fortepianie.

Posłuchajcie pięknych zapomnianych piosenek o oparach opium, dorożkach, zakochanym diable
i pewnym trudnym do otwarcia pasie cnoty...

ANDA KITSCHMAN COMBO:
Karolina Arczewska (wokal)
Maja Miro-Wiśniewska (flet)
Ignacy Wiśniewski (fortepian)
Rafał Szyjer (ukulele)
Piotr Guz (tuba)  


fot. Iwona Wojdowska

Źródło:

Materiał nadesłany