EN

11.06.2021, 16:16 Wersja do druku

Elbląg. Plenerowa premiera "Wesela" Teatru im. Aleksandra Sewruka

Nie robimy listy gości… Na to “Wesele” może przyjść dosłownie każdy! Już niebawem (plenerowo) zaprezentujemy polską klasykę! “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mirosława Siedlera zagramy w Węgorzewie i Olsztynku. Ruszyła sprzedaż online na prezentacje plenerowe w czerwcu i lipcu. www.kupbilet.teatr.elblag.pl

fot. mat. teatru

Realizacja “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w naszym wykonaniu uświetni m.in. 30-lecie Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz 45-lecie Teatru w Elblągu. Cieszymy się także, że możemy współpracować z kolejną instytucją kultury samorządu województwa Warmińsko-Mazurskiego Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

W tym roku mija 120 lat od pierwszego przedstawienia Wesela. Genezę dramatu Wyspiańskiego stanowiło autentyczne wesele w podkrakowskich Bronowicach po ślubie poety Lucjana Rydla z córką tamtejszego gospodarza, Jadwigą Mikołajczykówną. Była to młodsza siostra żony Włodzimierza Tetmajera, który dziesięć lat wcześniej pobrał się z Anną Mikołajczykówną. W domu Tetmajerów wyprawiono wesele po ślubie Rydlów, 20 listopada 1900 roku.

Ci, którym zawdzięcza się informacje bezpośrednie o genezie Wesela, zaznaczają, że nie tylko osoby, występujące w dramacie Wyspiańskiego, miały swoje pierwowzory w rzeczywistości, ale także niektóre sytuacje, fragmenty dialogów, a przede wszystkim określona na wstępie w didaskaliach scenografia, odwzorowująca w zasadzie wnętrze domu Tetmajerów.

Nie minęły trzy miesiące od zdarzenia w Bronowicach, kiedy dyrektor teatru w Krakowie, Józef Kotarbiński, otrzymał od Wyspiańskiego wiadomość, iż może zapoznać go z nową sztuką. Kotarbiński zdecydował się od razu na jej wystawienie; rozpoczęły się intensywne, nie pozbawione zresztą trudności, próby z aktorami. Po miesiącu, 16 marca 1901 roku, odbyła się prapremiera Wesela. Publiczność opuszczała teatr przy placu Św. Ducha pod silnym wrażeniem, choć przyjęcie i zrozumienie sztuki nie było, naturalnie, jednolite. Uwagę wielu widzów zwróciło właśnie to, co mogło szokować autentycznością. Byli wszakże i tacy, dla których utwór Wyspiańskiego stał się źródłem wrażeń o znacznie głębszym podłożu.

W czerwcu zagramy w Węgorzewie
▪ 18.06.2021, godz. 19:00 - PREMIERA
▪ 19.06.2021, godz. 20:00
W lipcu gościmy się w Olsztynku
▪ 29.07.2021, godz. 20:00
▪ 30.07.2021, godz. 20:00
Jesienią spektakl będzie można zobaczyć u nas na Dużej Scenie!
Projekt realizowany wspólnie z Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku i Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne