We foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wyeksponowano niezwykły prezent króla Karola III dla Fundacji Theatrum Gedanense – akwarelę jego autorstwa przedstawiającą zamek Windsor.
Król Karol zgodził się zostać patronem idei powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i osobiście wspierać zbiórkę pieniędzy na budowę teatru. Jak wspomina Justyna Limon, wiceprezes Fundacji Theatrum Gedanense oraz żona śp. prof. Jerzego Limona, pomysłodawcy całego przedsięwzięcia: „Już na początku istnienia Fundacji Theatrum Gedanense Jerzy Limon wpadł na niezwykły pomysł, aby poprosić księcia Karola – brytyjskiego następcę tronu – o patronat nad nowo powołaną instytucją. W 1990 roku napisał do księcia list, w którym przedstawił swoją inicjatywę. Książę z entuzjazmem objął patronat nad Fundacją, której głównym celem była budowa teatru szekspirowskiego w Gdańsku.
Od początku działalności Fundacji, czyli od wczesnych lat 90. mój mąż był w częstym kontakcie z sekretarzami księcia Karola, a także, od czasu do czasu, z samym księciem. Książę Karol regularnie wspierał działania Fundacji. W maju 1993 roku na zaproszenie Jerzego Limona i undacji Theatrum Gedanense jej patron przyjechał do Gdańska. Była to pierwsza wizyta księcia Walii w Gdańsku od 500 lat!
15 listopada 1996 książę Walii przyjął w swojej prywatnej wiejskiej rezydencji Highgrove członków Rady Sponsorów Fundacji Theatrum Gedanense i członków założycieli Amerykańskich Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense. We wrześniu 2000 roku w teatrze Globe odbyła się gala poświęcona Fundacji Theatrum Gedanense, której książę Karol był gościem honorowym. 26 stycznia 2011 roku w prywatnej rezydencji Księcia w Londynie, w Clarence House, odbyła się kolacja z udziałem 25 osób, zorganizowana z okazji dwudziestolecia Fundacji Theatrum Gedanense. 19 września 2014 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Książę Karol, który nie mógł przybyć osobiście, przysłał specjalne nagranie z życzeniami i gratulacjami. To przy okazji jednej z wizyt w Londynie Jerzy Limon otrzymał w prezencie akwarelę autorstwa księcia Karola jako dar dla Fundacji Gedanense”.
Obraz prezentowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim powstał w 1990 roku, ma wymiary 80 cm na 60 cm i znajduje się na nim jedna z głównych rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej, w której przyjmowane są zarówno oficjalne, jak i prywatne audiencje. Od czasów Wilhelma Zdobywcy, czyli XI wieku, urzędowało tam już czterdziestu monarchów. Zamek Windsor położony w Berkshire, około godzinę drogi od Londynu, pozostaje częściowo otwarty dla turystów.
Monarcha zaczął malować w latach 70., inspirując się pracami swojego nauczyciela plastyki z Gordonstoun School w Szkocji, Roberta Waddell. Tak jak królowa Wiktoria, król Karol III tworzy jedynie akwarele, dzięki czemu pejzaże powstają szybko, zanim ktokolwiek z przechodniów rozpozna kim jest twórca malujący w plenerze. Znaczna ilość dzieł króla Karola III została stworzona w Szkocji.
Akwarela jest dostępna dla wszystkich widzów. Można ją podziwiać zarówno w trakcie zwiedzania Teatru, jak i przy okazji wszystkich, organizowanych w teatrze wydarzeń.
FUNDACJA THEATRUM GEDANENSE
Powstała w 1990 roku, jej inicjatorem był prof. Jerzy Limon, anglista, szekspirolog, humanista. Głównym celem Fundacji była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, otwartego w 2014 roku, który nawiązuje do XVII-wiecznej Szkoły Fechtunku w Gdańsku, pełniącej rolę pierwszego teatru publicznego w Polsce. Profesor Jerzy Limon był Dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego do swojej śmierci w marcu 2021 roku.
Patronem Fundacji Theatrum Gedanense jest JKW Książę Walii a patronem honorowym Sir Peter Hall. Wieloletnim przyjacielem, promotorem Fundacji i jej honorowym patronem był także najwybitniejszy polski reżyser Andrzej Wajda. Honorowymi członkami Fundacji byli Stanisław Barańczak i Günter Grass.
Fundacja współpracuje z organizacjami z kilkudziesięciu krajów na całym świecie, rozwijając działalność międzynarodową i wzbogacając swoją ofertę kulturalną i edukacyjną. W Wielkiej Brytanii oraz w USA działają Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense. Międzynarodowe projekty Fundacji wielokrotnie zyskały uznanie Komisji Europejskiej otrzymując dofinansowanie w ramach Programu Kultura.