EN

16.08.2023, 09:22 Wersja do druku

Częstochowa. Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA. Na otwarcie parada w Alejach, na finał - koncert Vavamuffin

Już po raz trzeci w Częstochowie odbędzie się Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA. Potrwa dwa dni: 18 i 19 sierpnia. W programie są koncerty, spektakle, działania plastyczne. Jak w ubiegłym roku, imprezę poprzedzi seria warsztatów artystycznych. Wśród prowadzących - dyrektorzy wiodących teatrów w Polsce.

proj. Malwina Bilińska-Miszczuk / mat. organizatora

To będzie już trzecia edycja Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA w Częstochowie. Wstęp na wszystkie imprezy znowu jest bezpłatny. Nie zmieniła się również lokalizacja - głównym miejscem rozmaitych aktywności będzie ul. Mielczarskiego. Organizatorzy festiwalu od dawna bowiem działają na rzecz rewitalizacji - także społecznej - tej części Częstochowy.

To właśnie na ul. Mielczarskiego, łączącej Piłsudskiego z Ogrodową, powstał pierwszy w Częstochowie lokal zatrudniający osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Klubokawiarnia Alternatywa 21 od 2016 r. jest nie tylko miejscem doświadczeń gastronomicznych, ale i licznych przedsięwzięć kulturalnych.

Klubokawiarnię powołały do życia Fundacja Oczami Brata i Spółdzielnia Socjalna "Jasne, że Alternatywa 21", które od trzech lat stoją za Festiwalem Kultury Alternatywnej eFKA. Jego organizację wspierają także Teatr Nowy w Częstochowie, działająca na Starym Rynku Kawiarnia Alternatywa 21 oraz Partnerstwo na rzecz Aktywności Lokalnej "Stare Miasto - Nowe Życie". Imprezę dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poprzednia edycja festiwalu miała wiodące hasło "Relacje".

W tym roku motywem przewodnim jest "Społeczność". - Chcemy zadbać jeszcze mocniej o społeczność ul. Mielczarskiego, kiedyś wykluczonej, dziś otwartej na każdego, bez żadnych wykluczeń i ograniczeń - mówi Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata, założyciel Teatru Nowego, także twórca i dyrektor artystyczny festiwalu eFKA. - Jako fundacja od lat tworzymy wspólnotę - przypomina. - Wspólnotę ludzi, którym chce się zmieniać świat, ale też wspólnotę ideałów i wartości. Szczególnie otwartą na innych. Dlatego przy okazji festiwalu zachęcam: razem z nami zbuduj społeczność i po prostu przyjdź dobrze się bawić!

Tegoroczny festiwal rozpisano na piątek i sobotę 18 i 19 sierpnia. Weźmie w nim udział około 150 artystów. W programie są koncerty, spektakle, działania plastyczne, spotkania, kiermasze... Będą się odbywać wzdłuż ul. Mielczarskiego, na ustawionych tu Dużej i Małej Scenie oraz w Klubokawiarni Alternatywa 21. Wystąpią m.in. Marta Burdynowicz z formacją Café Majonez, krakowski Teatr Nicoli, zespół Vavamuffin - na finał.

Siłę teatralnej improwizacji pokaże grupa The Konrads Impro (w niej m.in. aktorka Agnieszka Łopacka: - Czegoś takiego w Częstochowie jeszcze nie było - zapewnia), a plastyczka i animatorka kultury Anita Grobelak poprowadzi Międzynarodowy Plener Artystyczny "Wokół Społeczności" z udziałem polskich, ukraińskich i koreańskich twórców. Muzyczny zespół Na Górze udowodni, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami.

Festiwal jak co roku otworzy parada, która wyruszy w piątek o godz. 16 z placu Biegańskiego. Jej uczestnicy przejdą Alejami na ul. Mielczarskiego. A całość dwudniowej imprezy poprowadzi Krzysztof Berendt, aktor Teatru Miejskiego w Gdyni. - Świetnie sprawdził się w tej roli podczas poprzednich edycji. Ma bardzo bezpośredni kontakt z publicznością - chwalił Paweł Bilski podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal.

