EN
23.02.2022, 13:09 Wersja do druku

Darwin albo dzieci ewolucji

„Darwin albo dzieci ewolucji” Łukasza Zaleski ego w reż. Magdaleny Miklasz w Akademii `Teatralnej w Białymstoku. Pisze Rafał `turowski na stronie rafalturow.ski

fot. Monika Stolarska

Mamy rok 1831 i moment podróży Karola Darwina, która zaowocowała jego przełomowym dziełem O powstawaniu gatunków. Ta wyprawa jest dla twórców pretekstem do opowieści o – mówiąc najkrócej – stanie ducha człowieka dziś wchodzącego w dorosłe życie, mamy zatem idealny wręcz pomysł na spektakl dyplomowy. Niestety, coś nie wyszło.

Przedstawienie jest bardzo szkolne, nieporadne, niedopracowane, nie udało się przykryć mielizn dramaturgicznych znakomitą skądinąd scenografią, prawdopodobnie zabrakło również czasu na prace nad rolami, w 150-minutowym spektaklu zwracają uwagę jedynie dwa monologi – Anny Koniecznej – opiekunki szympansicy Bogumiły oraz – Katarzyny Hodany – w świetnej (choć kompletnie nie znajdującej uzasadnienia w tej narracji) – roli Cesarii Evory. Niestety za moment słyszymy tę aktorkę w monologu Kucharza Okrętowego, zupełnie niepotrzebnie bardzo wulgarnym, z tym zadaniem aktorka niestety sobie nie poradziła, owe wulgaryzmy w jej ustach brzmiały absurdalnie.

W pewnym momencie jesteśmy świadkami szantażu – z ust jednej z aktorek pada zdanie, być może mające być prowokacją (nie wyszła) – że ISTOTNIE oglądamy kiepski spektakl. Czyli – komunikat do widzów brzmi: tak miało być. Trudno wobec takiego dictum przejść obojętnie, po co zatem został zrealizowany? W całości to przedstawienie jest ani edukacyjne ani rozrywkowe, trudno mi wskazać docelowego odbiorcę, pierwsze i najsilniejsze wrażenie po jego obejrzeniu – państwo na scenie znakomicie się bawią we własnym towarzystwie. Może jednak tak miało być? Jaki jest sens tej podróży – pytają twórcy na stronie internetowej. No właśnie…

Z nielicznych plusów – umiejętnie i z wdziękiem połączono elementy teatru lalek i dramatycznego, i - jak wspomniałem – mamy do czynienia z rozmachem i wyobraźnią wykonaną scenografią i – takimiż kostiumami.

Darwin albo dzieci ewolucji

Łukasz Zaleski

reż. Magda Miklasz

premiera 13 marca 2021


Tytuł oryginalny

Teatr Collegium Nobilium

Źródło:

www.rafalturow.ski/teatr

Link do źródła

Autor:

Rafał Turowski

Data publikacji oryginału:

01.12.2021