EN

27.09.2022, 10:32 Wersja do druku

Dąbrowa Górnicza. Literatura i jej odbicia w innych sztukach. W październiku Festiwal Oblicza

Między 17 a 23 października w Dąbrowie Górniczej odbędzie się I edycja Festiwalu Oblicza - imprezy kulturalnej poświęconej literaturze i jej odbiciom w teatrze, filmie, muzyce i sztuce. Zapraszają Pałac Kultury Zagłębia oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

fot. mat. organizatora

Festiwal ma być okazją do pokazania odmiennych sposobów funkcjonowania słowa pisanego w przestrzeni kulturalnej oraz próbą odpowiedzi na pytanie o jego przyszłość.

Wydarzenie będzie zgłębiać stosunki pomiędzy słowem a innymi formami sztuki, dlatego w jego programie znajdą się spotkania z uznanymi pisarzami, koncerty, seanse filmowe, dyskusje panelowe, spektakl, wystawa i inne wydarzenia towarzyszące.

Znani autorzy

Wielbiciele literatury będą mogli wziąć udział w 12 spotkaniach autorskich między 19 a 23 października. Literackimi gośćmi będą: Anna Cieplak, Janusz Leon Wiśniewski, Karol Maliszewski, Dorota Masłowska, Krzysztof Siwczyk, Ewa Świąc, Maciej Filipek, Konrad Góra, Robert Rybicki, prof. Ryszard Koziołek, Andrzej Stasiuk, Jakub Żulczyk oraz Ewa Lipska.

Dwa spotkania odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej, pozostałe w Pałacu Kultury Zagłębia. 

Ciekawa muzyka

Podczas festiwalu będzie też można usłyszeć sporo muzyki. 18 października w siedzibie MBP odbędzie się koncert „Wszystko jest poezją" z autorską muzyką Karola Foltyńskiego do wierszy znanych i nieznanych.

Natomiast w Pałacu Kultury Zagłębia 18 października zagra Daniel Grupa – uznany kompozytor, pianista, alpinista i współtwórca bloga Literaccy.

21 października na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi wyjątkowa i niepowtarzalna Kasia Nosowska – artystka, która musi wynajmować sporej wielkości magazyn, by pomieścić wszystkie statuetki dla najlepszej wokalistki i autorki tekstów.

Ostatnim muzycznym wydarzeniem będzie koncert zespołu Variete 23 października. Grupa zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty - „Dziki książę".

Na film i spektakl

Oparty na powieści Witolda Gombrowicza „Kosmos", nakręcony na podstawie powieści Stanisława Lema „Głos Pana" oraz dramat muzyczny „Inni Ludzie" oparty na powieści Doroty Masłowskiej – to festiwalowa propozycja seansów filmowych w Kinie Kadr, które pojawią się na wielkim ekranie kolejno 6, 13 i 20 października.

Nie zabraknie również propozycji dla młodszych widzów, czyli filmów „Pamiętniki Tatusia Muminka" (22 październik) i „Dzieci z Bullerbyn" (23 października).

Z kolei 22 października odbędzie się Panel Schulzowski, poświęcony twórczości Brunona Schulza, zwiastujący spektakl „Schulz. Pętla" w wykonaniu aktorów Teatru Chorea z Łodzi. Widowisko odbędzie się tego samego dnia w Sali Teatralnej PKZ.

„Schulz. Pętla" to twórcza interpretacja prozy żydowskiego pisarza, która staje się zarówno punktem wyjścia, jak i szkieletem teatralnej historii. Spektakl to poszukiwanie i przekraczanie granic między ludzkim ciałem a materią, próba wejścia w proces twórczy sugerowany przez bohatera opowiadań „Traktat o manekinach". To metaforyczne wejście w kompetencji Stwórcy, by kreować na scenie człowieka „na obraz i podobieństwo manekina" z wszelkimi konsekwencjami tego nadużycia.

Wystawa z okazji festiwalu

W Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się wystawa przygotowana specjalnie na Festiwal Oblicza przez Pracownię grafiki i książki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prowadzoną przez dr hab. Bognę Otto-Węgrzyn.

Ekspozycja będzie dostępna w dniach 20-30 października i prezentować będzie książki, które z założenia mają charakter eksperymentalny. Eksponowane projekty podkreślać będą związki pomiędzy ideą pracy a jej formą wizualną. Wśród artystów, którzy pokażą swoje prace, będą m.in. Bartosz Zaskórski, Lena Achtelik i Adam Wójcicki. Wstęp wolny.

Więcej informacji o Festiwalu Oblicza oraz bilety na wydarzenia dostępne na stronie palac.art.pl.

Tytuł oryginalny

Literatura i jej odbicia w innych sztukach. W październiku w Dąbrowie Górniczej odbędzie się Festiwal Oblicza

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Odziomek

Data publikacji oryginału:

26.09.2022