EN
21.01.2021, 11:03 Wersja do druku

Gdańsk. 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z Radiem Gdańsk

Fundacja Pomysłodalnia i Radio Gdańsk zapraszają na godzinną audycję poświęconą rocznicy urodzin wybitnego poety, przypadającą 22 stycznia. W programie rozmowa, piosenki i słuchowisko „Baczyński. Apokalipsa”.

fot. Jerzy Bartkowski/mat. teatru

Rok 2021 rozpoczął się inaczej niż zwykle. Globalne doświadczenia strat i niepewności, wsparte zakazami, blokadami i ograniczeniami, mogą zawężać widzenie czy ocenę, uwznioślać postawy relatywizujące i koncentrujące się na dobru jednostkowym. 100 lat temu (rocznica przypada 22 stycznia) urodził się ten, który ukochał życie w pełni, dając innym przykład totalnego poświęcenia i miłości wobec narodu – w imię wolności. Baczyński Krzysztof Kamil, lat 23 w chwili śmierci, ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów, 20 opowiadań. Żołnierz, mąż, jedyny syn swojej matki, człowiek, który nie wahał się poświęcić wszystkiego w imię ocalenia wartości.  

Patron Roku 2021, obok innych wielkich literatów – Cypriana Norwida, Tadeusza Różewicza i Stanisława Lema. Urodzony w niepodległej Polsce, wychowany do wolności, naznaczony nadzieją i przyszłością, obdarowany talentem. Pochowany po raz pierwszy w Polsce okupowanej jeszcze przez Niemców i po raz drugi w kontrolowanej już przez sowietów. Doceniony za życia przez Czesława Miłosza (który potem jednoznacznej oceny twórczości Baczyńskiego unikał), Tadeusza Gajcego, Jerzego Andrzejewskiego, Jarosława Iwaszkiewicza czy Kazimierza Wykę, przez wiele lat po wojnie oficjalnie pomijany i „zapominany” za przynależność do AK, w latach 60. XX wieku niemal euforycznie popularny, do dzisiaj cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Czym tak porywa Baczyński? Nie trzeba go odbrązawiać ani mitologizować, toczyć sporów o recepcję czy talent. Pozostawił po sobie dorobek przebogaty – w historii literatury niebotyczny, jak na krótki okres aktywności poety – a zachowany niemal w całości. Zainspirował wielu swoją prowokacyjnie deklaratywną potrzebą wolności i poświęcenia, wycisnął łzy pokoleniową stratą nieocalałego z pożogi człowieka prawego.   

Słuchowisko „Baczyński. Apokalipsa” powstało na bazie spektaklu pod tym samym tytułem, wyprodukowanego przez Fundację Pomysłodalnia.
Więcej informacji na stronie: baczynski.pomyslodalnia.pl

***

Termin: 22.01.2021, godz. 19.00
Online w Radiu Gdańsk
Reżyseria, scenariusz, koncepcja – Magdalena Olszewska
Muzyka – Bartosz Hervy
Realizacja dźwięku – Jacek Puchalski
Występuje – Edyta Janusz-Ehrlich
Głosu użyczyła – Konstancja Martin

W słuchowisku wykorzystano fragmenty wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fragm. piosenki „Parasola Piosenka Szturmowa” aut. Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek”.
Produkcja: Radio Gdańsk, Fundacja Pomysłodalnia, 2020
Źródło:

Materiał nadesłany