Jeden miesiąc, dwie premiery, dwie mocne opowieści! Tak, w wielkim skrócie zapowiada się program w Teatrze Łaźnia Nowa na najbliższe tygodnie.
Już w najbliższą niedzielę tj. 23 marca o godz. 19.00 odbędzie się premiera spektaklu „Czerwone i czarne” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, adaptacja XIX-wiecznej powieści Stendhala, ubrana we współczesne ramy. Niespełna trzy tygodnie później tj. 11 kwietnia, scenę Łaźni Nowej przejmie Mateusz Pakuła ze swoim najnowszym spektaklem „Skóra po dziadku”, który jest adaptacja jego drugiej powieści o tym samym tytule, wydanej w ubiegłym roku przez Wydawnictwo Agora.
„Czerwone i czarne”
Powieść „Czerwone i czarne” wydana we Francji w 1830 roku, uznawana jest za arcydzieło światowej literatury. Bohaterem książki, która została umieszczona przez Kościół w Indeksie Ksiąg Zakazanych, jest Julian Sorel, syn ubogiego cieśli z niewielkiego miasteczka Verrières, marzący o awansie społecznym. Jako 19-latek wstępuje do seminarium, odtąd jego losy przypominają grę w ruletkę, w której kołem kręci kościelna i świecka władza. Cztery lata później trafia na szafot. Kim tak naprawdę był Julian Sorel? Komu zależało na jego śmierci? Jakie tajemnice ze sobą zabrał?
– Podczas spektaklu prowadzimy śledztwo i przesłuchania, w trakcie których próbujemy się dowiedzieć, kto stoi za śmiercią Juliana Sorela. – mówi Bartosz Szydłowski, reżyser spektaklu. – Uruchamiamy w ten sposób mechanizmy obrony, dociekania i kłamstw, które pokazują, że tak naprawdę każdy z nas może się znaleźć w podobnej sytuacji, bo wobec mechanizmów władzy życie jednostki nic nie znaczy. W efekcie powstała bardzo współczesna i aktualna opowieść, w której udało nam się zachować wierność Stendhalowi.
W roli Juliana Sorela wystąpi Vitalik Havryla. Na scenie zobaczymy też m.in.: Martę Ziębę (Pani de Renal), Barbarę Jonak (śledcza), Olgę Wojtkowiak (Matylda de la Mole), Wojciecha Skibińskiego (biskup).
Autorem adaptacji jest Krzysztof Szekalski. Scenografię, kostiumy i światło, przygotowuje Małgorzata Szydłowska. Autorem muzyki jest Dominik Strycharski. Za multimedia odpowiada Peter Fick i Dawid Kozłowski.
Przedstawienie jest koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Set premierowy spektaklu: 23, 25 marca 2025, godz. 19.00
Kolejny set: 7-11 maja 2025, godz. 19.00
Bilety: biletylaznianowa.pl
***
„Skóra po dziadku”
„Skóra po dziadku” jest adaptacją drugiej powieści Mateusza Pakuły (Wydawnictwo Agora), którego debiut prozatorski „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, stał się najpierw literacką, a potem teatralną sensacją. Pakuła ponownie sięga do rodzinnej historii, tym razem jednak przenosimy się z nim do epicentrum stalinizmu, początku lat 50., gdy jego nastoletni dziadek za szczeniacki wybryk trafia do kieleckiej katowni. Kto go z niej wyciągnął i dlaczego? Jaki związek z tym wydarzeniem miała wojna, Holokaust i pogrom kielecki?
„Zanim się dowiedziałem, kim właściwie są Żydzi, już byłem antysemitą” zaczyna swoją opowieść Mateusz Pakuła. W swoim najnowszym spektaklu „Skóra po dziadku” sięga do historii rodzinnego miasta – Kielc, w którym 4 lipca 1946 roku, doszło do pogromu Żydów.
Czy można odziedziczyć pamięć? Czy można odziedziczyć winę? Co się dzieje z historią, kiedy ci, którzy ją przeżyli, odchodzą, a ich miejsce zajmują kolejne pokolenia, obciążone milczeniem? To tylko część pytań, z którymi mierzy się reżyser „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w swoim najnowszym spektaklu.
Na scenie zobaczymy: Andrzeja Platę, Jana Jurkowskiego, Zuzannę Skolias-Pakułę, Ewelinę Gronowską, Wojciecha Niemczyka i Marcina Pakułę. Z offu usłyszymy głos Jana Peszka i Mateusza Pakuły.
Autorką scenografii i kostiumów jest Justyna Elminowska. Wideo przygotowują: Paweł Edelman, Maciej Edelman i Olga Balowska. Za reżyserię światła odpowiada Paulina Góral. Maski: Marta Śniosek-Masacz.
Muzyka: Marcin Pakuła (aranżacje, kompozycje, muzyka na żywo), Antonis Skolias (produkcja muzyki i nagrań, aranżacje), Zuzanna Skolias-Pakuła (aranżacje i nagrania wokali, wokal na żywo).
Przedstawienie jest koprodukcją z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Set premierowy w Teatrze Łaźnia Nowa: 11-13 kwietnia
Kolejne pokazy: 7-8 czerwca
Bilety: bilety.laznianowa.pl
Premiera w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach: 26 kwietnia, godz. 19.00.