EN

15.06.2020, 14:52 Wersja do druku

Bytom. Gala jubileuszowa Opery Śląskiej. To był koncert!

W niedzielę 14 czerwca, na Facebooku i kanale YouTube, odbył się galowy koncert online Opery Śląskiej „Razem w każdym wymiarze”. Wzięli w nim udział soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej, a także gościnnie  Małgorzata Walewska oraz Aleksander Teliga. 

Gala związana z obchodami 75-lecia odbywała się w niecodziennych okolicznościach i w innym wymiarze – bez obecności publiczności na widowni, na której wystąpili…artyści. Melomani mogli im towarzyszyć za pośrednictwem internetu.  – W ten symboliczny sposób połączyliśmy się z naszymi widzami, żeby wspólnie świętować nasze 75-lecie, być razem w tej wyjątkowej i tak ważnej dla nas chwili – podkreśla Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej. Symboli podczas koncertu było więcej – rozpoczął się arią z opery „Halka” Stanisława Moniuszki. To właśnie tym spektaklem, jeszcze w Katowicach, 14 czerwca 1945 roku zainaugurowano działalność pierwszego teatru operowego w powojennej Polsce – była nim właśnie Opera Śląska. Przeszłość spotkała się ze współczesnością – widzowie usłyszeli wykonanie słynnej arii Jontka w dwóch wersjach – z zapisu archiwalnego w wykonaniu Józefa Homika i na żywo przez Macieja Komanderę. 


fot. Karol Fotyga

Widzowie mieli też wyjątkową okazję usłyszeć arie  z  „Łucji z Lammermoor” Gaetana Donizettiego i „Don Carlosa” Giuseppe Verdiego. Te spektakle były przygotowywane w mijającym sezonie artystycznym, ale ze względu na pandemię nie mogły zostać zaprezentowane. 
W programie koncertu nie zabrakło też tych tytułów, które zachwyciły publiczność przez wszystkie 75. sezonów na bytomskiej scenie, czyli fragmentów z takich oper jak „Nabucco” i „Traviata” Giuseppe Verdiego, „Madama Butterfly” Giacoma Pucciniego, „Cyrulika sewilskiego” Gioacchina Rossiniego,  „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda czy „Carmen”Georges'a Bizeta. Koncert wyreżyserował Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne objął Franck Chastrusse Colombier. 

 

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

15.06.2020