EN
01.07.2022, 19:22 Wersja do druku

Częstochowa. W mieście stanęła ławeczka Piotra Machalicy i ruszył festiwal jego imienia

fot. Arkadiusz Wiedenski / mat. Teatr Mały Tychy

Ławeczka upamiętniająca postać znanego aktora, dyrektora artystycznego Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie Piotra Machalicy stanęła w piątek na reprezentacyjnej alei miasta. Zainaugurowano w ten sposób pierwszą edycję festiwalu imienia tego artysty.

"Dzięki temu każda i każdy z nas będzie mógł przysiąść obok pana Piotra i powspominać, bo był ważną dla Częstochowy postacią" – podkreślił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podczas odsłonięcia ławeczki autorstwa Zbigniewa Stanucha.

Piotr Machalica w latach 2006-18 był dyrektorem artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, wielokrotnie występował też przed częstochowską publicznością.

W piątek, w ramach I Festiwalu im. Piotra Machalicy t Teatrze im. Adama Mickiewicza odbędzie się spektakl "Serca na odwyku" z Hanną Śleszyńską, Katarzyną Żak, Michałem Pielą i Cezarym Żakiem.

Miejska Galeria Sztuki będzie areną drugiego dnia festiwalowego – z projekcją spektaklu Teatru Telewizji "Smutne miasteczko", wernisażem wystawy fotografii Piotra Machalicy z różnych okresów, spotkaniem z cyklu "Nieśmiertelni" – z udziałem m.in. Magdy Umer, Jerzego Bończaka, Krzysztofa Materny i Artura Żmijewskiego oraz Jana Wołka. W sobotę zaplanowano też koncert Nuli Stankiewicz i Janusza Strobla "Tak młodo jak teraz", podczas którego prezentowane będą fragmenty rozmowy, którą w 2018 r. z Piotrem Machalicą przeprowadzili właśnie Nula Stankiewicz i Janusz Strobel.

Organizatorzy zapowiadają, że zapewnią możliwość skorzystania z wydarzeń drugiego dnia festiwalu wszystkim zainteresowanym – jeśli zabraknie wejściówek, będzie można oglądać transmisję na telebimie na tarasach Miejskiej Galerii Sztuki.

Festiwal zakończy się 3 lipca koncertem galowym w Teatrze im. Adama Mickiewicza pt. "Moje chmury płyną nisko" z udziałem Magdy Umer, Nuli Stankiewicz, Katarzyny Żak, Ewy Żmijewskiej, Shanderlicy Casper, Janusza Strobla, Artura Żmijewskiego, Cezarego Żaka, Andre Hubnera - Ochodlo, Olka Klepacza, Marcina Januszkiewicza, Pawła Pańty, Michała Rorata, Krzysztofa Niedźwieckiego i Cezarego Konrada.

Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja im. Piotra Machalicy, a współorganizatorami – Miejska Galeria Sztuki, Teatr im. Adama Mickiewicza oraz Fundacja Złota Gwiazda.

Piotr Machalica urodził się 13 lutego 1955 r. w Pszczynie. W 1981 r. ukończył warszawską PWST. Przez ponad 20 lat był związany z Teatrem im. Zygmunta Huebnera w Warszawie, gdzie występował m.in. "Medei" Eurypidesa w reż. Huebnera, "Weselu" Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Nazara, "Trzech siostrach" Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej i "Królu Learze" Szekspira w reż. Piotra Cieplaka. W pamięci publiczności zachowały się także jego duety z Krystyną Jandą w spektaklach "Dwoje na huśtawce" Gibsona w reż. Andrzeja Wajdy i "Kotka na rozpalonym blaszanym dachu" Williamsa w reż. Andrzeja Rozhina.

W 2006 r. aktor został dyrektorem ds. artystycznych w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie także występował na scenie (chociażby w "Hamlecie" Szekspira w reż. Andre Huebnera-Ochodło) i reżyserował spektakle (w tym "Życie: Trzy wersje" Yasminy Rezy). Funkcję dyrektora sprawował do 2018 r.

Współpracował m.in. z Teatrem Polonia, Och-teatrem i Teatrem 6. Piętro. Ponadto można go było oglądać w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. "Elżbieta, królowa Anglii" i "Sokół Maltański" w reż. Laco Adamika. Na ekranie zadebiutował w 1979 r. w serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". Wystąpił w kilkudziesięciu filmach i produkcjach telewizyjnych, m.in. w "Krótkim filmie o miłości" i "Dekalogu IX" Krzysztofa Kieślowskiego, "Zabij mnie glino" i "Sztuce kochania" Jacka Bromskiego, "Bohaterze roku" Feliksa Falka, "Saunie" Filipa Bajona, "Dniu świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego.

Piotr Machalica zasłynął też jako wykonawca piosenki aktorskiej. Śpiewał głównie piosenki Okudżawy, Brassensa, Wojciecha Młynarskiego i Jana Wołka. Wydał płyty: "Portret muzyczny: Brassens i Okudżawa", "Moje chmury płyną nisko", "Piaskownica" i "Mój ulubiony Młynarski". Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Doceniono go m.in. Nagrodą Wyspiańskiego (1991) i odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" (1997). W 2005 r. otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2011 r. - nagrodę Wielki Ukłon na Festiwalu Filmowym Quest Europe w Zielonej Górze.

Zmarł 14 grudnia 2020 r. w Warszawie w wieku 65 lat. Spoczął na częstochowskim cmentarzu Rocha.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka