EN

23.06.2021, 08:08 Wersja do druku

Dąbrowa Górnicza. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka

Promenadowe koncerty kameralne, wystawy tematyczne, koncerty symfoniczne, zmagania młodych artystów, spektakl teatralny, warsztaty video-art oraz międzynarodowy konkurs muzyczny składają się na program Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka, zainaugurowanego we wtorek w Dąbrowie Górniczej.

fot. mat. organizatora

Urodzony w tym mieście Michał Spisak (1914-1965) to wybitny polski kompozytor, przedstawiciel polskiego XX-wiecznego neoklasycyzmu. Z pochodzenia dąbrowianin, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Mieszkał w Dąbrowie Górniczej przez ponad 20 lat, jednak całe twórcze życie spędził w Paryżu, gdzie studiował kompozycję u słynnej Nadii Boulanger.

Spisak jest autorem m.in. hymnu olimpijskiego sprzed 66 lat - właśnie ten utwór zabrzmiał podczas wtorkowej inauguracji festiwalu w dąbrowskiej Fabryce Pełnej Życia - rewitalizowanym, poprzemysłowym terenie w ścisłym centrum miasta. Wystąpili m.in. pedagodzy Zespołu Szkół Muzycznych w Dąbrowie Górniczej, któremu patronuje Michał Spisak. Zorganizowano też warsztaty dla dzieci z tworzenia instrumentów.

Kulminacją zaplanowanego na najbliższe tygodnie festiwalu będzie 13. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, który odbędzie się 14–23 września w dąbrowskim Pałacu Kultury Zagłębia. W konkursie młodzi instrumentaliści z całego świata zaprezentują się w trzech specjalnościach: obój, klarnet i fagot.

Głównym założeniem festiwalu jest promocja nieco zapomnianej postaci dąbrowskiego kompozytora, upowszechnianie jego twórczości, budowanie tożsamości kulturowej mieszkańców oraz edukacja muzyczna społeczeństwa. Wydarzeniu patronują prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak oraz rektor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach prof. Władysław Szymański. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Michał Spisak tworzył muzykę symfoniczną, kameralną i utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte. Najlepszy okres jego pracy przypadł na czas powojenny. W 1955 r. otrzymał Grand Prix za "Hymne Olympique" w Międzynarodowym Konkursie na Oficjalny Hymn Olimpijski w Monako, wybrany spośród 392 propozycji. W 1957 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. królowej Elżbiety w Brukseli za "Concerto giocoso" na orkiestrę kameralną. Zmarł w Paryżu w 1965 r.

Pierwszy międzynarodowy konkurs imienia Michała Spisaka - w 2007 r. - był kontynuacją wcześniejszego konkursu o randze ogólnopolskiej. Ten z kolei był następstwem Festiwalu im. Spisaka, zorganizowanego w 40. rocznicę śmierci artysty. Kolejne konkursy im. Spisaka odbywają się zawsze około 14 września, kiedy przypadają kolejne rocznice urodzin kompozytora.

Źródło:

PAP