Pierwsza konferencja dla dziennikarzy już historią. Pierwsza premiera nowej sztuki niebawem. Dla Teatru Nowego w Częstochowie, najmłodszej teatralnej placówki w naszym mieście, „Umrzeć ze śmiechu” Paula Elliotta w reżyserii Tomasza Mana jest pierwszym przedstawieniem, które od pierwszej próby czytanej po premierowe wystawienie zostało w całości przygotowane w jego pomieszczeniach.
Teatru, którego scena, techniczne zaplecze, garderoby dla aktorów mieszczą się w tym samym budynku co Dom Oczami Brata. Obiekt ustytuowany przy ul. Brzezińskiej 57/59 (dzielnica Błeszno) został wiosną tego roku oddany przez Fundację Oczami Brata dla jej podopiecznych. Osób z niepełnosprawnościami. Świat ludzi z niepełnosprawnościami mający tutaj zajęcia terapeutyczne i aktorzy przygotowujący się do nowego przedstawienia przemieszczają się tymi samymi korytarzami, korzystają z tej samej kuchni, jadalni. Choćby z racji na to trudno byłoby polemizować z aktorem Pawłem Bilskim, założycielem Teatru Nowego, a także fundatorem Fundacji Oczami Brata, że jest to zupełnie nowa teatralna jakość i przestrzeń dla podejmowania artystycznych działań.
Tak w Częstochowie, jak i w całej Polsce.
W czasie tej pierwszej konferencji prasowej zarówno reżyser przedstawienia, jak i występujący w nim aktorzy byli zgodni, że czuli się tutaj bardzo zaopiekowani każdego dnia przez osoby z niepełnosprawnościami, uczestniczącymi tu w zajęciach terapeutycznych. Przygotowanie kanapek na czas przerwy w próbie, zrobienie kawy, herbaty - żaden kłopot. I ta płynąca od podopiecznych Domu Oczami Brata radość i uśmiech na dzień dobry. Chęć przytulenia się. A kiedy niektórzy z nich zobaczyli sceny nowo przygotowywanej sztuki, aktorki, aktorzy słyszeli często: „trzymam za ciebie kciuki”. Praca nad nowym przedstawieniem w tak radosnym otoczeniu, z sercem na dłoni i uśmiechem na dzień dobry przynieść może jedynie dobry efekt.
Dobry, a ponadto zabawny. Dający wiele powodów do śmiechu, aż do łez. Bo „Umrzeć ze śmiechu” to komedia. Czy można zagrać w brydża z nieżyjącą koleżanką? Można. Żadne przejęzyczenie. Można. Jak to możliwe? Tego każdy widz dowie się, siadając wygodnie na widownii i dając się porwać w świat beztroskiego śmiechu, nieprzewidzianych zwrotów akcji i czarnego humoru. W wyreżyserowanym przez Tomasza Mana przedstawieniu zobaczymy panie: Paulinę Kajdanowicz, aktorkę Teatru Nowego oraz występujące w nim gościnnie Iwonę Chołuj, Martę Honzatko i Agnieszkę Łopacką, aktorki Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. A także grających wymiennie tą samą postać: Michała Kaszaka, współpracującego z Teatrem Maska w Rzeszowie oraz Teatrem Warsawy w Warszawie lub Krzysztofa Berendta, aktora Teatru Miejskiego w Gdyni.
Premiera sztuki już 20 października 2023 r. o godz. 19.00. Kolejne przedstawienia 21 i 22 października, też o godz. 19.00. A następne 11 i 12 listopada o godz. 16.00. Bilety na spektakl można nabyć na platformie KupBilecik.pl lub kontaktując się telefonicznie z teatrem pod numerem 533947664.
PS
Dodam, że dla widzów najnowszej premiery Teatru Nowego czeka niespodzianka z którą wrócą do swoich domów, a przygotowana specjalnie przez podopiecznych Fundacji Oczami Brata.