EN

3.06.2020, 11:09 Wersja do druku

Elbląg. Znamy laureatów Aleksandrów

"Aleksandry" nawiązujące do postaci Aleksandra Sewruka trafiają w ręce najlepszych elbląskich aktorów teatralnych już od dziewiętnastu lat. Nominowanych do nagrody poznaliśmy 20 kwietnia. Kto ostatecznie otrzymał statuetkę w tym roku?


Przypomnijmy, w kategorii "Kobieca Rola Roku" były to: Aleksandra Wojtysiak za rolę Sally Bowies ("Cabaret"), Maria Makowska-Franceson za rolę Rebeki Nurse ("Czarownice z Salem") oraz Marta Maslowska za rolę Elizabeth Proctor ("Czarownice z Salem").

Natomiast w kategorii Męska Rola Roku: Sławomir Banaś ("Kaczmarski - 4 pory niepokoju"), Lesław Ostaszkiewicz za rolę Herr Rudolfa Schultza ("Cabaret") i Mikołaj Ostrowski za rolę Mistrza Ceremonii wspektaklu ("Cabaret").

Uroczyste wręczenie statuetek miało się odbyć po premierze sztuki "Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca", ale życie napisało tym razem inny scenariusz...

- Niemniej jednak chcemy wyróżnić najlepsze aktorskie kreacje, widzów i przyjaciół teatru - poinformował Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

W związku z panującą sytuacją, statuetki wirtualnie wręczyli Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, oraz Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Marszałek nawiązał w swojej mowie do obchodzonego nie tak dawno Międzynarodowego Dnia Teatru.

- Przekazuję wszystkim osobom związanym z tym rodzajem sztuki serdeczne podziękowania za wszystko, co czynicie na rzecz kultury Warmii, Mazur, Powiśla oraz całej Polski. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym, aktorom, ludziom teatru składam życzenia satysfakcji z doniosłej roli tworzenia i upowszechniania sztuki. Życzę państwu szybkiego powrotu na scenę, zaś nam wszystkim powrotu do wspólnych spotkań i emocji przeżywanych w teatrze - mówił.

Gustaw Marek Brzezin poinformował, że tegorocznego Aleksandra w kategorii "Najwierniejszy Widz Zbiorowy" otrzymał Polski Związek Rencistów i Inwalidów - oddział rejonowy w Nowym Dworze Gdańskim. Nagrodę w kategorii "Przyjaciel Teatru" zdobyła firma Stokota, która od lat wspiera elbląski teatr.

Witold Wróblewski zaczął od kwestii organizowanej co roku w Elblągu Wiosny Teatralnej, która ze względu na sytuację epidemiologiczną, tym razem się nie odbędzie. Przedstawił również tegorocznych zwycięzców konkursu.

- Dla laureatów przewidziana jest również nagroda finansowa, którą wraz z dyplomami i statuetkami przekażę dyrektorowi Mirosławowi Siedlerowi - poinformował prezydent.

Statuetkę w kategorii "Kobieca Rola Roku" otrzymała Marta Masłowska za rolę Elizabeth Proctor w spektaklu "Czarownice z Salem" w reżyserii Jana Buchwalda.

- Bardzo tęsknimy, my - aktorzy - za wami - naszymi widzami - mówiła aktorka. - To dzięki wam choć przez chwilę możemy czuć się ważni, mądrzy... Może zdawać nam się, że dotykamy czegoś mistycznego, metafizycznego. Mam nadzieję, że wkrótce się spotkamy - dodała.

Zwycięzcą w kategorii "Męska Rola Roku" został Mikołaj Ostrowski za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu "Cabaret" w reżyserii Pawła Szkotaka.

- Cieszę się i dziękuję. Podziękowania składam na ręce dyrektora pana Mirosława i reżysera Pawła Szkotaka. Była to wspaniała praca, wspaniała przygoda. Dużo wysiłku i trudu, o czym wiedzą moi najbliżsi, którym również dziękuję za wsparcie w tej produkcji - mówił aktor. - Do rychłego zobaczenia na scenie i na widowni.
Tytuł oryginalny

Znamy tegorocznych zdobywców Aleksandrów

Źródło:

Dziennik Elbląski nr 126