EN

13.09.2022, 09:40 Wersja do druku

Gdańsk. 10. Festiwal Kultury Żydowskiej „Zbliżenia” - od jutra

mat. organizatora

Życie to temat przewodni tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA. Organizatorzy chcą pokazać, powiedzieć, przypomnieć, zagrać w tym temacie w różnych aspektach: tradycji, teraźniejszości i przyszłości. W dniach 14-18 września zapraszają do wspólnego świętowania X edycji.

Już 14 września w Klubie Żak odbędzie się wernisaż Jakuba Skrzypczaka, a w czwartek 15 września nastąpi uroczyste otwarcie Festiwalu w Nowej Synagodze, a także odbędą się koncert Ignacy Wiśniewski Trio z Edytą Krzemień, program kabaretowy oraz dwa wernisaże: Anny Molgi i Iwony Wojdowskiej.

W piątek ugości Państwa Centrum św. Jana, gdzie odbędą się trzy wyjątkowe koncerty. Zagrają tacy artyści, jak Maria Ka, Urszula Makosz i Klezmafour.

W sobotę i niedzielę Fundacja Kultury Zbliżenia przygotowała dużo ciekawych pozycji. Jak zwykle zapraszają na warsztaty: tańca, malowania Hamsy, szydełkowania chust, czy wspólne śpiewanie piosenek jidysz. Na te zajęcia obowiązują zapisy, dlatego warto śledzić informacje i zarezerwować miejsce dla siebie.

W weekend będzie można uczestniczyć w grze miejskiej „Ślady”, która poprowadzi graczy ścieżkami życia żydowskich mieszkańców Wrzeszcza od XVIII do XX w.

Dla miłośników literatury przygotowano spotkania z Yanivem Iczkowitzem, autorem książki „Córka rzeźnika” oraz tłumaczką, Anną Halbersztat, a także z Agatą Tuszyńską, z którą będziemy rozmawiać o jej najnowszej książce „Żongler. Romain Gary”. Amatorzy teatru również znajdą coś dla siebie - spektakl „Boże mój” w reż. Marka Branda oraz czytanie dramatu Goren Agmon „Alma i Rut”, z udziałem m.in. aktorek Teatru Wybrzeże Katarzyny Z. Michalskiej i Magdaleny Gorzelańczyk.

Ostatnim wydarzeniem X edycji Festiwalu ZBLIŻENIA będzie, już tradycyjnie, koncert studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Akademii Sztuki w Szczecinie, który odbędzie się w Nowej Synagodze. Academia Musica Judaica | La Serena to spotkanie z utworami z tradycji sefardyjskiej, zrealizowane pod okiem Mai Miro i Marcina Zdunika.

Więcej informacji na stronie Festiwalu

Program festiwalu

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego oraz American Jewish Joint Distribution Committee.

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy na wybrane wydarzenia od 5 września. Na pozostałe wydarzenia liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność wejść.

Uczestnictwo w Festiwalu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Festiwalu, udzieleniem zgody na nieodpłatne fotografowanie i filmowanie osób oraz na rejestrację, transmitowanie i rozpowszechnianie głosu i/lub wizerunku do celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych, reklamowych oraz promocyjnych, w związku z jakimkolwiek programem lub publikacją, w których zostanie wykorzystane nagranie Festiwalu.

Źródło:

Materiał nadesłany