EN
28.10.2021, 08:53 Wersja do druku

Czeski Cieszyn. 70 lat Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego

fot. mat. teatry

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie świętowała swoje 70-lecie. Jubileuszowi towarzyszyła premiera „Balladyny" Juliusza Słowackiego w reżyserii kierownika artystycznego Sceny Polskiej, Bogdana Kokotka. Sztuka spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony publiczności, a w jej trakcie nie brakło wzruszeń.

Za „Balladynę" i 70 lat działalności dziękowała jubilatce konsul generalna RP w Ostrawie, Izabella Wołłejko-Chwastowicz, która wręczyła urodzinowy bukiet Halinie Pasekowej, najstarszej aktorce Sceny Polskiej.  Konsul odczytała ponadto listy gratulacyjne od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął patronatem jubileuszowe obchody, oraz ministra kultury, Piotra Glińskiego. Izabela Wołłejko-Chwasto-wicz przekazała też sześciu aktorom odznaki honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej". Trafiły one do Joanny Litwin, Tomasza Kłaptocza, Anny Paprzycy, Małgorzaty Pikus, Dariusza Waraksy i Grzegorza Widery.

- Powstanie każdej sceny, każdego teatru, to taki mały cud. Cud, że z pieklą lat 50. zrodziła się Scena Polska stal się namacalny i prawdziwy. Ci ludzie budowali ten teatr dosłownie rękami, nogami. Kiedy zobaczyłem te niektóre sale, ogarnęło mnie przerażenie, ale w tym pozytywnym słowa znaczeniu, że wszędzie można grać teatr - stwierdził dyrektor Teatru Cieszyńskiego, Petr Kracik, podkreślając, że cudem dla Sceny Polskiej są także jej widzowie, którzy tłumnie przychodzą na spektakle.

Jubileuszowi towarzyszył wernisaż wystawy, na której można oglądać fotografie, kostiumy, modele scenografii, kroniki i wiele innych eksponatów dokumentujących 70-lecie. Warto przypomnieć, że Scena Polska jest jedynym w pełni zawodowym teatrem polskim działającym poza granicami kraju, a finansowanym przez urząd państwa, na terenie którego ma siedzibę. Powstała 1 sierpnia 1951 roku. Pierwsza premiera odbyła się kilka miesięcy później, 14 października. Była to sztuka Aleksandra Maliszewskiego „Wczoraj i przedwczoraj" w reżyserii Władysława Delonga i scenografii Władysława Cejnara. Pierwszym kierownikiem artystycznym był Władysław Niedoba. W ciągu 70 sezonów Scena Polska wystawiła 475 premier, około 12 500 przedstawień, które obejrzało blisko 4 miliony widzów.              

Tytuł oryginalny

Cud nad Olzą

Źródło:

Głos Ziemi Cieszyńskiej nr 42/ 22-10-21

Autor:

(kredo)