Już tradycyjnie poprzedzi go seria warsztatów artystycznych skierowanych do aktorów, reżyserów, producentów, animatorów. Zaplanowano je między 9 a 18 sierpnia. Wśród prowadzących są dyrektorzy wiodących scen w Polsce. Warsztaty aktorskie poprowadzą Robert Talarczyk, który kieruje Teatrem Śląskim w Katowicach i Michał Kotański, szef Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, a reżyserskie - Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

- Zajęcia odbędą się w pachnącej świeżością sali Teatru Nowego w Częstochowie - mówił Paweł Bilski. Powstała przy ul. Brzezińskiej na Błesznie i jest częścią niedawno otwartego Domu Oczami Brata.

Więcej informacji o częstochowskim festiwalu: www.facebook.com/FestiwalKulturyAlternatywnej. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA 2023

PIĄTEK 18 SIERPNIA
godz. 15 - Warsztaty bębniarskie Stowarzyszenia Etnochowa / plac Biegańskiego
godz. 16 - Parada Festiwalowa / plac Biegańskiego - ul. Mielczarskiego
godz. 16-20 - Warsztaty z rękodzieła artystycznego, plastycznego oraz animacyjne / ul. Mielczarskiego
godz. 16-18 - Międzynarodowy Plener Artystyczny "Wokół Społeczności" - komisarz: Anita Grobelak (Grupa Artystyczna Atina) / ul. Mielczarskiego
godz. 17 - Koncert Zespołu Taki Blues Band z Częstochowy / Mała Scena
godz. 17 - Czytanie performatywne podsumowujące warsztaty aktorskie / ul. Mielczarskiego
godz. 18 - Spektakl "Kobiety, Wino i Śmiech" - Teatr Razy Dwa z Bystrzycy Kłodzkiej / Klubokawiarnia Alternatywa 21
godz. 18.45 - Prospołeczny element strukturalny - akcja Anity Grobelak / ul. Mielczarskiego
godz. 19 - Koncert zespołu Na Górze / Duża Scena
godz. 20 - Koncert zespołu Café Majonez / Duża Scena
godz. 21 - Spektakl "Improwizacja" - Grupa The Konrads Impro, Teatr Nowy w Częstochowie / Klubokawiarnia Alternatywa 21
godz. 22 - Alternatywne Karaoke "Śpiewać Każdy Może" / Klubokawiarnia Alternatywa 21

SOBOTA 19 SIERPNIA
godz. 10-20 - Warsztaty z rękodzieła artystycznego, plastycznego i animacyjne / ul. Mielczarskiego
godz. 10-12 - Alternatywna Scena Talentów / Mała Scena
godz. 12-12.45 - Teatr Niestworzone Rzeczy / Mała Scena
godz. 12-18 - Międzynarodowy Plener Artystyczny "Wokół Społeczności" - komisarz: Anita Grobelak (Grupa Artystyczna Atina) / ul. Mielczarskiego
godz. 13-14 - Spektakl "Współczesne Anioły" - Teatr Nikoli z Krakowa / ul. Mielczarskiego
godz. 14 - Koncert Roberta Mateuszuka / Mała Scena
godz. 15 - Spotkanie z autorytetem / Mała Scena
godz. 16 - Czytanie performatywne w reż. Tomasza Mana / Klubokawiarnia Alternatywa 21
godz. 17 - Spektakl "Święto Kucharza" - Teatr Nikoli z Krakowa / ul. Mielczarskiego
godz. 17.45 - Otwarcie Międzynarodowej Wystawy Poplenerowej "Ludzie - Relacje - Społeczeństwa" / ul. Mielczarskiego
godz. 18 - Koncert Patki Olszanowicz / Mała Scena
godz. 19 - Koncert Marty Honzatko i Oli Tokarczyk z zespołem / Duża Scena
godz. 20.30 - Koncert Vavamuffin / Duża Scena
godz. 22 - Alternatywne Afterparty / Klubokawiarnia Alternatywa 21

Tytuł oryginalny

Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA w Częstochowie. Na otwarcie parada w Alejach, na finał - koncert Vavamuffin [PROGRAM]

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Częstochowa” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Beata Strąk

Wątki tematyczne