EN

12.04.2024, 09:49 Wersja do druku

Gdańsk. Adaptacja powieści Jerzego Andrzejewskiego „Ciemności kryją ziemię" w Wybrzeżu. Dziś premiera

W piątek w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się premiera spektaklu "Ciemności kryją ziemię" na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego. Reżyserem przedstawienia jest Tomasz Fryzeł - zapowiedziało biuro prasowe gdańskiej sceny.

fot. proj. Patryk Hardziej

"Ciemności kryją ziemię" to adaptacja opublikowanej w 1957 roku powieści Jerzego Andrzejewskiego osadzona w czasach hiszpańskiej inkwizycji.

"Tym, co mnie interesuje w tej powieści, zainspirowanej osobą Tomasa Torquemady, żyjącego w XV wieku inkwizytora królestw Kastylii i Aragonii, jest nie tyle hiszpańska inkwizycja jako historyczny fenomen, ile raczej sposób przedstawiania relacji międzyludzkich w sytuacjach władzy, hierarchii, kuszenia i manipulacji" - powiedział, cytowany w komunikacie, reżyser Tomasz Fryzeł.

Jak podało biuro prasowe teatru, twórcy spektaklu koncentrują się na tym, co w bohaterach małe i intymne, a więc uniwersalne i bliskie. Wskazano, że ich interpretacji jest to nie tyle historia o inkwizycji, ile opowieść o codziennym lęku, konformizmie, odwadze, pokusie władzy i buncie.

Fryzeł, cytowany w komunikacie podkreślił, że jest to spektakl o ciemności, lęku, manipulacji, które wkraczają między ludzi, strącając ich w ideologiczny i etyczny sen. "To spektakl o tym, że między ludźmi wydarza się zło i zaczyna +spotworniać+, wykrzywiać w człowieku to, co było w nim piękne i jasne" - powiedział dodając, "miłość staje się grzechem i powodem do wstydu. Żarliwość zamieniona zostaje w nienawiść".

Za scenografię i kostiumy do spektaklu odpowiada Anna Oramus, za muzykę Nikodem Dybiński. Na scenie wystąpią: Mirosław Baka, Piotr Biedroń, Maciej Konopiński, Jakub Nosiadek, Grzegorz Otrębski, Cezary Rybiński, Jarosław Tyrański.

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek na Scenie Stara Apteka Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Źródło:

PAP