EN

9.08.2021, 17:31 Wersja do druku

Ełk. Spektakl "Nowy głos: L.E.M." - 19 sierpnia

Premiera spektaklu "Nowy Głos: L.E.M." odbędzie się 19 sierpnia w Ełckim Centrum Kultury. Oprócz artystów na scenie wystąpią podopieczni Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej - podał w poniedziałek Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

mat. teatru

"Monika Kuszyńska, Iga Caban, Hubert Stolarski wystąpią 19 sierpnia na jednej scenie z podopiecznymi Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej. Będzie to zwieńczenie warsztatów realizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Jutropera w ramach programu Nowy głos" - podał NIMiT w poniedziałek.

W spektaklu operowo-teatralnym śpiewakom będzie towarzyszyć zespół w składzie (Krzysztof Łochowicz - gitara elektryczna, Rafał Grząka - akordeon, Bartosz Weber - DJ) pod kierownictwem Rafała Kłoczko, dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej. Zaprezentują wybrane arie operowe w nowych aranżacjach.

Zdaniem Rafała Kłoczko, "nie da się jednym słowem opisać, co jest wyjątkowego w kształcie muzycznym spektaklu. Najważniejsze jest to, że muzyka daje nam przestrzeń do tak wielu interpretacji, w zależności od kontekstu, w którym ją ustawimy. W "Nowym Głosie: L.E.M." zestawimy roboty i ludzi, Ziemię i przestrzeń kosmiczną, a całość postawi pytanie – kto i dlaczego jest tak naprawdę człowiekiem".

Scenografię spektaklu zaprojektował Luigi Scoglio. W spektaklu zobaczyć będzie można także projekcje multimedialne Karoliny Jacewicz oraz reżyserię świateł Dariusza Albrychta. Grupa realizatorów i artystów pracuje pod kierunkiem Michała Znanieckiego, reżysera, który jest autorem i pomysłodawcą programu Nowy Głos.

W poniedziałek Ełckim Centrum Kultury rozpoczynają się warsztaty, w których wezmą udział podopieczni Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej. "Ich dysfunkcje nie stanowiły bariery przed zaangażowaniem w przygotowanie spektaklu. Przez kilkanaście najbliższych dni będą rozwijać swoje umiejętności i kompetencje, partnerując na scenie profesjonalnym artystom" - podaje NIMiT.

Michał Znaniecki zwrócił uwagę, że "projekt Nowy Głos pozwala znaleźć się na jednej scenie i wspólnie tworzyć". "Uczymy się współodpowiedzialności. I artyści, muzycy, śpiewacy, wielkie gwiazdy i osoby, które będą na scenie pierwszy raz. Oczywiście po warsztatach i po próbach będą mogły wspólnie wystąpić i współuczestniczyć w odszukiwaniu nowej perspektywy".

Premiera spektaklu Nowy głos L.E.M. odbędzie się 19 sierpnia o godzinie 18.00 w Ełckim Centrum Kultury, które jest partnerem edycji warmińsko-mazurskiej programu.

Ogólnopolski program artystyczno-społeczny Nowy Głos skierowany jest do organizacji pozarządowych skupiających osoby z niepełnosprawnościami, zarówno artystów, jak i amatorów, czy osoby bez doświadczenia w tym zakresie. W pierwszym etapie projektu wyłoniono w naborze konkursowym trzy organizacje pozarządowe z województw dolnośląskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego, które otrzymały wraz z grupą swoich podopiecznych możliwość współudziału w produkcji spektaklu muzyczno-teatralnego oraz dofinansowanie na realizację związanych z tym działań.

Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne