EN

10.06.2020, 09:44 Wersja do druku

Częstochowa. Teatr pokaże w sieci trzy spektakle

fot. mat. teatru

W czerwcu Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie przypomniał już w internecie "Sprzedawców gumek". W ramach akcji #mickiewicz#wsieci ma jeszcze trzy takie propozycje. Najbliższą w czwartek, 11 czerwca - z Henrykiem Talarem w roli głównej.

Niedawno Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie ogłosił, że 20 czerwca, po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej koronawirusem, po raz pierwszy zaprosi widzów do siebie. Pokaże „Łysą śpiewaczkę”. W sumie spektakli granych na żywo w gmachu przy ul. Kilińskiego będzie w tym sezonie pięć. Wśród propozycji są przedpremierowy pokaz „Fałszu”, a także przypomnienie „Testosteronu” (szczegóły TUTAJ).

Nie jest to jednak koniec atrakcji, które przygotował teatr. Wszystko za sprawą akcji #mickiewicz#wsieci. Zainaugurowano ją w maju, przy okazji obchodów Dnia Teatru Publicznego. Na teatralnym YouTubie pojawił się wówczas muzyczny spektakl „Wesołe miasteczko” w reżyserii André Hübnera-Ochodlo. W ramach kontynuacji na początku czerwca do sieci trafili rewelacyjni „Sprzedawcy gumek” w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego.

A teraz – w czwartek, 11 czerwca o godz. 19 na kanale YouTube Teatru im. Mickiewicza (można go znaleźć TUTAJ) będzie można zobaczyć „W starych dekoracjach”. To radiowa realizacja sztuki, która powstała w Częstochowie na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza. Był to „prezent”, który na jubileusz 50-lecia pracy artystycznej sprawił sobie odtwórca głównej roli – Henryk Talar. Przypomnijmy, że w latach 1994-1997 był dyrektorem częstochowskiego teatru. Za reżyserię „W starych dekoracjach” odpowiada Igor Gorzowski (potem zrealizował „Kometę nad Doliną Muminków”). Uroczysta premiera połączona z jubileuszem Talara odbyła się we wrześniu 2015 r. i było o niej głośno w Polsce. Spektakl na Facebooku będzie dostępny przez 24 godziny, czyli do 12 czerwca do godz. 19.

Potem zaplanowano inne perełki z repertuaru Teatru im. Mickiewicza. Co ciekawe, wszystkie pochodzą z sezonu 2015/2016, będącego jednym z najciekawszych, jeśli chodzi o ostatnie lata. I tak w kolejny czwartek – 18 czerwca przypomniany zostanie doskonały „Efekt” Lucy Prebble w reżyserii Adama Sajnuka. To niezwykle pomysłowo rozegrana opowieść o miłości w depresyjnych czasach. Wszystko dzieje się tu na oczach widzów, w zamkniętej przestrzeni, bez schodzenia za kulisy czy zmian w scenografii. W obsadzie – obok częstochowskich artystów – znaleźli się występujący gościnnie Wojciech Brzeziński i Ewelina Pankowska. Premiera miała miejsce w kwietniu 2016 r.

Na finał, czyli w czwartek, 25 czerwca, będzie „Proca” Nikołaja Kolady w reżyserii André Hübnera-Ochodlo. Spektakl, którego premiera odbyła się w grudniu 2015 r, należy bez wątpienia do propozycji, które nie dają o sobie zapomnieć. To przedstawienie, które z buciorami włazi w duszę. Opowieść o kruchości ludzkiej psychiki, brudzie egzystencji, złamanym życiu, ale przede wszystkim o miłości utkana jest z kreacji, które na scenie stworzyli Adam Hutyra i Tomasz Włosok (o młodym aktorze, który wstąpił tu gościnnie, jest dziś niezwykle głośno, grał bowiem m.in. w „Bożym Ciele”, „Powidokach” czy „Jestem mordercą”).

Pokazy obu spektakli rozpoczną się o godz. 19, potem będą dostępne dla widzów przez 24 godziny. Szczegóły: www.teatr-mickiewicza.pl

Tytuł oryginalny

Teatr w Częstochowie pokaże w sieci trzy spektakle. Najpierw "W starych dekoracjach"

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Częstochowa online
Link do źródła

Autor:

Zuzanna Suliga

Data publikacji oryginału:

10.06.2020

Wątki tematyczne