Życie to temat przewodni tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA. Organizatorzy chcą pokazać, powiedzieć, przypomnieć, zagrać w tym temacie w różnych aspektach: tradycji, teraźniejszości i przyszłości. W dniach 14-18 września zapraszają do wspólnego świętowania X edycji.
Już 14 września w Klubie Żak odbędzie się wernisaż Jakuba Skrzypczaka, a w czwartek 15 września nastąpi uroczyste otwarcie Festiwalu w Nowej Synagodze, a także odbędą się koncert Ignacy Wiśniewski Trio z Edytą Krzemień, program kabaretowy oraz dwa wernisaże: Anny Molgi i Iwony Wojdowskiej.
W piątek ugości Państwa Centrum św. Jana, gdzie odbędą się trzy wyjątkowe koncerty. Zagrają tacy artyści, jak Maria Ka, Urszula Makosz i Klezmafour.
W sobotę i niedzielę Fundacja Kultury Zbliżenia przygotowała dużo ciekawych pozycji. Jak zwykle zapraszają na warsztaty: tańca, malowania Hamsy, szydełkowania chust, czy wspólne śpiewanie piosenek jidysz. Na te zajęcia obowiązują zapisy, dlatego warto śledzić informacje i zarezerwować miejsce dla siebie.
W weekend będzie można uczestniczyć w grze miejskiej „Ślady”, która poprowadzi graczy ścieżkami życia żydowskich mieszkańców Wrzeszcza od XVIII do XX w.
Dla miłośników literatury przygotowano spotkania z Yanivem Iczkowitzem, autorem książki „Córka rzeźnika” oraz tłumaczką, Anną Halbersztat, a także z Agatą Tuszyńską, z którą będziemy rozmawiać o jej najnowszej książce „Żongler. Romain Gary”. Amatorzy teatru również znajdą coś dla siebie - spektakl „Boże mój” w reż. Marka Branda oraz czytanie dramatu Goren Agmon „Alma i Rut”, z udziałem m.in. aktorek Teatru Wybrzeże Katarzyny Z. Michalskiej i Magdaleny Gorzelańczyk.
Ostatnim wydarzeniem X edycji Festiwalu ZBLIŻENIA będzie, już tradycyjnie, koncert studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Akademii Sztuki w Szczecinie, który odbędzie się w Nowej Synagodze. Academia Musica Judaica | La Serena to spotkanie z utworami z tradycji sefardyjskiej, zrealizowane pod okiem Mai Miro i Marcina Zdunika.
Więcej informacji na stronie Festiwalu
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego oraz American Jewish Joint Distribution Committee.
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy na wybrane wydarzenia od 5 września. Na pozostałe wydarzenia liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność wejść.
Uczestnictwo w Festiwalu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Festiwalu, udzieleniem zgody na nieodpłatne fotografowanie i filmowanie osób oraz na rejestrację, transmitowanie i rozpowszechnianie głosu i/lub wizerunku do celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych, reklamowych oraz promocyjnych, w związku z jakimkolwiek programem lub publikacją, w których zostanie wykorzystane nagranie Festiwalu.